Zekaları ile izleyiciyi büyüleyen karakterleri odağına almış her bölümü ayrı bir heyecan ve zevk veren dizileri izlemekten hoşlananlar için listemizde harika diziler yer alıyor. Zeki karakterler günlük hayatta olduğu gibi dizilerde de ilgimizi çekmeyi başarırlar. Normalin üstünde zekaya sahip olan insanları izlemekten büyük zevk alırız. Onların olaylara yaklaşımları, gösterdikleri tepkiler, düşünceleri, hatta gösterdikleri duygular bile diğer insanlardan farklıdır. Bu yüzden sizin için üstün zekaya sahip kişileri merceğine almış dizileri listeledik.

Dr. Cal Lightman’ın hikayesini konu alan Liet o Me dizisi izlemesi oldukça zevkli ve heyecanlı diziler arasındadır. FBI ekiplerine yardımcı olan Ligtman 20 yıl boyunca insanların yalan söyleyip söylemediklerini anlamak konusunda çalışmış ve bu konuda uzmanlaşmıştır. Kendisine bir grup kuran Lightman ekibinde yer alan insanları çeşitli organizasyonlara göndererek orada insanların yalan söyleyip söylemediğini anlamalarını sağlıyordur. Yalan makinasının bile çaresiz kaldığı zamanlarda devreye giren Lightman bir insanın yalan söyleyip söylemediğini saniyeler içerisinde anlayacak bir zekaya sahiptir.

  • Da Vinci’s Demons

Henüz 25 yaşında olan genç Leonardo’nun hayatını konu alan dizi izleyicilere Leonardo’nun hiç bilinmeyen yönlerini gösteriyor. Leonardo’nun birçok gerçek buluşunu bizlere gösteren dizi Leonardo’nun zekasının içine bizi gönderirken onun zihninde yaşadığı karmaşalara ve gerçekle rüyaları birbirine karıştırmasına da şahit oluyoruz. Tasarladığı askeri silahlar yüzünden paylaşılamayan adam olan Leonardo’nun başı zekası yüzünden dertten kurtulmuyor. Genç Leonardo’nun nesneleri önceden algılaması, hafızasının içinde geriye gidebilmesi, düşünce süreçlerini ve gördüğü kabusların gerçek mi yoksa rüya mı olduğunu anlayamamasına şahitlik ediyoruz. Son derece zeki olan Leonardo’nun delilik ve dahilik arasında gidip gelen hikayesi izleyen herkesi oldukça etkileyecek.

  • Suits

Mike Ross okul eğitimini yarıda bırakmış olan dahi bir gençtir. Geçmişinde yaşadığı sorunlar ve alması gereken sorumluluklar olduğu için okulu bırakıp çalışmaya başlayan Mike Ross öyle sıradan bir işte çalışmıyordur. Mike Ross üniveriste öğrencilerinin yerine para karşılığında hukuk sınavlarına giriyordur. Her sınavdan oldukça yüksek not alan Mike Ross aldığı para ile hayatını geçirmeye çalışıyordur. New York’un en saygın avukatlık şirketinde görev alan Harvey Specter ise şirketin en gözde avukatlarından bir tanesidir ve firma başkan yardımcılığı görevine terfi etmiştir. Bu görevde olan bir kişinin yanına asistan alması zorunlu olduğu için Harvey Specter asistanlar için bir seçme düzenler. Bu sırada başı belada olan ve Harvey’in seçme düzenlediği otele sığınan Mike Ross Harvey Specter ile tanışır. Harvey Mike’ın zekasından, hazır cevap olmasından ve neredeyse tüm kitap bilgilerini içeren hafızasından oldukça etkilenir ve onu asistan olarak yanına alır. Ancak Harvey’in çalıştığı şirket yalnızca Harvard üniversitesi mezunlarını işe kabul etmektedir. Mike ise üniversite öğrenimini tamamlamamıştır bile bu yüzden ikili herkese yalan söylemek ve Mike’ı Harvard mezunu gibi göstermek zorunda kalırlar.

  • House M.D

Dr. Gregory House, new jersey Peinceton Plainsboro hastanesinde çalışmaktadır. Tıbbi tanı uzmanlığı departmanında başında görev yapan Drç Hause kendisini aşırı derecede beğenmiş, son derece zeki, ukala, insanları önemsemez ve boş vermişlik gibi özelliklere sahiptir. Ancak tüm bunlara rağmen ismi o kadar çok duyulmuştur ki tüm hastalar onu tercih etmektedir. Kendisinin uzmanlık alanı bulaşıcı hastalıklardır. Hiçbir doktorun tanı koyamadığı ve sebebini bilemediği hastalıkları bir tek bakışta anlayarak hastaların hayatını kurtarır.

  • Sherlock

Onun zekasını bilmeyen yok gerek kitaplardan gerekse filmlerden Sherlock Holmes hakkında çok fazla bilgi sahibiyiz. O da tıpkı kendisi gibi zeki insanların gösterdiği bazı özellikleri gösteriyor. Bunlardan en önemlisi kendisini beğenmiş olması. Son derece kendisini beğenmiş olan Sherlock Holmes polislerin çözemediği davalarda onlara yardımcı oluyor ve insanların kendisine getirdiği davaları çözmeye çalışıyor. ancak bu işleri yaparken telefon, internet ve navigasyon gibi cihazlardan yardım alabiliyor. Sherlock Holmes’ün modern bir uyarlaması olan dizi son derece sürükleyici ve finalinde şaşırtan zeka oyunları içeriyor. Dizinin 4 sezonu yayınlandı. İzleyiciler 5. Sezon için bekleyişteler. Bölüm sayısı az süresi fazla olan diziyi izlerken kendinizi bir bulmaca çözüyormuş hissine kaptıracaksınız.

  • Dexter

Kendi ahlak anlayışına göre ahlaksız olarak nitelendirdiği insanları öldüren seri katil Dexter Morgan oldukça ince bir ruha sahip olan seri katildir. Miami’de yaşanan cinayetleri araştıran bir kan sıçrama uzmanı olarak görev yapan Dexter Morgan kendince dünyaya adalet getirmek için insanları öldürüyor. Oldukça zeki bir adam olan Dexter gece öldürdüğü kurbanları sabah ilk kez görüyormuş gibi yaparak onların katillerini bulmaya çalışıyor.

  • Hannibal

Bu dizide iki farklı karaktere sahip zeki insanı izliyoruz. FBI özel dedektifi olarak çalışan Will Graham üstün zekası nedeniyle çözülmesi imkansız olan vakaları çözer ve bu özelliği ile nam salmıştır. Empati yeteneği son derece gelişmiş olan Will olay yerini inceledikten sonra olayları zihninde canlandırarak gözden kaçan delilleri yakalar ve katilleri bulur. Ancak bir dosyada başı sıkışmıştır. Katilin psikolojisini çözemeyen Will katil ile empati kurmakta oldukça zorlanır ve ülkenin en önemli Psikiyatrı olan Dr. Hannibal Lecter’dan yardım ister. Dr. Hannibal oldukça zeki bir insandır ve Will’e yardım etmeyi kabul eder. Will Hannibal Lecter’dan yardım alırken aradığı katile ne kadar yakın olduğu ile ilgili hiçbir fikri yoktur.

  • The Mentalist

Dizinin ana karakteri Patrick Jane geçmişinde insanları kendisinin medyum olduğuna inandırarak para kazanır. Yani bir sahtekardır. Bir televizyon programına katılan Patrick Jane o dönemde isminden oldukça fazla söz ettirmiş bir seri katil olan Red John hakkında küçümseyici konuşmalar yapar. Ancak bu düşüncesizce konuşmanın bedelini eşi ve kızının Red John tarafından öldürülmesiyle öder. Eşi ve kızının ölümünün ardından oldukça büyük bir travma yaşayan Patrick Jane CBI’nin kapısında sabahlamaya başlar. CBI kaliforniye araştırma bürosudur. Hassas duyuları ve üstün zekası sayesinde bir cinayet vakasını çözen Patrick Jane CBI tarafından danışman olarak işe alınır. CBI özel ajanı Teresa Lisbon ve onun ekibi ile birlikte hareket ederek katilleri yakalamaya çalışan Patrick Jane’in tek bir amacı vardır. O da Red John’u yakalayıp öldürmek.

  • Monk

Karısı Trudy 19997 senesinde öldürülen Monk karısının ölümün ardından saplantı, çeşitli fobiler, zorlantı bozukluğu ile baş etmek zorunda kalmıştır. Obsesif bir kişiliğe sahip olan Monk insanları hayrete düşürecek bir zekaya ve dikkate sahiptir. Ancak takıntıları yüzünden çalıştığı San Francisko Polis Departmanında resmi olarak görev alması yasaklanmıştır. Ancak yine de onlara davaları çözmeleri için dışarıdan yardım etmektedir. Son derece gelişmiş fotoğraf hafızasına, kimsenin far etmediği detayları fark etme özelliğine sahip olan Monk Sharona Fleming isimli arkadaşından kişisel asistanı olarak da destek alarak hayatını geçirmeye çalışmaktadır. Eski patronu Captain Stottlemeyer’e kendisini yeniden kanıtlamak için çaba sarf eden Monk’un hikayesini izlerken bir yandan yeteneğine hayran kalacak bir yandan da yaptığı tuhaflıklar karşısında kendinizi gülerken bulacaksınız.