Çocukların aktif iş yaşamına dahil edilmesi şüphesiz dünyanın en korkunç şeylerinden birisidir. Küçük yaştaki çocukların çalıştırılmasının sakıncaları hafife alınmayacak kadar çok olsa da ülkemizde yapılan incelemeler sonucunda yaklaşık olarak 3 milyon kadar çocuğun aktif iş yaşamında yer aldığı tespit edilmiştir. Çocuk yaştaki kişilerin sigortalı olarak çalıştırılması devlet tarafından yasaklandığından dolayı çocuklar özellikle sokaklarda, tarlalarda ve çeşitli depolarda çalıştırılmaktadır. Çocuklar aktif iş yaşamında genellikle aile ekonomilerinin kötü olmasından dolayı yer almaktadır. Çalışmaktan dolayı okula gidemeyen ve bu nedenden dolayı yeterli düzeyde eğitim alamayan çocuk sayısı bir hayli fazladır. Bu durumda gelecek nesillerin aşırı derecede cahil olacağının açık bir göstergesi olarak kabul edilmektedir.

Çocukların özellikle ağır işlerde çalıştırılması insan haklarına aykırı bir durumdur. Çocuklar büyük gelişmelerine dahi fırsat kalmadan ağır iş yaşamında yer aldıklarından dolayı bu durumu insafsızca olarak değerlendirebiliriz. Trafik ışıklarında mendil satan çocuklar, sokak aralarından su satan çocuklar ya da hurda toplayan çocuklar aktif iş yaşamında sürekli olarak hepimizin gözlemlemiş olduğu çocuklardır. Bu duruma dur denilmediği müddetçe yani küçük yaştaki çocukların çalıştırılmasının sakıncaları ebeveynler tarafından kavranmadığı müddetçe çocuklar insafsızca bir şekilde aktif iş yaşamında yer almaya devam edecektir.

Uzmanlar gelişim dönemindeki çocukların ağır işlerde yer alması durumunda gelişimlerinin bu durumdan aşırı derecede olumsuz etkilendiğini belirtmektedir. Ayrıca çocukların başıboş bir şekilde aktif iş yaşamında yer alması gün içerisinde çeşitli kazalar ile karşı karşıya gelmelerine hatta hayatlarını kaybetmelerine neden olabilmektedir. Bu durum her ne kadar sizlere bunları cümlelerle anlattığımızda insafsızca gelse de emin olun sizler de günlük yaşamınızda çocuk işçileri gördüğünüzde bu durumu görmezden gelmektesiniz. Eğer siz bu durumu görmezden gelmeseydiniz aktif iş yaşamında yer alan çocuk sayısı daha az olurdu.

Küçük yaştaki çocukların çalıştırılmasının sakıncaları arasında şüphesiz eğitimsiz bir neslin yetişiyor olması baş sırada bulunmaktadır. Çocuklar bizlerin geleceğidir. Geleceğimizi şekillendirmek ve umut veren bir gelecek oluşturmak adına çocukları çalıştırmak yerine sağlam bir şekilde eğitim almalarına vesile olmamız gerekmektedir.

Yorum Yap