Dilek Yarımadası Milli Parkı, ülkemiz sınırları içerisinde yer alan doğal dokusu bozulmamış olan nadir yerlerden birisidir. Yaz turizmi denildiği zaman akla gelen ilk yerler arasında Dilek Yarımadası Milli Parkı yer aldığından dolayı sizlere bu görülesi yer hakkında detaylı bilgi vereceğiz.

Bir plajda, akşamüstüne istikametli, şezlong ve şemsiyelerin içinde gezinen yaban domuzu sürüsüne rastlamak kulağa oldukça hoş gelmiyor olabilir yalnızca Dilek Yarımadası Ulusal Parkının müdavimleri için bu basit bir vaziyet ve paniğe lüzum yok. Güzelçamlı hudutları içerisindeki Dilek Yarımadası Mili Parkı (07.00–19.00 saatleri içinde açık), Kuşadası’na 28 kilometre uzaklıktadır.

Arabayla girilebilen ulusal parkta, 10 kilometrelik dar yerleşim çevresi ortalama 100 kilometrelik bir orman örtüsüyle çevrilidir. Varlıklı nebat örtüsü, yaban yaşamı, mağaraları ve vadileriyle, bozulmamış bu organik alanın 30 kilometrelik kıyı şeridinde estetik plajları mevcuttur. Gezi severler özellikle yaz mevsiminde buraya gitmeyi tercih etmektedir.
Bu denli yaklaşmışken Efes, Didim, Milet, Priene, Bafa Gölü, Herakleia, Afrodisias, Pamukkale ve Hierapolis’i görün. Zeus Mağarası’nın mavi yeşil soğuk suyunda kulaç atın. Parkın karadan ulaşılamayan koylarını gözlemlemek için Güzelçamlı’dan kalkan tekne turlarında yerinizi ayırtmayı ihmal etmeyin.

Samos Adası, Güzelçamlı, Söke Ovası, Bafa Gölü ve Büyük Menderes Deltası’nı izlemek için Kaplan Kayası’ndan yamaç paraşütü yapmanızı da tavsiye ederiz. Ölmeden önce görülmesi gereken yerler arasında yer alan bu alanı vakit kaybetmeden ve doğal dokusu bozulmadan görmenizde fayda var.

Yorum Yap