DeepWeb nedir ?
DeepWeb nedir denildiği zaman ilk olarak Türkçe çevirisi olan”Karanlık Ağ” anlamına gelmektedir. Genel tanım olarak standart arama motorlarında ulaşılamayan, erişilemeyen ayrı bir web adresleridir. Genel olarak internetin Karanlık yüzü, Görülmeyen buz dağı v.b gibi terimler olarak ilk akla gelmektedir. Genel söylentilere göre internetin %95‘lik kesimi bu alanda yer almaktadır. Yani bizler sadece %5‘lik dilimi kullanıyoruz. Peki bu %95’lik kesimde neler var? Çoğunluğun tahmin ettiği gibi “Pis Şeyler” denilen; Uyuşturucu satışları, Yasa dışı silah satışları, Devletlerin gizli dosyaları ve bilgileri, Her çeşit videonun bulunduğu adresler, Hacker, Katil, Pornografi içerikler gibi oldukça farklı içeriklere sahip. Sitelerin genel yapısı Wikipedia’ya oldukça benzer yapıları vardır.

Nasıl Girilir ?

Çoğunuzun tahmin ettiği gibi standart tarayıcılar üzerinden girmek mümkün değildir. Google aramalarında kesinlikle sonuçlar çıkmaz. “Tor Broswer” adı verilen farklı bir tarayıcı üzerinden sadece giriş yapılabilir.  Tabi ki Tor Broswer tarayıcısı belli bir kısımlara kadar gitmektedir.
DeepWeb seviye olarak sınıflandırılmıştır.Toplamda 8-9 seviye bulunmaktadır. Tor Broswer olarak sadece 4. Seviyeye kadar çıkılabilir.  Bu seviyeye kadar güvenilir olan tarayıcı sonraki aşamlar da yetersiz kalıyor. Kendi içerinde sürekli IP adresi yenilediği için haliyle takibi ve bulunması zordur. Tabi ki devlet kurumları tarafından takip edilirse kendi IP adresinize tespit edebilirler.

Güvenilir mi ?

Tor Broswer sayesinde ilk 4 seviye için tarayıcı yeterli olacaktır. Tarayıcıya güvenmem derseniz ek önlemler basit şekilde alınıyor.
1- Flash Player:  İlk aşama için Flash player önemlidir. Tor Broswer üzerindeki Flash Player desteğini çekerseniz bu ilk aşama için çok önemlidir.

2- Geo: Tarayıcının Geo özelliği kapatılır.

3- Eklenti:  Firefox  tarayıcısından bağlandığınız taktirde “Dephormasyon” adı verilen eklenti kurulur ve bu sizin IP adresinizi güvene alır. Tabi ki Tor Broswer tarayıcısına bu eklenti gerek kalmıyor.

4- Dosya Takip: Eğer DeepWeb üzerinden dosyalar indirdiyseniz bundan kurtulmak hiç de kolay olmayacaktır. Klasik silme yöntemi ile kurtulamazsınız derin temizlik programları ile silmeniz önerilir. Aksi taktirde bu sizin için ciddi sorun olabilir.

5- Çerezler: Basit olarak tarayıcı üzerinde işleriniz tamamlandığı zaman bilgisayarınızı kapatmadan önce çerezleri temizlemeniz önerilir.

6- Antivirüs Programları: Tabi ki güvenliğiniz için Antivirüs programları burada hayati önem taşıyabilir.

7- İnternet: Genelde Tor Broswer üzerinden yapılan ziyaretlerde siteler 5-10sn de yüklenebilir. Wireless ile bu süreler zaman zaman uzayabilir. Ethernet kablosu ile hem daha güvenli hem de daha hızlı bir ziyaret yapabilirsiniz.

8-WebCam: Tahmin ettiğiniz gibi webcam kullanıyorsanız site ziyaretlerinde bazen hiç de güvenli olmuyor. DeepWeb üzerinde dolaşırken dikkat etmelisiniz.