Daha Sağlam Dişlere Sahip Olmak İçin Neler Yapmalı?

Tüm canlılar için dişleri sindirimin ilk başlatıldığı yerdir. Sindirim sisteminin yorulmaması için tüm gıdaların çiğnenerek yenmesini gereklidir. Temiz bir görüntüye dişleri kavuşturmak çürümesinin de engellenmesini sağlar. Dişlerin günde iki kez fırçalanması, diş ipi kullanmak ve sık sık diş hekimine dişlerde problem olup olmadığını tespit etmesi için ziyaret yapılması dişlerin sağlam ve temiz olmasını sağlamaktadır.

Dişlerin daha sağlıklı olması için besin tüketiminin de dikkatli yapılması gereklidir. Çok şekerli gıdalar, asitli içecekler ve aperatif yiyecekler dişlerin kötü bir renk almasına ve çürümesine neden olmaktadır. Kişinin kendi dişleri ortalama olarak on üç yaşına kadar çıkarak evresini tamamlar. Daha sonra diş kayıpları sadece dolgu dişler, sinir tedavileri ve implant dişler ile yerine getirilebilir. Ve bu ekleme olarak yapılan tüm diş işlemleri kişinin kendi dişlerinin yerini kesinlikle almaz.

Diş İpi Kullanmak Sağlıklı Mı?

Diş ipi kullanan kişinin ağzında eğer sağlıksız yani çürük bir diş varsa diş ipi kullanması sakıncalı mıdır, yoksa diş ipi ağızda çürük diş bulunsa da faydası olan bir işlem mi gerçekleştirir? Bu soru uzmanlara diş etleri, dişler ve ağız sağlığı hususunda en sık sorulan sorulardan birisidir. Diş eti rahatsızlıkları veya çürük dişler tek bir kişinin ağzında bulunduğunda dişlere diş ipi ile müdahale etmek hiçbir zarar vermez. Eğer bir çürük dişin diş etlerine veya diğer dişlere zarar etmesi düşünülüyorsa, zaten dişlerin hepsi kişinin ağzında aynı alandadır.

Diş ipi diş fırçasının ulaşamadığı diş aralıklarını iyi bir şekilde temizlediği için çoğu diş doktoru tarafından hastalarına tavsiye edilmektedir. Diş doktorları tarafından tavsiye edilen diş ipi kullanımında diş ipinin tekrar tekrar farklı dişlerde kullanılmasının sakıncalı olduğu da hastalara söylenir.

Dişlerin en iyi şekilde beyaz olması ve temiz diş aralarının olması için diş ipi kullanılıyor olsa da günde iki kez dişlerin fırçalanması kesinlikle ihmal edilmemelidir. Dişleri günde iki kez fırçalayarak hem de dişler için ip kullanmak dişlerin aralarına bakterilerin yerleşmesine engel olur.

Yorum Yap