Brezilya Sao Paolo yakınlarında bulunan yılanlı ada, yemyeşil görüntüsü ile büyülese de aslında dünyanın en tehlikeli yerlerinden bir tanesi. Yeşil bitkilerin altında kol gezen onlarca zehirli yılan çeşidi tarihte birçok insanın ölümüne yol açmıştır. Ada yaklaşık 110 dönümlük bir araziden oluşur ve ağaçlar ile kaplıdır. Ancak bunun dışında bu adaya dair bilinmeyen ilginç bilgiler de söz konusu. İşte o bilgilerden 5 tanesi.

  1. Sadece Adaya Özgü Yılan Türü

Dünyanın en tehlikeli yılanlarından olan Bothrops adındaki engerek yılanı sadece bu adada yaşıyor. Altın rengindeki bu yılan ve 32 türü binlerce insanın ölümünden sorumludur. Bu yılanların zehri ile ilgili şuanda hala çalışmalar yürütülmektedir.

  1. Metrekareye 1 Yılan

Yılanlı ada denildiğinde bu kadarının beklenmiyor olması çok normal. Üstelik metrekareye 1 yılan bilim insanlarının belki de en iyimser araştırmaları sonucunda ortaya çıkan bir istatistik. Ayrıca her geçen gün bu sayı biraz daha artıyor.

  1. Adaya Geçiş Yasak

Daha önceki dönemlerde herhangi bir yasak altında olmayan ada, yılan yoğunluğunun artmasıyla birlikte yasaklandı. Hem de Brezilya ordusu tarafından alınan bu karar doğrultusunda kimse adaya giriş yapamıyor. Tabi hükümet tarafından araştırma yapmasına izin verilmiş bilim insanları hariç.

  1. Yamyam Yılanlar

Genellikle adaya yolu düşen kuşlar ile beslenseler de bu adadaki yılanların yamyam özellikleri olduğu tespit edilen bilgiler arasında. Yılanlar birbirlerini yiyerek de hayatta kalabiliyorlar.

  1. Doktor Eşliğinde Ziyaret

Herhangi bir bilimsel çalışma doğrultusunda adaya gitmek durumunda kalan kişiyi askeri donanma adanın 100 metre yakınına kadar bırakıyor. Kalan yol sal ya da tekneler yardımı ile sağlanıyor. Ayrıca izin alarak adaya giren araştırmacının yanında mutlaka doktor bulunmak zorunda.

Yorum Yap