Ülkemizdeki teknoloji ve elektronik ürün satışlarının yoğunluğu, satışlarda bazı şartların getirilmesine sebep oldu. Yasalar gereği elektronik eşyalar ve cep telefonu gibi cihazlar en fazla 6 taksite bölünebiliyor. Eskiden 12 ay hatta çok daha fazla taksit sayısıyla alınabilen telefonları şimdilerde maksimum 6 taksitle satın almak mümkün. Kredi kartına yapılan taksitler birçok kişinin telefon almasını önlediğinden elden senetle 6 taksitli telefon satan mağazalar ön plana çıkmaya başladı. Beyaz eşya, mobilya, küçük ev aletleri gibi birçok ürünün satışını yapan mağazalar artık cep telefonlarını da taksitle satışa sunuyor. Senetle telefon almak istiyorum talebiyle gelen müşteriler, kendilerine sunulan marka ve modeller arasından seçim yapıp alışveriş işlemini başlatabiliyor. Yazımızı okumaya devam ederek senetle cep telefonu alma detaylarını öğrenebilirsiniz.

Taksitle Hangi Marka Telefonlar Satın Alınabilir?

Cep telefonunuzu yenilemek ya da aile üyelerinizden birine cep telefonu almak istiyorsanız eğer taksitle satılan telefon modellerini inceleyebilirsiniz. Öncelikle peşinatsız senetle cep telefonu satışı yapan bir yer tercih etmelisiniz. Akabinde ise satış temsilcilerinin size sunduğu modellerden seçim yapmalısınız. Elden ödeme ile telefon satışı yapan yerler çoğunlukla marka ve model sınırlaması yapmıyor. İstediğiniz markayı, modeli seçebiliyorsunuz. Taksitle cep telefonu satın almak istediğinizde önce telefon seçimi yapılır ardından ise fiyat ve taksit miktarı belirlenir. Bu iki aşama tamamlandıktan sonra alışverişinizi resmi olarak başlatmış sayılırsınız.

Hangi Mağazalar Taksitle Telefon Satıyor?

Kredi kartı kullanmadan senetle ödeme yaparak telefon almak isteyenler için seçenekler genellikle belirlidir. Elden senetle 6 taksitli telefon satan mağazalar araştırması yaparak ilk adımı atabilirsiniz. Mağazalar telefon satışı yaparken bazen peşinat isteyebiliyor ancak her mağazanın peşinat kuralı bulunmuyor. Ürün taksitle alınacaksa eğer mağaza belli bir faiz koyabiliyor. Örneğin 3.000 liralık bir cep telefonu faizle birlikte 3.500 liraya yükselebiliyor. Faizli fiyat esas alınır ve aylık taksit bu miktara göre belirlenir. İşte senetle telefon satan yerler:

Evkur: Çevrenizde sıklıkla reklamını gördüğünüz EV-KUR mağazaları, kartsız, kefilsiz ürün satışı yapıyor. Mağaza kendine ait bir alışveriş sistemi kurarak elden ödeme yöntemiyle satış yapıyor. Ev-Kur mağazalarından senetle cep telefonu satın alabilirsiniz.

Arçelik & Vestel & Beko: Yaşadığınız bölgedeki Arçelik, Beko ve Vestel şubelerine giderek mağazalarda satılan cep telefonlarını inceleyebilirsiniz. Üç marka da müşterilerine senetle satış yapıyor.

Öz Şanal: Tıpkı EV-KUR gibi kendi ödeme sistemini kuran Öz Şanal, her türlü ürünün bulunduğu bir mağaza. Öz Şanal mağazalarını tercih ederek, istediğiniz telefon modelini 6 taksitle satın alabilirsiniz.

Taksitli Telefon Satışlarında İstenilen Şartlar Nelerdir?

Elden taksitle telefon almak istiyorum diyen kullanıcılar, yukarıda belirttiğimiz noktalardan dilediği modeli satın alabiliyor. Mağazaların her biri kendi satış prensibine ve ödeme yöntemine sahip olduğundan şartlar değişkenlik gösterebiliyor. Sık görülen şartlar şöyledir:

  • Kullanıcının kimlik bilgileri alınır.
  • Müşterinin herhangi bir şekilde kefil göstermesi istenmez.
  • Adres bilgilerinin doğruluğu mağaza tarafından kontrol edilir.
  • Müşteri ve mağaza arasında bir satış sözleşmesi gerçekleştirilir.
  • Müşteriye ödeme takvimi oluşturulur.
  • Ödemeler mağazanın muhasebe bölümüne düzenli yapılır.
  • Taksit ödedikçe müşteri senetlerini teslim alır ve en son sözleşmesini noktalar.

Senetle Alınan Telefon Aynı Gün Teslim Edilir mi?

Senetle telefon satışlarında müşterinin telefonu aynı gün alması mağazanın inisiyatifine bağlıdır. Örneğin EV-KUR mağazalarında aynı gün ürünü almak mümkün değildir. Önce ürün seçimi yapılır, sözleşme hazırlanır ve ardından bir iki gün müşterinin verdiği bilgiler teyit edilir. Bu bağlamda satın aldığınız telefonu bir haftalık süreçte teslim alabileceğinizi öngörebilirsiniz. Bazı mağazalarda ise aynı gün ya da ertesi gün telefonu alabiliyorsunuz. Mağazalar bu konuda size detaylı bilgi aktarımını gerçekleştiriyor.