Masaj zaman zaman her bireyin ihtiyaç duyduğu hem fiziksel hem de mental olarak kendini rahat hissettiği bir olaydır. Masaj yaptırırken bazı teknikler bulunur özellikle boyun gibi hassas bölgede bir rahatsızlığınız var ise veya oturma yanlışlıklarından ötürü boyun ağrınız var ise kendi kendinize kolay yöntemler ile boyun masajı yapabilirsiniz.
Adımlarla en kolay ve işlevsel boyun masajı:

Vücut sıcaklığını önemseyin

Masaja başlamadan önce ılık bir duş almak en doğrusu olacaktır. Böylece damarlarınız da ki kan akışı hızlanacak ve vücudunuz kendini daha serbest bırakacaktır. Ayrıca ortamın ısısı da önemlidir. Soğuk bir ortamda vücut kendini kasar ve masaj daha az etki gösterir. Ayrıca eğer uzanarak masaj yapılacaksa zeminin sert olması da önemlidir.

Tek bölgeye yoğunlaşmayın

Boyun masajı yapacaksınız diye sadece boynunuz ile ilgilenmeyin. Bedeni rahatlatmaya çalışmalısınız. Bu yüzden önce hafifçe masaj hareketleri yapın. Omuzlarınızı ovdurun ardından ise sırta doğru ellerinizi kaydırın. Omuzlar vücudun en sert noktasıdır ancak çok güç uygulamadan oval hareketler ile bölgeyi ısıtın. Omuzlar için iyi yöntemlerden biri de başparmağınızla noktasal hareketlerdir. Bu işlemin ardından asıl bölgeye geçebilirsiniz.

Temek boyun masajı

İster dik oturup kendiniz masajınızı yapın isterseniz bir başkası için uzanabilirsiniz. Omuzlarınız ve başınız arasında ki bölgeyi parmaklarınız ile sıkın ve bırakın. Bu işlemi aralıklar ile en az 10 kez tekrarlayın. Ağrıyan belirli bir noktanız var ise başparmağınız ile bölgeye bas- çek yöntemi yapabilirsiniz. Noktaya parmağınızı bastırın 30 saniye kadar bekleyin ve çekin. B işlemi dilediğiniz kadar tekrarlayabilirsiniz. Boyun hassas bir noktadır ve çok fazla güç uygulamamaya dikkat edin.

Boyun masajında kullanılabilecek aromaterapi yağları

Boyunun deri yapısı ince olduğundan ağır ve yakıcı yağlar çok fazla tercih edilmemelidir. Rahatlamak istiyorsanız yasemin veya lavanta yağını tercih edebilirsiniz. Ağrınız var ve bu yağların içerisine nane veya okaliptüs yağı ekleyebilirsiniz. Yarın kaşık vücut losyonuna bu yağlardan 2 damla ekledikten sonra biraz zeytinyağı da eklemeniz boyun masajı için son derece işe yarar bir karışım olacaktır.