Elma Sirkesinin Faydaları

Evimizde farklı çeşitleri bulunan sirke, değişik özelliği ve içeriğinde ki aktif meyve asitleri sayesinde çok farklı şekillerde kullanılabilir. Salata ve yemeklerimizde sos olarak kullanılan sirke özellikle üzüm ve elmadan elde edilen çeşitleri ile yoğun bir şekilde kullanılmaktadır. Ayrıca farklı şekillerde de sirkeden yararlanılır. Özellikleri bakımından elma sirkesi cilt bakımında etkin şekilde kullanılan ve farklı sorunların giderilmesinde önemli olan bir üründür. Evlerimizin vazgeçilmez ürünlerinden olan bu ürün ile elde edilen kürler etkili bir cilt bakımı yapmamıza yardımcı olacaktır.

Özellikler zayıflama konusunda da faydalı olan elma sirkesi, akne ve sivilce tedavisinde de etkin şekilde kullanılan bir ürün. Saç bakımında da oldukça özel sonuçları alabileceğiniz sirke bu bakımdan bayanların sıklıkla tercih ettiği doğal güzellik ürünleri içinde yer almaktadır.

Cilt Lekelerinde Elma Sirkesi

Özellikler sivilce izleri, yara yanık gibi travmalar sonucu oluşan izler ve güneşe bağlı izler ciddi sorunlar yaratabilir. Genellikle yaz aylarında artan ve belirginleşen bu izler ile savaşmanın en doğal olu olarak elma sirkesi kullanımı söz konusu olacaktır. Lekelerin azalması amacı ile meyve asitlerinin peeling etkisinden yararlanabilir, bu şekilde ölü ve koyu renkli hücrelerin ciltten ayrılmasını kolaylaştırabilirsiniz. Bu soyulma işlemi için oldukça sabırlı olmanız gerektiğini söyleyebiliriz.

Elma sirkesini uygularken dikkat edilmesi gereken konuların başında güneş ışınlarına maruz kalmamak gelmektedir. Bu şekilde lekelerin daha da artmasını veya koyulaşmasını önlemiş olursunuz. Bunun için güneş ışınlarının daha az etkili olduğu kış ayları elma sirkesi ile leke giderme zamanı olarak daha uygun olacaktır. Beklediğiniz sonucu birkaç hafta sonunda almaya başlayacağınızı belirtelim. Bu kürü düzenli olarak pamuk üzerine döküp, lekeli bölgelerde 10-15 dakika bekletip yıkamanız yeterli olacaktır. Genellikle gece bu işlemi yapmanız çok daha etkili ve farklı sonuçları sağlayacaktır.

Biraz su ile karışım haline getireceğiniz elma sirkesini kompres yaparak yüzünüze uygulayın. 20 ya da 25 dakika bekledikten sonra yıkamaya başlayabilirsiniz.

Elma sirkesi buhar banyosu için ise; kaynamakta olan 1-2 litre suyun içine 2 yemek kaşığı elma sirkesi ekleyin ve 20 santim uzaktan, kaynayan suyun buharına yüzünüzü tutun. Bu işlemi yaparken cildinizin yanmaması için dikkatli olmanız gerekmektedir. Sonuç için 5 dakikalık bir süre yeterlidir.

Yine su ile elma sirkesini karıştırıp, tonik olarak kullanabilirsiniz. Hem cildi temizler, hem de ölü hücreleri meyve asitleri vasıtası ile temizlemiş olur.

Cilt Lekelerinin Nedenleri

Genel olarak ciltte oluşan bir tahribat sonucunda hücre yapısında bir bozulma oluşur. Cilt kendini onarırken, güneş gibi dış etmenlere direnç sağlayacak ve bu bölgelere daha fazla enzim gönderecektir. Bu enzimler ise bu bölgede ki cilt hücre renklerinin koyulaşmasına neden olacaktır.

Melanin enziminin hücre içinde fazlası ile üretilmesi olarak ortaya çıkan cilt lekeleri için en önemli önemlerden birisi, aşırı güneş ışınlarına karşı korunmaktır. Bunun için yüksek faktörlü güneş kremleri en ideal ürünlerdir. Ayrıca limon da içinde barındırdığı meyve asitleri nedeni ile leke oluşumunu önleyici bir özellik taşıyor. Bu neden ile limon suyunu da bu şekilde leke tedavisinde kullanmanız mümkün olacaktır.

Yorum Yap