Bu sayfanın içeriğinde basketbol sporu nasıl oynanır, basketbol oyun kuralları nelerdir, basketbol saha ölçüsü, basketbol kaç kişiyle oynanır, basketbolun tarihi ve basketbol hakkında bilgiler bulabilirsiniz.

Basketbol Tarihi Hakkında Kısaca Bilgi

Dünya’da futboldan sonra en çok oynanan ve kitleleri peşinden sürükleyen spordur basketbol sporu. Basketbolun tarihine şöyle bir göz attığımızda ilginç bilgiler çıkıyor ortaya basketbol tarihte ilk kez kızıldereliler tarafından günümüzdeki basketboldan daha basit bir şekilde oynanmış yıllar önce. Daha sonra basketbol 1891 yılında Amerikalı bir beden eğitimi öğretmeni olan James Naismith tarafından Amerika’da başlatılmış 13 maddeden oyun kurallar konulmuş,  sonra da zamanla dünya geneline yayılmıştır. Beden eğitimi öğretmeni James Naismith bu oyunu o yıllarda beden sağlığını geliştirmek üzere bir tür spor aktivitesi olarak başlatmış fakat zamanla popülerliği artınca da basketbol bir oyun haline dönüşerek uluslararası bir profesyonel spor olarak gün yüzüne çıkmıştır.

Birinci Dünya Savaşından sonra basketbol Amerika’da başlayarak gelişimini sürdürmüş ve Avrupa kıtasına daha sonra Asya ve ilerleyen yıllarda da Afrika’ya yayılmıştır. Basketbola olan ilgi bu denli artınca her spor dalında olduğu gibi basketbol adına da 1932 tarihinde Cenevre kentinde FIBA adı verilen uluslararası bir federasyon kuruldu. FIBA basketbolun yayılmasını hızlandırmak için bir çok organizasyon düzenledi ve basketbol oyun kurallarını düzenledi. Böylece basketbol dünya genelinde geçerliliği ve milyonlarca taraftarı olan profesyonel bir spor dalı haline geldi.

Türkiye’de Basketbolun Tarihi

FIBA’nın koymuş olduğu kurallar resmidir ve bütün ülkeler tarafından kabul görmüş basketbol oyun kurallarıdır. 1935 yılında ise ilk basketbol Avrupa Şampiyonası yine Cenevre kentinde düzenlenmiş Letonya’nın birinci olduğu bu organizasyona ilgi çok büyüktür. Basketbolun Türkiye tarihine bakıldığında ise ülkemize dünya ya göre biraz daha geç geldiği görülmüş. Aslında 1904’te Robert Koleji öğrencileri tarafından oynanmaya başlanmış ve Galatasaray Lisesinde görevli beden öğretmeni olan Ahmet Robenson tarafından bu spor dalının ülkemize yayılması tavsiye edilmiş. Bu öneriyi dikkate alan Fenerbahçe spor Klubü de bir 1913’te bir basketbol şubesi açmış fakat o dönemde meydana gelen savaşlar ve Fenerbahçe’nin rakip bulamamasından dolayı basketbol bu dönemde fazla gelişememiştir.

Ülkemizde Basketbol Milli takımımız 1934 tarihinde kurulmuş. İlk kez resmi bir maça ise Yunanistan’a karşı 1936 yılında çıkmış ve maçı 49-12 kazanmıştır. Bu maç ile birlikte ülkemizde basketbol hızla yayılmaya başlamıştır. 1 Mart 1959 tarihinde Türkiye Basketbol Federasyonu kurulduktan sonra daha da resmileşen basketbol, 3 büyük kulüp (Beşiktaş, Fenerbahçe ve Galatasaray) ve Anadolu Efes takımları Avrupa’da büyük başarılara imza atmıştır.

Basketbol Oyun Kuralları

Basketbolda FIBA tarafından uygulanan ve dünyadaki bütün ülkelerin takımlarının uyması zorunlu olan belirli kurallar vardır. Bu kurallar;

♦ Basketbol oyunu 5’er kişiden oluşan iki takımla oynanır.

♦ Basketbol hücum süresi her takım için 24 saniyedir.

♦ Basketbolda devresi 2 çeyrekten olmak üzere 2 devre vardır.

♦ Oynanan her çeyrek Avrupa’da 10 dakikadır. (Amerika’da NBA’da 12 dakika)

♦ Oynanan 4 çeyrek sonucunda skordaki eşitlik bozulmamışsa 5 dakikalık uzatma devresi oynanır.

♦ Basketbolda bütün oyuncuların 5 faul hakkı vardır. (NBA’da 6)

♦ Çizgilerle belirli alan içinden atılan her şut 2 sayı, bu alanın dışından atılan satılar ise 3 sayı sayılıyor.

♦ Hücuma çıkan takımlar kendi alanlarına topu atamaz. Rakip takımın topa bir müdahelesi yok ise ve hücum yapan takım topu kendi alanına taşımış ise bu olay geri pas olarak değerlendirilir ve top diğer takıma geçer.

♦ Faul durumunda atılan serbest atışların her biri 1 sayı değeri taşır.

♦ Kenardan oyuna sokulan top en geç 5 saniye içinde oyuna sokulmalıdır.

♦ Basketbolda her iki takımında faul hakkı 4’tür ve 4 faulü geçen takımların yaptığı her faul serbest atışla cezalandırılıyor.

Yukarıda yazdığımız kurallar basketbolun temel kurallarıdır. Görüldüğü üzere Avrupa’da ve Amerika’da bu kurallar değişkenlik göstermektedir.

Basketbol Saha Ölçüleri

Az çok herkes bilir basketbolun oynandığı sahanın zemininin tahta olduğunu ve kapalı bir salonda oynandığını. Basketbol sahası dikdörtgen şeklindedir ve kenar uzunlukları da 26 metreye 14 metredir. Bu ölçüler bazı basketbol salonlarında değişse de genelde böyledir.

Basketbol sahasına şöyle bir göz attığınızda salonun tam ortadan bir çizgi ile ikiye bölünerek iki eşit parçaya bölündüğünü ve bu orta çizginin tam ortasında bir daire şeklinde bir çember bulunduğunu. Basketbol sahasında karşılıklı iki pota vardır. Bu potada asılı olan sepetten içeri giren her top sayı sayılır.

Yorum Yap