Bu güne kadar sizlere hep yapmanızı önerdiğimiz ve zayıflamanıza yardımcı olacak pek çok diyet konusunda makaleler yazdık. Bugünkü makalemiz ise, asla yapılmaması gereken diyetler üzerine olacak. Kilo problemi olanlar zayıflamak adına pek çok zahmete katlanıp, ciddi diyetler yapıyor. Şok diyetler, uzun süreli diyetler, detoks diyetleri. Ama pek çok diyet zayıflamayı sağlasa da sonrasında verilen kilolar fazlası ile geri alınıyor.

Mucize diyet olarak adlandırılan diyetlerin sonları genellikle hüsranla bitiyor, ya da başladıktan kısa süre sonra diyetin gerekliliği uygulanamadığı ve çok zahmetli diyetler olduğundan tamamlanamadan sonlandırılıyor. Kısa sürede sonuç verdireceği iddia edilen pek çok diyet aslında asla yapılamaması gereken diyetler grubunda yer alıyor.

Makalemizin bundan sonraki bölümlerinde asla yapılmaması gereken diyetler konusunda sizlere bilgiler vereceğiz. Asla yapılamaması gereken diyetler faydadan çok zarar sağladığı için diyet listenizden bu diyetleri çıkarmanızı öneririz. Zararlı diyetler listesinde neler var hep birlikte görelim.

Asla Yapılmaması Gereken Zararlı Diyetler

Makalemizin bu bölümünde, Asla Yapılmaması Gereken Zararlı Diyetler listesinde belkide pek çoğunuzun denediği ve sonuç alamadığı çok bilindik diyetler de var.

Çiğ Beslenme Diyeti

Pek çok diyetisyenin önerisi, zararlı aburcubur yemektense sebze ve meyve tüketilmesi yönündedir. Fakat bazı diyetisyenler, pişirmenin sebzelerdeki besin değerini yok etmesinden dolayı çiğ beslenme diyetini önermekte. Evet bazı sebzeler için bu görüş doğru ama, her sebze için aynı şey söz konusu değil. Pişirme işlemi bazı sebzelerde besin değerinin artmasına neden oluyor ve zararlı bakterilerin yok edilmesi için gerekli bir işlem olarak görülüyor. Çiğ beslenme diyeti, hem bazı söylediğimiz zararlarından dolayı hem de çok uzun süre hazırlık gerektirdiğinden dolayı uygun bir zayıflama diyeti değil.

Alkali Diyet

Alkali diyetler vücudun pH seviyesini yükseltmek amacıyla yapılan ve hayvansal ürün, kafein, alkol ve yapay madde içeren her türlü yiyecek ve içeceği hayatınızdan çıkarmanız gerektiğini savunan bir diyet. Diyette işlenmiş besinler bulunmaması nedeni ile, kilo verme olsa bile, alkali diyetin pH seviyesini dengelediği konusunda hiç bir bilimsel veri bulunmuyor. Ayrıca pek çok uzmana göre, insan vücudu pH dengesini kendi kendine düzenleyebilecek beceriye sahip olduğundan bu tür alkali diyetleri uygulamanın da gereği yok. Son derece katı ve karmaşık olan alkali diyetler asla yapılmaması gereken diyetler yer alıyor.

Kan Grubu Diyeti

Son dönemlerin en gözde diyetlerinden bir tanesi olan kan grubu diyeti, insanların tükettikleri besinlerin kan grubu ile reaksiyona girdiğini öne süren bir diyet. Fakat yapılan araştırmalar kan grubunun kilo ile hiç bir ilgisi olmadığını kanıtlıyor. Bilimsel bir gerçeğe dayanmayan kan grubu diyeti, bazı kan grupları açısında da oldukça kısıtlayıcı bir diyet olarak gösteriliyor.

Dolunay (Kurt Adam) Diyeti

Dolunay diyeti, ay takvimine göre belirli günlerde sade sıvı ve su ile beslenme düzeni sağlayan bir diyet. Bir çeşit oruç gibi. Sadece sıvı alarak besleniyorsunuz. Dolunay diyeti ile dolunay veya yeni ay zamanlarında sadece sıvı tüketerek günde 3 kilo verilebileceği ve vücuttaki ödemin atılacağı savunuluyor. Dolunay yani kurt adam diyetinin daha detaylı olanında ise diyeti uygulayacak kişi, diyete oruç tutarak başlıyor ve ayın her evresinde farklı beslenme şekilleri uygulayarak diyetine devam ediyor. Dolunay diyeti ile verilen kilo kısa zamanda geri alındığından dolayı hiç sağlık bir diyet değil ve Asla Yapılmaması Gereken Diyetler listesinde yer alıyor.

Kurabiye diyeti

Kurabiye diyetinde hedef kurabiye yiyerek zayıflamak. Bana pek de zayıflatması mümkün görünmeyen kurabiye diyeti de Asla Yapılmaması Gereken Diyetler arasında yer alıyor. Kurabiye diyeti derken elbette çikolatalı nefis kurabiyeler kastedilmiyor. Kurabiye diyeti sabah ve öğlen öğünlerinde lif ve protein oranı çok yüksek olan ve toplamda 500 kaloriyi geçmeyen diyet kurabiyeler ve 1000-1200 kalorilik bir akşam yemeğinden oluşan bir diyet şekli. Eğer diyetin tüm gereklerini yerine getirebilirseniz kilo vermeniz mümkün ama, tüm gün aç kaldıktan sonra, akşam yemeğinde sadece 1000 kalori tüketmek oldukça zor.

5 ısırık diyeti

5 ısırık diyeti, bir obezite uzmanı tarafından geliştirilmiş, her şeyin sadece 5 ısırık yenilebileceği bir diyet. Isırdığınız lokma ne kadar büyük olursa olsun, günlük  Isırığınız ne kadar büyük, günlük aldığınız kalori 900- 1000 kaloriden daha fazla olmayacağı için son derece sağlıksız bir diyet. Üstelik 5 ısırık diyetinde sabah kahvaltısını atlamanız gerekiyor ki, zayıflama konusunda en önemli besin sabah kahvaltısıdır.  Yani vücudun alması gereken esinlerin hiç birisini alamayacağınız bir diyet olması nedeni ile de hiç bir uzman tarafından uygulanması önerilmiyor.

Limonata Diyeti

Mucize detoks olarak adlandırılan limonata diyeti, günler boyunca sadece limon suyu, acı biber ve akçaağaç şurubu ile hazırlanmış olan karışımı içmek sureti ile yapılıyor. Evet limonata diyeti kısa sürede kilo vermenizi sağlıyor ancak, katı besinlere geçtiğiniz anda da tam bir hayal kırıklığı yaratıyor.  Üstelik diyet uygulandığı süre içerisinde de yorgunluk, halsizlik, bulantı ve baş dönmesi gibi sağlık problemleri de sıklıkla görülüyor. Ve en önemlisi de uzun süreli uygulamalarda kas kaybına neden olduğundan Asla Yapılmaması Gereken Diyetler listesinde en ön sıralrda yer alıyor.

Bebek Maması Diyeti

İnsanlar zayıflamak uğruna nelere katlanıyorlar. Bebek gibi beslenmek de bunlardan bir tanesi. Bebek maması diyetinde sağlıklı bir insan gibi günde 3 ana öğün ve küçük ara öğünler yerine 14 kavanoz bebek maması tüketerek zayıflamaya çalışıyorlar ve bu da son derece zor bir iş.  Üstelik sağlık açısından alınması gereken kalorinin çok çok altında kalan bu diyet ile sağlıklı kalabilmek hiç de mümkün görünmüyor. Siz bebek misiniz ? bir de her yere bebek maması taşımanız gerekli. Bu diyet yetişkin ve sağlıklı kalmak isteyen bir insan için kesinlikle uygun bir diyet değil.

Greyfurt Diyeti

Greyfurtun zayıflatıcı ve yağ yakıcı etkisinden dolayı pek çok diyetin içinde yer alan bu meyve zayıflamak aısından adeta mucize olarak görülüyor. Ama gerçek tam da söylenildiği gibi değil. Evet greyfurtun içinde yağ yakıcı enzimler bulunuyor ama öyle söylendiği gibi mucizeler yaratmıyor. greyfurt diyetinde günlük alınan kalori miktarı, 800 ila 1000 kalori arasında. Ve greyfurt diyeti yapanlar çok az yemek yedikleri için kilo veriyorlar. Son derece külfetli olan greyfurt diyetinde protein ve nişasta öğünlerinin arasında en az 4 saat olması gerekiyor.

Pamuk Diyeti

Pek çok ünlünün zayıflamak adına peçete veya pamuk yediğini duymuştum. Pamuk diyeti de bunların bir çeşiti. Sosyal medyada büyük bir hızla yayılan ve pek çok kişi tarafından sonuçları düşünmeden uygulanan pamuk diyeti son derece tehlikeli bir diyet. Portakal suyuna batırılan pamuğun yutulmasıyla yapılan pamuk diyeti, aslında tam bir kabus. Yemek yerine pamuk tüketen kişiler besinlerle vücuda alınması gereken hiç bir vitamin ve minerali alamıyor. Üstelik bağırsak tıkanmasına neden olabilecek pamuk diyetinde, piyasada satılan ve doğal olmayan sentetik pamuk tüketilmişse durum daha da vahim.

Lahana Çorbası Diyeti

Bir dönem ünlülerinde sıklıkla başvurduğu bir yöntem olan lahana çorbası diyeti en çok uygulaan diyetlerin başında geliyor. Bir hafta süre ile günde 1-2 öğün lahana çorbası ve düşük kalorili besinlerle beslenme temeline dayanan lahana çorbası diyeti, kısa sürede kilo vermenizi sağlıyor. ama diğer saydığımız diyetler gibi, kısa sürede de verdiğiniz kiloları geri alıyorsunuz. Üstelik lahana çorbası diyeti, protein açısından oldukça zayıf bir diyet olması nedeni ile şişkinlik ve gaz problemine sebep oluyor. En moda diyetlerin başını çeken lahana diyetinin neredeyse tamamı yağsız lahana çorbasından oluşuyor. Bir hafta boyunca günde bir veya iki öğün lahana çorbasının yanında düşük kalorili yiyecekler tüketiliyor. Kalorisi oldukça düşük, lif ve su miktarı ise oldukça fazla olan bu diyet tok tuttuğu gibi kilo vermeye de yardımcı oluyor. Ancak diğerleri gibi, bu diyetten de uzun vadeli sonuçlar almak imkansız. Protein açısından zayıf olan diyet, ayrıca şişkinlik ve gaza neden olabiliyor.

Uyuyan Güzel Diyeti

Bir dönemin efsane ismi Elvis Presley tarafından uygulandığı rivayet edilen uyuyan güzel diyeti, sakinleştirici ilaçlarla boyu uyutarak ve yemek yemeden kilo verdiren bir diyet. Sizce ne kadar sağlıklı bir diyet ? Üstelik sürekli uyuduğunuz için hareketsiz kalıyorsunuz ve kas kaybediyorsunuz. Ve bir kaç kilo vermek için ölümü göze alıyorsunuz. Çünkü sakinleştirici alıp aç karnına uyumak sizin ölümle koyun koyuna yatmanız anlamına geliyor ve her uyumanız bir daha geri kalkamamak gibi bir riski de beraberinde getiriyor.

 

HCG Diyeti

Buyurun size bir aç kalma diyeti daha. HCG diyeti. Günde en fazla 500 kalori alabileceğiniz HCG diyetinde iştah kapatan HCG hormonu almanız gerekli. Vücudunuza dışarıdan enjekte edilen HCG hormonunun plasebo etkisinden daha fazlası yapabildiğine dair hiçbir bilimsel kanıt yok. HCG hormonu sadece doğurganlığı arttırmak için hekim kontrolünde kullanılması gereken yasal bir hormon. Amacı dışında kullanmanın size ne kadar fayda veya zarar getireceği konusunu iyi düşünmeniz gerekir.

Tenya Diyeti

Kilo vermek uğruna hiç bir şeyden tiksinmeyen pek çok insan var. Tenya diyeti de bunlardan bir tanesi. Kilo vermek için tenya yumurtası yutuyorlar ve tenya bağırsaklara yerleştikten sonra kilo almayı engelliyor. Çünkü tenya kişini yediklerini bir kısmını yiyerek besleniyor ve belli bir zaman sonra da bağırsakta büyüyor. Kilo vermek isteyen kişi dilediği kiloya gelince tenyalar bağırsaktan ameliyat ile alınıyor. Elbette durum göründüğü kadar masum ve basit değil. Kişilerin hesap edemediği şey, tenya yumurtalarının yutulması ile başlanan bu diyette hesaba katılmayan bir şey var. O da yutulan tenya yumurtalarının bağırsak dışında başka bölgelere de yerleştiği ve ciddi hayati tehlike taşıdığı.

Zayıflamak uğruna ölmek ne kadar mantıklı siz düşünün. bırakın biraz da kilonuz olsun. Açlıktan ölmek daha mı iyi. Ya da kilo vermek istiyorsanız, bir beslenme uzmanından yardım alıp, sağlıklı ve yavaş kilo verin. Biraz hareketli bir yaşam sürün. Sağlık problemlerinden kaynaklı kilo probleminiz var ise tedavi olun. Bütün bunlar sırasında hem sağlıklı beslenme hem de yeterli egzersiz ile zaten kilo verip sağlığınıza kavuşursunuz. Zayıflayacağım diye aç kalmak faydadan çok zarar verir. Psikolojinizi bozup depresyona girmenize yol açar. Zayıflamak ya da dşyet yapmak aç kalmak değildir. Sağlıklı ve düzenli beslenme programı uygulamaktır.

Yorum Yap