Bitcoin son dönemlerin en gözde ve en geçerli kripto paralarından bir tanesi. Üstelik değeri sürekli artıyor. Oldukça kıymetli olan Bitcoin pek çok kişinini de merak ettiği konulardan bir tanesi. Bitcoin hakkında bilmeniz gerekenler konusunda bir derleme yaptım sizler için.

Bitcoin Nedir?

Bitcoin online finansal ağ olarak tanımlanabilir. Bitcoin ödemeleri hesaplar arası göndermek amaçlı kullanılan sanal para birimidir. Bitcoin sisteminde, merkezi bir yapı bulunmaz. Yani herhangi biri sahip konumda bulunmadığından dolayı, sistemin kontrolü kimseye ait değildir. Birebir iletişim yöntemini kullanan bitcoin sisteminde yüzlerce bilgisayar bitcoin işlwmlwei için aynu anda çalışabilir. Bitcoinde merkezi bir yapının bulunmaması dünyada ilk açık ödeme sistemini de beraberinde getirmiştir. Bu da demek oluyor ki, bitcoin temelli bir ödeme sistemi kurmak için birini veya bir kurumun iznine tabi olmak gerekmiyor. Bitcoin ödemeleri sadece bitcoin üzerinden yapılabiliyor. Dolar veya Euro gibi para birimleri kullanılmıyor.

Bitcoin Kredi Kartı ve Paypal Gibi Bir Ödeme Yöntemidir

1 bitcoin şu sıralar yaklaşık olarak 1200 dolar civarında. Yıl sonuna kadar fiyatı da oldukça artacak gibi görünüyor. Artık pek çok yerde, bitcoin tıpkı kredi kartı ya da paypal gibi bir ödeme yöntemi olarak kullanılıyor. Hatta bitcoin ile ticaret bile yapılabiliyor. Birisine bitcoin transferi yapmak mail göndermek gibi kolay ve ucuz maliyetli bir işlem. Burada bitcoini paypal ya da kredi kartından ayıran iki önemli özellik mevcut. Bitcoinde merkezi yapı bulunmaz bu sebeple de sahipliği herhangi birine ve bir kuruma ait değildir. İkinci özellik ise, dolar veya herhangi bir başka para birimi kullanılmaz. Bitcoin ödemeleri sadece bitcoinle yapılmaktadır.

Neden Hayali Bir Para Birimi İle Ödeme Yapmak Düşünülsün ki?

Bitcoin adını duyan herkes bu para biriminin bir hayalden ibaret olduğunu ve sistemin çalışmayacağını düşünse de pazar araştırmaları bu kişilerin yanlış düşündüğünü net bir şekilde ortaya koyuyor. Washington Post’ta yayınlanan bir grafiğe göre, bitcoinin 2011 yılında kişilerin dikkatini çekmeye başladığı görülüyor. 2011 Haziran ayndan 2011 Ekim ayına kadar  bitcoin değerinde yüzde 90’dan daha büyük bir dilimde bir kayıp yaşandığı görülyor. Fakat durum günümüzde oldukça farklı. Bitcoin her geçen gün daha fazla değer artışı yaşıyor ve pek çok kişi tarafından hem ödeme hem de yatırım amaçlı kullanılıyor.

Peki İnsanlar Bitcoini Spekülasyon Dışında Kullanıyor mu?

Bitcoin günümüzde artık pek çok işletmede ödeme aracı olarak kullanılan bir para birimi. Mücevherden tutunda cafeteryalar ve restoranlarda da ödeme aracı olarak kullanılıyor. Ayrıca bunların dışında yasa dışı kullanımının olduğu da görülüyor. Gelecek zamanlarda çok daha fazla önem kazanması beklenen bitcoin uluslararası ödeme aracı olarak da kullanılmakta. Üstelik diğer uluslararası ödemeler göre çok daha uygun fiyatlı gönderim sağlanabiliyor.

Bitcoini Kimler Oluşturdu?

Bu sorunun yanıtını hiç kimse net olarak bilmiyor. Bundan 8-10 yıl önce, Satoshi Nakamoto takma adını kullanan ve kimliği gizli tutulan bir bilgisayar programcısı veya programcıları tarafından yapılan bitcoin yazılımı internet üzerinde hayata geçirildi. Dağıtılmış yazılım az sayıda bitcon oluşturarak yeni para biriminin kullanımını da artırdı. 2 yıl içinde de milyonlarca bitcoin oluşturuldu.

Bitcoinler Nereden Geliyor?

Normal finansal düzende yeni bir para birimi için merkez bankası gerekir. Fakat bitcoin sisteminde merkez bankası yoktur. Onun yerine bitcoin işlemini gerçekleştirmek üzere yüzlerce bilgisayarın internette işlem yapması vardır. Bu bilgisayarlara madenciler anlamına gelen miners denir. Bitcoin işlemine ise madencilik anlamına gelen mining adı verilir.

Peki Bitkoinler Nasıl Değer Alıyor?

Bitcoinler sınırı sayıda bulunuyor ve bir çok kişinin isteyeceği bir şeye dönüşüyor. Şu an bitcoinlerin sayısı giderek artıyor ama gelecekte, 21 milyona ulaştığında son bulacak. Bitcoinin 21 milyonu bulmasının 2140 yılına kadar süreceği tahmin ediliyor. Merkezi bir sisteme bağlı olmadan üretildikleri için de değeri isteğe bağlı olarak değiştirelemeyecek. Talep oranında değeri artacak. Bitcoinler çok küçük para birimlerine ayrılabilme özelliği ile para arzı dursa bile harcaması kolay bir para birimi olarak kullanımına devam edilebilecek.

Bitcoin Kazanmak İçin Ne Yapmak Gerekir?

Bitcoin matematik tabanlı bir para birimi olduğundan hesaplar bir şifreleme işlemi ile yönetilir. Yani eğer bitcoin sahibi iseniz, gizli bir şifreleme anahtarına da sahipsiniz demektir. Bu şifreleme anahtarı internet üzerinde bir cüzdan ve adresle ilişkilendirilir. Bu sayede de işlem yapma imkanına sahip olursunuz. Bitcoin almak ya da göndermek için, karşılıklı bitcoin adresine sahip olmanız gerekir. İlk önce bitcoin alım sarım ve transfer işlemlerinizi gerçekleştirebileceğiniz bir Wallet (cüzdan) oluşturmanız gereklidir. İnternette pek çok web sitesi mevcuttur.

Bitcoinleri İlle de Satın mı Almam Gerekir?

Eğer ürün ya da hizmet satın almak istemiyorsanız veya spekülasyon için düşünmüyorsanız bitcoin almanıza gerek yoktur. Şu sıralarda internet üzerinden bitcoin ile yatırım yapmanızı sağlayacak pek çok sistem de mevcuttur. Onlar için bitcoin satın alıp yatırım yapmanız mümkün.

Bitcoinler Günümüzde Kullanılan Reel Para İle Yer Değiştirebilir mi?

Bu elbette mümkün. Ancak yakın zamanda böyle bir durum olacağı düşünülmüyor. İlerleyen dönemlerde neler olur bekleyip görmek gerek. Ama günümüzde insanların büyük çoğunluğun kullandığı para birimini kullanmayı tercih ettiği bir gerçek.  Belki günümüzdeki finansal açığın tamamlayıcısı olarak kullanılır demek daha uygun bir ifade olacaktır.

Yorum Yap