Yükseköğretim Burs Başvuruları

Yükseköğretim burs başvuruları öğrenciler tarafından genellikle yeni eğitim öğretim yılının başlarında yapılmaktadır. Ancak başvuru dönemi sadece bu zaman ile kısıtlı değildir.

Dönem ortasına kadar başvuru süreci devam eden ve hatta her daim başvuruda bulunup bursiyer listesine adınızı yazdırabileceğiniz farklı sistemlerde burs türleri bulunmaktadır.

Burs yardımı başvurusu adlı metnimizi inceleyerek bu burs türlerinin nasıl gruplandırıldıklarını daha detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz.

Buna göre genel olarak burs türleri;

  • Araştırma bursları
  • Sporcu bursları
  • Teşvik bursu
  • Özel ana dal bursları
  • Başarı bursları
  • Onur bursu şeklinde gruplandırılır.

Bunun dışında bir de üniversitedeki başarı sıralamanıza göre özel üniversiteler ve vakıf üniversiteleri tercih döneminde harç ödemesi üzerinden %25, %50, %75 ya da %100 burs imkanı tanımaktadır.

Bu şekilde kayıt yaptırmak da bir nevi yükseköğretim burs başvuruları arasında yer alır.

Kimler Yükseköğretim Burs Başvuruları Yapabilir?

Üniversitede alanınızda başarılı bir öğrenci iseniz ya da Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) Türkiye alan sıralamanızda belli bir başarı sağladıysanız farklı türde burs imkanlarından yararlanma şansınız yüksektir.

Bunun dışında yetenekli olan ve başarılı bir eğitim dönemi içerisinde olan öğrenciler transkriptleri ile bir sonraki sınıfa geçişte vakıf, dernek, kamu kurumu, şahıs vb. burs imkanlarına başvuruda bulunabilirler.

Yükseköğretim burs başvuruları konusunda burs kazanma şansınızı arttırmak için ders başarılarınızı korumalısınız.

Aynı şekilde devamsızlık bilginiz de çok önemlidir.

Burs kazanma şansınızı arttırmak için yapabileceklerinizden biri de mümkün olduğunca fazla sayıda burs türüne başvuruda bulunmanızdır.

Her bursun kuruluş ya da kurum içinde belirlenmiş kendine özgü kuralları vardır. Bir burs gerekliliklerine uyumlu olmamanız başka yükseköğretim burs başvuruları sonucunuzun olumsuz olacağını kanıtlamaz.

Aynı şekilde bazı burs veren kuruluşlar sadece kendilerinden burs alınması gerektiği şartını koşarken başka bir kuruluş bunu sorun etmeyebilir.

Tüm bu konulara hakim olmak adına her bir bursu araştırarak imkanlarını bir kenara kendinize göre özetleyebilirsiniz.

Yükseköğretim Burs Başvuru Sonuçları

Yükseköğretim burs başvuruları sonrasında bir inceleme dönemine girilir. Bu dönem içerisinde kurum ya da kuruluşlara verdiğiniz bilgilerin doğruluğu araştırılıp teyit edilmektedir.

Bu noktada yanlış, eksik veya hatalı bir bilgi vermeniz sonucunda direkt olarak işlemleriniz iptal edilecektir.

Bu gibi bir durumu yaşamamak adına bilgilerinizi kontrol ederek doğruluğunu kendinizce ve ailenizle teyit ettikten sonra göndermelisiniz.

Sonrasında direkt olarak e-Devlet veya vakıfların kendi web site ana sayfalarından sonuç ekranına ulaşarak burs kazanıp kazanmadığınızı öğrenebilirsiniz.

Ancak işlemler bununla sınırlı değildir. Bundan sonrasında size belirtilen tarih aralığı içerisinde gerekli rapor ve evrakları ulaştırmanız gereklidir.

Hangi iletişim yolu ile ulaştırmanız gerektiğine dikkatli olmalısınız. Aynı şekilde yükseköğretim burs başvuruları için de geçerlidir.

Örneğin, size sadece online başvuruların kabul edildiği şeklinde bir ifade verilmişse posta, kargo gibi iletişim yollarını kullanmanız işlemlerinizin geçersiz sayılmasına neden olabilir.

Bu nedenle burs kazandıktan sonra da başvuru yaparken de gerekli evrakları belirtilen şekilde iletmelisiniz.

Yorum Yap