Bugünki makalemizde sizlere ADSL ve VDSL Farkı Nedir? ile ilgili yazıyı paylaştık.Yazımızda ADSL ve VDSL Farkı Nedir? ile ilgili bilgileri bulabilirsiniz.

İnternet, artık günümüzün olmazsa olmaz teknolojilerinden birisi haline geldi. Dünya genelinde insanoğlu, birçok işlemlerini web üstünden gerçekleştiriyorlar. Bundan dolayı web teknolojileriyle ilgili bazı kavramlar da teknoloji kullanıcıları içinde yaygınlaştılar. Bu kavramlardan bazıları ADSL ve VDSL olarak karşımıza çıkıyorlar. Bu iki web teknolojisinin farkını merak eden kişiler, ADSL ve VDSL teknolojilerinin farkı nedir diye merak ediyorlar.

Hem ADSL hem de VDSL kavramları, teknoloji kullanıcılarının karşılarına oldukça fazla çıkıyorlar. İnsanlar, modem tercihinden web paketi tercihine kadar birçok alanda bu kavramlarla karşılaşıyorlar. Bundan dolayı teknoloji kullanıcıları, bu iki kavram arasındaki farkı merak etmektedirler.

Biz de bu yazımızda sizler için ADSL ve VDSL teknolojileri arasındaki farkı açıklamaya çalışacağız. Sadece iki teknoloji arasındaki farka geçmeden ilkin iki teknolojiyi daha yakından incelememiz gerekiyor. Bundan dolayı ADSL ve VDSL teknolojilerinin ne olduklarını açıkladıktan sonrasında bu iki değişen teknolojinin farklarına değineceğiz.

ADSL Nedir?

1966 yılından beri insanoğlu tarafınca kullanılan web, günümüzde evlerden iş yerlerine neredeyse her yerde kullanılmaktadır. Bu aşamada netin insanoğlu tarafınca kullanılabilmesi için belirli bir altyapı gerekmektedir. İnternet altyapıları, süreç içinde süratli bir halde geliştiler. Bu gelişmeler sonucunda Türkiye’de başta olmak suretiyle dünyanın birçok ülkesinde web bağlantısı için uzun senelerdir ADSL teknolojisi kullanılmaktadır.

ADSL, asymmetric digital subscriber line, asimetrik sayısal/dijital abone hattı anlamına gelmektedir. Oldukça popüler olan ADSL teknolojisi, aslına bakarsak web ile insanların hayatlarına girmedi. Bundan dolayı ADSL, durağan(durgun) telefon hatlarının altyapılarında da kullanılmaktadır. Bundan dolayı aslına bakarsak ADSL teknolojisi uzun süredir kullanılmaktadır.

Bu değişen teknolojinin web altyapılarında kullanılması ise DSL filtresi yardımıyla mümkün oldu. İnternet şirketleri, ADSL altyapısına haiz internetlerde telefon ve web bağlantılarını DSL filtreleri ile ayırıyorlar. Bu sayede hem durağan(durgun) telefon hem de web bağlantısı tek bir hat üstünden sağlanmış oluyor.

ADSL teknolojisi, nitekim günümüzdeki bağlantı teknolojilerine gore birazcık daha eski olduğundan kapsama alanı mevzusunda da kısıtlı imkanlar sağlıyor. Bundan dolayı web sağlayıcıları, ADSL bağlantılarını altyapının bulunmuş olduğu konumdan maksimum 10 km içinde bulunan alanlara sağlıyorlar. ADSL, bu mesafenin haricinde kalan bölgeler için verimsiz bir bağlantı teknolojisi olmaktadır.

Bunun yanı sıra eski bir teknoloji olması, ADSL ile ulaşılabilen maksimum bağlantı hızını da etkilemektedir. ADSL teknolojisi, web altyapılarında kullanıldığı ilk dönemlerde kullanıcılarına 8-10 Mbps bağlantı hızları sağlamaktaydı. Güncellenen ADSL teknolojisiyle beraber günümüzde bu kıymet 24 Mbps seviyesine kadar ulaştı.

Fakat günümüzdeki bağlantı hızları göz önüne alındığında birçok ülkede ADSL, yetersiz kalmaktadır. Sadece gene de altyapının kısıtlı olduğu ve internete erişimin pahalı olduğu yerlerde ADSL yaygın bir halde kullanılmaktadır. Türkiye’de de web sağlayıcıları, kullanıcılarına hâlâ ADSL altyapısı ile hizmet vermeye devam ediyorlar. Bundan dolayı Türkiye’de ADSL altyapısından gelen interneti kullanan şahıs sayısı da yüksek düzeydedir.

VDSL Nedir?

Günümüzde web kullanıcıları, gerek evlerinde gerekse web kullandıkları öteki yerlerde yüksek bağlantı hızlarına erişebiliyorlar. Bu durumun gerçekleşmesini elde eden en mühim faktörlerden birisi VDSL teknolojisi oldu diyebiliriz. VDSL teknolojisi, 2006 yılından beri kullanılmaktadır. Bu doğrultuda bu teknoloji, 2006 yılından itibaren bilhassa bağlantı hızının artması mevzusunda ciddi katkılarda bulunmuş oldu.

VDSL, Very High Speed Digital Subscriber Line, oldukça yüksek süratli dijital abone hattı anlamına gelmektedir. VDSL teknolojisi, dünya genelinde yaygın bir halde kullanılmaktadır. Bu teknoloji, son zamanlarda Türkiye’deki web sağlayıcıları içinde da yaygınlaşmaya başladı. Bundan dolayı VDSL, hız mevzusunda web kullanıcılarını memnun edebilmek için kullanılabilecek en uygun teknolojilerden birisidir.

Fiber teknolojisi, web hızı mevzusunda devrim yarattı diyebiliriz. Fakat web sağlayıcıları için her noktaya fiber bağlantısı sağlamak oldukça zor olsa gerek. Bundan dolayı fiber kablolarla fiber altyapısı oluşturmak oldukça maliyetli olmaktadır. Bundan dolayı hem firmalar bu maliyeti karşılamak istemeyebiliyorlar hem de karşılasalar bile kafi abone sayısına ulaşamamaktan çekiniyorlar.

Bu aşamada VDSL, web sağlayıcıları için bir kurtarıcı görevi üstüne alıyor. VDSL, günümüzde temel olarak fiber hatlar üstünden iş koşturmacasındadır. İnternet sağlayıcıları, fiber hatları çoğu zaman yoğun sözü geçen ve oldukça aboneli bölgelerde kullanmayı tercih ediyor. Firmalar, bu bölgelere yakın konumlara ise bakır kablolar vasıtasıyla VDSL hizmeti sağlıyorlar.

VDSL, kapsamı alanı olarak oldukça kısıtlıdır. Belirttiğimiz benzer biçimde bu teknoloji, çoğu zaman fiber web altyapısının bulunmuş olduğu bölgelerde kullanılabilmektedir. Bundan dolayı VDSL teknolojisinden faydalanabilmek için konumunuza yakın bölgede fiber web altyapısı yada VDSL bağlantısını destekleyen bir altyapının bulunması gerekiyor.

Günümüzde web kullanıcıları, güncel VDSL teknolojisi üstünden 300 Mbps’e kadar bağlantı hızına ulaşabiliyorlar. Bu aşamada VDSL ağlarının enerjisini doğal ki kullanıcının altyapıya uzaklığı, web sağlayıcısının elde etmiş olduğu paketler benzer biçimde çeşitli faktörler de etkilemektedir. Fakat genel olarak VDSL, elde etmiş olduğu hız değerleriyle teknoloji kullanıcılarını memnun etmeyi başarıyor diyebiliriz.

ADSL ve VDSL Farkı Nedir?

İnternet sağlayıcıları, Türkiye’de fiber ağının yaygın olmadığı yerlerde kullanıcılarına ADSL ve VDSL web paketleriyle hizmet vermektedirler. Bunun yanı sıra dünya genelinde firmalar, bu iki teknolojiden faydalanarak kullanıcılarına çeşitli hizmetler sunuyorlar. Bundan dolayı teknoloji kullanıcıları, ADSL ve VDSL arasındaki fark nedir diye merak ediyorlar.

ADSL ve VDSL arasındaki en belirgin fark, hız noktasında ortaya çıkıyor diyebiliriz. ADSL, VDSL teknolojisine gore daha eski bir teknolojidir. Bunun yanı sıra ADSL bağlantılarında kullanılan altyapı, VDSL altyapılarına gore hız mevzusunda daha zayıflardır. Bu yüzden ADSL kullanıcıları, maksimum 24 Mbps bağlantı hızındaki web paketlerini kullanabilirlerken VDSL kullanıcıları için bu kıymet 300 Mbps’e kadar çıkabilmektedir.

VDSL ve ADSL içinde kapsamı alanı farkı da bulunmaktadır. ADSL altyapısı, VDSL altyapısına gore daha kapsamlıdır. Kısaca ADSL teknolojisine haiz olan bir web altyapısı, VDSL teknolojisine haiz olan bir web altyapısına gore daha kapsamlı alanlarda hizmet verebilmektedir. Bu sebepten dolayı altyapıya uzak bölgelerdeki ADSL kullanıcıları, VDSL kullanıcılarına gore daha stabil bir web bağlantısına haiz olabilmektedirler.

VDSL mi ADSL mi Daha İyi

İnternet paketlerinin elde etmiş oldukları maksimum hız kıymeti, paketlerin fiyatlarını direkt etkilemektedir. Bu doğrultuda web sağlayıcıları, VDSL paketlerini ADSL paketlerine gore daha yüksek fiyatlarla satmayı tercih etmektedirler. Bu doğrultuda eğer hız sizin için daha önemliyse VDSL paketlerinden birisini seçmeniz durumunda ADSL paketlerine gore daha yüksek abonelik tutarı ödemeniz gerekecektir.

Eski nesil modem kullanıcıları için ADSL ve VDSL içinde ciddi bir fark mevcut. Bundan dolayı eski nesil modemler, temel olarak ADSL bağlantılara uygun olarak üretildikleri için belirli bir seviyeye kadar hız desteği sağlıyorlar. Bunun sonucunda kullanıcılar, VDSL paketlerine geçmek istedikleri vakit modemden kaynaklı sıkıntılar yaşayabiliyorlar. Fakat günümüzde yeni nesil modemler, yüksek hız değerlerini desteklemektedirler. Bu sayede yeni nesil bir modem almanız durumunda hem ADSL hem de VDSL paketlerde kolaylıkla modeminizi kullanabilirsiniz.

VDSL mi ADSL mi Daha İyi?

ADSL ve VDSL içinde oldukça çeşitli farklılıklar mevcut. Bu farklılıklar, yeni bir web aboneliği sağlayacak olan teknoloji kullanıcılarında kararsızlık yaratabiliyor. Kullanıcılar, paketleri karşılaştırırken VDSL mi yoksa ADSL mi daha iyi diye merak ediyorlar. İki web bağlantısının da kendilerine gore avantajları ve dezavantajları mevcut. Bundan dolayı bu karşılaştırmayı, çeşitli durumları baz alarak yapmak daha doğru sonuçlar verecektir.

İlk olarak web paketindeki önceliğinize karar vermeniz gerekiyor. Eğer süratli bir web bağlantısına ihtiyacınız var ise bu aşamada tercihiniz VDSL web paketlerinden yana olmalıdır. Bundan dolayı güncel VDSL teknolojisi, insanların 300 MBPS’e kadar web bağlantılarına erişmesine olanak sağlamaktadır. Bunun yanı sıra ADSL teknolojisi ise hız mevzusunda VDSL paketlere gore zayıf kalmaktadır.

Fakat web paketinde önceliğiniz uygun fiyatlı bir paket tercihinde bulunmaksa bu durumda ADSL paketler sizler için daha uygun olacaklardır. Bundan dolayı VDSL paketler, yüksek hız sunmalarından dolayı ADSL paketlere gore daha yüksek abonelik ücretleriyle kullanıcılarına sunulmaktadırlar. Bundan dolayı eğer süratli bir web paketi yerine uygun fiyatlı bir web paketi tercih etmek istiyorsanız ADSL paketlerini tercih edebilirsiniz.

İnternet aboneliğine başvururken bulunduğunuz bölgedeki altyapıyı öğrenmek sizler için yararlı olacaktır. Eğer bulunduğunuz bölge, web alyapısına uzak bir bölgeyse bu durumda bağlantıda kesinti yaşamamak için ADSL, VDSL’e gore daha avantajlı olabilmektedir.

Doğal ki bu aşamada altyapıya ne kadar uzak olduğunuz büyük ehemmiyet taşımaktadır. Eğer altyapıya 2-3 km benzer biçimde bir mesafede uzaksanız hem VDSL hem de ADSL teknolojisi, kesinti yaşamadan internetten faydalanmanıza olanak tanıyacaktır. Fakat bu mesafe 10-15 km’lere ulaşıyorsa aslına bakarsanız web sağlayıcınız VDSL paketlerini çoğu zaman sizlere sunmayacaktır.

Genel olarak değerlendirdiğimizde VDSL mi yoksa ADSL mi daha iyi sorusuna net bir yanıt verebilmek mümkün değil. Bu aşamada web bağlantınızdan beklentilerinizi göz önüne almanız gerekiyor. Buna gore de sizler için açıkladığımız durumları değerlendirerek VDSL mi yoksa ADSL paketlerinin mi sizler için daha iyi bulunduğunu tespit edebilirsiniz.

ADSL ve VDSL Farkı: Genel Değerlendirme

İnternet, günümüzde dünya genelinde oldukça yaygınlaşmıştır. Bundan dolayı günümüzde eğitimden sağlığa kadar neredeyse tüm işlemler dijital ortama taşınmıştır. Bunun sonucunda insanoğlu, günlük yaşamlarında gerçekleştirmek istedikleri bankacılık işlemlerinden alışverişe kadar birçok işlemi web üstünden gerçekleştirmek durumunda kalıyorlar.

İnternetin süratli bir halde yaygınlaşması, teknoloji kullanıcılarının bazı kavramlarla tanışmalarını sağlamış oldu. Bu kavramlardan ilki ADSL olarak karşımıza çıkıyor. ADSL, uzun süredir kullanılan bir bağlantı teknolojisidir. Bu teknoloji, ilk etapta durağan(durgun) telefon bağlantılarının altyapılarında kullanılmıştır. Günümüzde ise durağan(durgun) telefon altyapılarında kullanılmaya devam edilmiş olduğu benzer biçimde web altyapılarında da kullanılmaktadır.

Bunun yanı sıra VDSL de web kullanıcılarının çoğunlukla karşılaştıkları kavramlardan birisidir. Teknoloji kullanıcıları, modem almak istediklerinde ya da yeni bir web paketine geçmek istediklerinde VDSL kavramıyla oldukça fazla karşılaşıyorlar. ADSL teknolojisi, bir süre sonrasında teknoloji kullanıcılarına başta hız olmak suretiyle çeşitli özelliklerle yetersiz gelmeye başladı. Bununla beraber VDSL teknolojisi, teknoloji kullanıcılarının hayatlarına girdi.

ADSL ve VDSL, oldukça fazla karıştırılmaktadırlar. Bundan dolayı insanoğlu, bu iki kavramın neyi temsil ettiklerini tam olarak bilmedikleri için iki teknolojiyi karıştırmaktadırlar. Çoğu zaman web paketi yada modem tercihi meydana getirecek kişiler ADSL ve VDSL farkı nedir diye merak etmektedirler. İki teknoloji içinde oldukça çeşitli farklılıklar mevcut. Biz de bu yazımızda sizler için ADSL ve VDSL teknolojileri arasındaki farkı açıklamaya çalıştık.

Bunun yanı sıra birçok teknoloji kullanıcısının merak etmiş olduğu VDSLİ mi yoksa ADSL mi daha iyi sorusuna cevap vermeye çalıştık. Böylece sizler de rehberimizi inceleyerek ADSL ve VDSL teknolojileri hakkında merak ettiğiniz tüm sorulara kolaylıkla yanıt bulabilirsiniz.

Sizler için ADSL ve VDSL teknolojilerini açıklayıp karşılaştırdığımız rehberimiz burada bitiyor. Çeşitli yerlerde karşınıza çıkan ADSL ve VDSL teknolojileri hakkında sual ve düşüncelerinizi aşağıda yer edinen yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

Yorum Yap