TEİS’ten oluşturulan yazılı bildirimde, Sıhhat Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Aygıt Kurumu (TİTCK) doğrultusundan bu senenin ilk 3 aylık (ocak-şubat-mart) döneminde denetlenen 397 kozmetik üründen, 263’ünün teknik düzenlemeye aykırı, 2’sinin güvensiz bulunduğunun belirleme edildiğine ve toplam 350 bin lira para cezası uyguladığına değinildi.

Bunun dışında düzmece, kaçak ya da yansılamak bulunduğu tespit edilen 3 bin 296 parfüm ve deodorantın, 5324 sayılı Kozmetik Kanunu uyarınca güvensiz ürün kapsamına alındığı ve yapımcısı belli olmayan ürünlerin imha edildiğine vurgu oluşturulan bildirimde, “TİTCK el dezenfektanı, antibakteriyel sıvı sabunların da içerisinde bulunduğu biyosidal ürünlerden özelikle ruhsatsız ve merdiven altı üretilenlerin tespitine yönelik denetimler de yapmaktadır. 2022’nin ocak, şubat ve mart döneminde ruhsatsız mamüller amaç alınarak oluşturulan denetimler neticesinde, 27 üründen 16’sı ruhsatsız, 4’ü ise teknik düzenlemeye aykırı bulunmuştur. Ruhsatsız ve teknik düzenlemeye aykırı toplam ürün adedi 20 olarak belirleme edilirken, bu ürünleri yapan firmalara 537 bin 920 lira para cezası uygulanmıştır.” bilgi kapasitesi paylaşıldı.

– “Tüketimin büyümesi güvensiz kozmetik ürünlerinin de yükselmesine sebep veriyor
Bildirimde, mevzuya dair görüşlerine yer verdiği TEİS {Genel} Başkanı Nurten Saydan, “Tüketimin bu kadar büyümesi, güvensiz kozmetik ürünlerin de yükselmesine sebep veriyor. Tanınan en meşhur kozmetik markalarının dahi sahteleri internette satılabiliyor. İnternet şeklinde ortamlarda birden fazla kalitesiz, düzmece ürünün olması ve tüketicilerin bu ürünleri kullanıp zarar görmesi bizleri oldukça endişelendiriyor.” şeklinde konuştu.

Eczane haricinde bilhassa internetten satılan ürünlerin takip ve kontrol altına alınmasının kamu sağlığı amacıyla önemine değinen Saydan, “Sıhhat Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Aygıt Kurumu doğrultusundan web denetimleri de tesir bir halde yürütülmektedir. Kozmetik ürünlerin tanıtım ve satışına yönelik denetimler piyasada, üretim bölgelerinde, web, tv ve radyo şeklinde birçok mecrada uygulanmaktadır. Vatanımızda vatandaşımız kozmetik ürünlerin reklamlarından negatif etkilenip bu tarz şeyleri bilgisizce tüketebiliyor. Bu sebepten, böyle ürünlerin Sıhhat Bakanlığı doğrultusundan denetiminin sıkça yapılıp caydırıcı cezaların uygulanmaya sürmesi gerekiyor.” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.

– “El dezenfektanları katiyen el yıkamanın konumunu almaz”
Saydan, biyosidal ürünlerin yalnızca ilaç fabrikalarında üretilmesi ve eczanelerde satılması gerekliliğini savunarak, merdiven altı üretimlerin insan sağlığını tehdit {ettiğini} altını çizdi.

Nurten Saydan, dezenfektan kullanımıyla alakalı şu uyarılarda bulunmuş oldu:

“El dezenfektanları cildi kurutabilir, alerjik tepki oluşturabilir. Çok tüketiminde alerjik tesir, egzama şeklinde elde yaralar çıkmasına yol açabilir. Renksiz ve kokusuz el dezenfektanlarını tercih ediniz, aşırı kullanımdan sakınınız, sadece Sıhhat Bakanlığı onaylı ürünleri satın alın. Nemlendirici özelliği olanları tercih edin. Nemlendirici özelliği yoksa da fazladan nemlendirici kullanın. Unutmamalısınız, el dezenfektanları su ve sabuna ulaşamadığımız vakitlerde kullanılmalıdır. Zira el dezenfektanları katiyen el yıkamanın konumunu almamakta, yüzde 100 temizlik sağlamamaktadır. Bu hususta ihtiyaç duyulan hassasiyetin gösterilmesinin halk sağlığı yönünden dirimsel ciddiye mevcut olduğunu bir kez daha kamuoyunun bilgisine ve dikkatine sunuyoruz.”

Yorum Yap