Son zamanlarda aşırı artış gösteren dijital para birimi fazla yaygınlaşmış ve insanların kafasında soru işareti bırakmaya başlamıştır. Bu makalede bitcoin nedir, ne işe yarar, nasıl kazanılır detaylı bir şekilde anlatılmaktadır.

Bu son derece yaygınlaşmış olan para biriminin bazı ülkelerde yasallığı hatta atm’leri bile mevcuttur.

Bitcoin nedir ?

  • Bitcoin, 2009’un 3 Ocak ayında hayata geçmiş ve hiç bir kuruluşa veya bankaya bağlı olmayan bir para birimidir.
  • Bitcoinin sembolü ฿ ve kısaltılmış hali de BTC şeklindedir.
  • Bazı ülkeler bitcoin’i yasal olarak tanımış olsa da, Türkiye ve benzeri ülkelerde riskinden dolayı para birimi olarak tanınmaktadır.
  • 1 Ocak 2013 tarihinde 1 bitcoin 13 dolarken, Günümüzde yani 17.6.2017 tarihinde 9.480,00 Türk lirası değerindedir.
  • Gün geçtikçe yüksek bir şekilde artan bu para birimi daha çok yatırım aracı olarak görünmektedir.
  • Bitcoin yapılan ödemelerin doğrulanmasını  proof-of-work, açık anahtarlı şifreleme ve noktadan-noktaya ağ bağlantısı  gibi teknolojilerle ilerletmektedir.
  • Her kullanıcının bir çok farklı adresi olma durumu olduğu için her ağlara duyuru yapılır fakat birden fazla harcanmasını engellemişlerdir.
  • Bitcoin için geliştirilmiş blok sisteminin amacı son derece güvenli ve hızlı olmasını sağlamaktır.

Bitcoin nasıl kazanılır ?

Matematik bilgisine ve programlama bilgisine güvenenler  tek başına yapabilirler. Bitcoin madenciliği oldukça zordur. Bitcoin madenciliği, ağının işlemlerini doğrulama amacıyla bilgisayara çeşitli matematiksel işlemler yaptırmak ve güvenliği arttırmaktır. Yaptıkları işin, onaylanmış faturasını alıp yeni bitcoin toplayabilirler. Madencilik ne kadar hesapla yapıldığına orantılı bir şekilde artmaktadır.

Tek başına yapmak isteyen kişilerde bilgiden daha çok bilgisayar önemlidir. Bilgisayara ait donanımlarla yapılan bu bitcoin madenciliği eskiden işlemci “CPU” üzerinden yapılsa da şuanda ekran kartı “GPU” üzerinden yapılarak yaklaşık 50 – 100 katlık oranla çok büyük kazançlar sağlanmıştır. Ayrıca sadece bitcoin kazanmak amacıyla üretilmiş sistemleri satın alabilir veya kiralayabilirsiniz.

Acemi olanlar için bitcoin havuzları dahil bir şekilde mining pool ile daha az bilgiyle uğraşmış olursunuz. Çok fazla mining pool vardır ve hepsi için dağıtım modeli farklıdır.

Bitcoin kazanmanın bir diğer ve en kolay yolu onu satın almaktır. Bir bitcoin cüzdanı satın alarak bitcoine yatırım yapabilirsiniz ve parası artınca satabilirsiniz.

Daha yeni bahsettiğim gibi bitcoinler 2013 yılında 13 dolarken günümüzde 2500 dolara kadar çıkmıştır ve çıkmaya devam ediyordur.