Bebeğin cinsiyeti ne zaman kesin belli olur kaçıncı haftada nasıl anlaşılır

Bebek sahibi olmaya hazırlanan çiftlerin en fazlaca merak etmiş olduğu konuların başlangıcında sıhhatli olmasının beraberinde bebeklerin cinsiyeti geliyor. Heyecanla doğacak bebekleri amacıyla hazırlıklara adım atmak isteyen anne babalar, bebeğin cinsiyetinin kaçıncı haftada belli olacağını web üstünden sık sık araştırıyor. Peki, bebeklerin cinsiyeti ne vakit belli olur, kaçıncı ayda anlaşılır? Detaylar haberimizde…

CİNSİYET NE ZAMAN BELLİ OLUR?

Erken gebelik haftasında cinsiyet belirlenmesi, bakılan ultrasonografi aletinin gelişmişliğiyle de alakalıdır. Aşağı yukarı 13-16. gebelik haftasında cinsiyet görülebilir. Genellikle adam bebekler erken tanımlanabilir. Yalnız erken gebelik haftasında genital bölümde kordonun izlenmesinin yanıltıcı olma ihtimalini bildiren eksperler, kız bebeklerin tespitinin bu nedenden dolayı daha geç bulunduğunu belirtiyor.

Gebeliğin ilk 12 haftası içerisinde bebeğin cinsiyetinin anlaşılması oldukça olası değildir. Gebeliğin 12. haftasının bitmesinden sonrasında vajinal ultrason ile tahmini bir ‘Cinsiyet Saptamayapabilir. Bebeğin cinsiyeti gebeliğin 16. Haftasından sonrasında belli olmaktadır. Genellikle de 20. gebelik haftasından sonrasında bebeğin cinsiyetinin net olarak belirlenmesi mümkün olabilir.

BEBEĞİN CİNSİYETİ NASIL, KAÇINCI HAFTADA ANLAŞILIR?

Bebeğin cinsiyeti ultrason ile kontrollerimizde gözlenir. Bir bebeğin cinsiyeti daha gebelik oluştuğu andan itibaren kalıtsal olarak bellidir yalnız bunun ultrasonla bakılarak belli olması amacıyla belli bir büyüklüğe erişmesi lazım olur. Aşağı yukarı 13. Haftalarda varsayımlarda bulunulsa da net bir görüş yalnız 16.haftadan itibaren söylenir.

Yorum Yap