Diş ve dişin çevre dokusunun çeşitli sebepler nedeniyle madde kaybına uğradığı ya da kaybettiği durumlarda dişleri onarmak veya yerine diş koyulması için kullanıma hazırlanmış materyallere protez adı verilmektedir.

Diş protezlerindeki amaç, kişinin kaybolan fonksiyonlarını tekrar kazandırmaktır. Ayrıca diş eksikliğine dayalı olan problemlerin ve bozulan konuşmanın düzeltilmesiyle estetik görüntünün de daha iyi olmasını amaçlamaktadır. Böylece yüksek oranlarda kaybedilmiş olan ağız sağlığı kişiye yeniden kazandırılmaktadır. Bu tip kişilerde yapılmış olan protezlerle kişilerin yaşam kalitesinin yükseltilmesi de sağlanmış olmaktadır.

Kron olarak adlandırılan diş protezleriyle dişlerin kaybolmuş olan yapıları, tekrar yerine konulmaktadır. Bu kronlar akril, porselen veya diş hekimliğinde özel olarak yapılmış olan metal alaşımlar kullanılarak yapılmaktadır. Diş hekimliğinde gerçekleşmekte olan son dönemdeki gelişmeler sayesinde bu kronların son derece doğal görünmesi de sağlanmaktadır.

Dişin veya dişlerin kaybedilmesi neticesinde dişlere iki çeşit protez uygulanmaktadır. Bu protez çeşitlerini dişlerin üzerine yapılmakta olan ve kişi tarafından çıkartılamayan köprü ve kron gibi sabit protezler ayrıca kişi tarafından istenildiği an takılıp çıkarılabilen hareketli protezler oluşturmaktadır.

Kişinin gülümsemesi esnasından dişlerinin oluşturduğu görüntü, kişiyi sürekli olarak bir mutsuzluğa itiyorsa eğer, o kişinin bir diş hekimine başvurması önerilmektedir.

Dişlerde renk değişikliği

kırılma ya da şekil bozuklukları varsa kişilerin estetiğinde olumsuz bir etki yaratmaktadır. Bu nedenle psikolojik açıdan zarar gören kişilere yapılacak olan çeşitli protezler neticesinde bu durumdan kurtulabilmeleri mümkündür.

Yorum Yap