Bebeğiniz diğer bebeklere göre gereğinden fazla huysuz, mız mız ve ağlıyorsa bebeğiniz de büyük bir ihtimal kolik (gaz sancısı) vardır. Peki ama kolik nedir?, neden olur, belirtileri ve tedavisi, nasıl geçer gibi sorularınıza cevaplar bulabileceğiniz bu makaleyi özellikle henüz yeni anne ve anne adaylarının okumasını şiddetle tavsiye ediyoruz.

Kolik Nedir?

Her bebek zaman zaman huysuzluk eder ama bazı bebekler diğerlerinden daha çok ağlar. Bebeğiniz, sağlıklı ol­masına rağmen sık sık, özellikle de ak­şamları, huysuzluk nöbetine giriyorsa ya da günde üç dört saat bir türlü sakinleştirilemeden ağlıyorsa, bebeğiniz­de kolik var demektir. Kolik, fiziksel bir rahatsızlık ya da hastalık değil, sakinleş­tirilmesi zor olan ve tekrarlayan ağlama nöbetlerine verilen addır.

Gaz sancısı olan bir bebeğin ağla­ması açlık, altı kirli olma ve benzer du­rumlardan kaynaklanmaz ve bebeği sakinleştirmek mümkün olmaz. Uz­manlar bu durumun nedenin ne oldu­ğundan emin değiller. Kolik doğumdan altı hafta sonra doruğa çıkar ve üçüncü ayın sonunda kaybolur.

Gaz sancısı sorunu olan bebeklerin ana babalarına bu durum hiç düzelme­yecekmiş gibi gelir. Genelde umutsuz, öfkeli, gergin, sinirli, kaygılı ve yorgun hissederler kendilerini.

Aşırı Gaz Sancısı Çeken Bebekler Nasıl Sakinleştirilir, Ne Yapmalı

Gaz sancısı çeken be­beklere sürekli olarak iyi gelen bir tedavi yoktur. Bebeğinizi sakinleştirmek için çeşitli yöntemleri deneyin ama emekle­riniz boşa giderse de cesaretinizi kay­betmeyin. Bebeğinizin er geç bunu at­latacağını unutmayın. Huysuz bir bebeğinizin olması onun ileride de sü­rekli mızmızlanan bir çocuk olacağı an­lamına gelmez. Koliği olan bebeklerin çoğu daha sonra mutlu, güler yüzlü, iyi huylu çocuklar olurlar.

Bebeğinizin ağlama nöbetleri sıra­sında ne kadar rahat olabilirseniz bebe­ğinizi avutmanız da o kadar kolay olur. Minicik bir bebeğin ağlamasını dinle­mek sizi kahredebilir ama sizin huzur­suzluğunuz, çaresizliğiniz ve paniğiniz sadece bebeğin ıstırabını artırmaya ne­den olacaktır.

Biraz rahat etmek için başkalarının bebeğinize göz kulak olmasına izin ve­rip bir mola verin. Siz bütün numaraları­nızı tükettiğiniz için, bazen yeni biri be­beğin sakinleşmesine daha çok yardımcı olabilecektir.

Ne Zaman ve Hangi Durumlarda Bebeğiniz  kolik olmayabilir?

Bazı durumlarda bebeğinizin ağlamasının kolik’ten mi yoksa başka bir sebepten mi kaynaklandığını anlamak zor olabilir.

♦ Bebeğiniz olağandışı bir süre ağla­mayı sürdürürse,

♦ Ağlama sesi size tuhaf geliyorsa,

♦ Ağlamanın yanı sıra hareketlerinde azalma, yetersiz beslenme, anor­mal soluk alma ya da hareketler varsa,

♦ Kusma, ateş ve ishal gibi başka hastalık belirtileri ortaya çıkmışsa,

♦ Siz ya da evde bir başkası bebeğin ağlamasıyla baş etmekte zorlanı­yorsa bebeğinizin doktorunu arayın

Yorum Yap