Bahar Yorgunluğu Belirtileri Nelerdir Ne Zaman Geçer?
Bahar yorgunluğu, psikoloji bölümünde mevsimsel sorunlardan bir tanesidir. İlkbahar ve sonbaharın başlarında genelde emarelerini göstermeye adım atar. İş yaşamından aile yaşamına kadar insan yaşamını her yönüyle etkileyen bir haldir.
Enerji azlığı, hâlsizlik, bedende kırıklık ve baş ağrıları şeklinde semptomlar iş performansının düşmesine ve bireyin yaşam kalitesinin düşmesine neden olabilir. İşte bahar yorgunluğu bulguları ve iyi gelen şeyler…

Bahar yorgunlu bulguları nedir?

– Sabahları yataktan zor kalkıyor ya da gün ortamında kendinizi enerjisiz, bitkin ve bitkin hissediyorsanız bahar yorgunluğuna yakalanmış olabilirsiniz.

– Gün ortamında kendinizi huzursuz, kızgın ve dikkatsiz hissetmeniz bahar aylarında kendisini oldukca sık gösterebiliyor. Bu durumun iki haftadan uzun devam etmesi, Bahar Yorgunluğu yaşadığınızın göstergesi olabilir.

– Bahar yorgunluğu metabolizma savunmasını etkilediği amacıyla grip ve nezleye daha basit yakalanabilirsiniz. Bunun yanında bahar aylarında oldukca sık nezle olmanız ve hastalığı bir türlü atlatamamanız bahar yorgunluğuna yakalandığınızın habercisi olabilir.

Rastgele bir polen alerjiniz yoksa ancak gözlerinizde bu rahatsızlıklar meydana çıkıyorsa bahar yorgunluğu ile karşı karşıya olabilirsiniz.

Bahar yorgunluğuna iyi gelen gıdalar

Ruhsal ve fizyolojik açıdan insanları etkileyen bahar yorgunluğunu giderebilmek amacıyla hayatınızda bazı farklılıklar yapabilirsiniz.

Günde kesinlikle 2,5 litre sıvı kullanımını dikkatsizlik etmemeli, spor yapmalı, C ve D vitamini almanız gerekiyor.

Yeşil sebzeler, muz, çilek, balık, süt, yoğurt, al et, kayısı, şeftali şeklinde gıdaları bu zamanda daha fazla tüketebilirsiniz.

Gerilimden, sigara, alkol şeklinde zararı olan maddelerden ırak durarak bu süreci sıhhatli bir halde geçirmeniz olası.

Yorum Yap