Bugünki makalemizde sizlere En Oldukca Oynanan Oyunlar – 2022 ile ilgili yazıyı paylaştık.Yazımızda En Oldukca Oynanan Oyunlar – 2022 ile ilgili bilgileri bulabilirsiniz.

Oyun sektörü, süratli bir halde gelişmeye devam ediyor. Oyun şirketleri, yeni teknolojileri kullanarak oyunculara üst düzey oyunları sunuyorlar. Bundan dolayı oyunlarla beraber oyuncu sayısı da artış göstermektedir. Oyuncular, bir oyun seçmek istedikleri vakit çoğunlukla o oyunun oyuncu sayısına bakıyorlar. Bundan dolayı her yıl en oldukça oynanan oyunlar hangileri diye merak edilmektedir.

Gelişen teknoloji yardımıyla mobil cihazlardan konsollara kadar birçok platformda oyun oynamak mümkün hâle geldi. Hatta mobil oyun sektörü, süratli bir halde büyüyerek oyun sektöründeki birçok rakibini geride bıraktı. Gene de bilgisayar oyunları, oyuncular için büyük bir öneme sahipler. Şu sebeple öteki sektörler ne kadar gelişirlerse gelişsinler bilgisayar oyunları, sektördeki yerlerini korumayı başarıyorlar.

Biz de bu yazımızda sizler için bilgisayar oyuncularının 2022 senesinde en oldukça oynadıkları oyunlardan bahsedeceğiz. Böylece listemizi inceleyerek 2022 yılının en oldukça oynanan oyunları hakkında data sahibi olabilirsiniz.

En Oldukca Oynanan Bilgisayar Oyunları – 2022

Bilgisayar oyunları, uzun süredir teknoloji kullanıcılarıyla buluşuyorlar. Bu kapsamda bilgisayar oyunlarını seven oyuncu kitlesi, öteki sektörlerin büyümesine karşın varlığını korumayı başarıyor. Bilgisayar oyunu tutkunları, en oldukça oynanan bilgisayar oyunları hangisi diye merak ediyorlar. 2022 senesinde bilgisayar oyuncuları tarafınca en oldukça oynanan oyunlar şunlardır:

Counter Strike Global Offensive

Bilgisayar oyuncuları tarafınca en oldukça oynanan oyunların başlangıcında Counter Strike Global Offensive geliyor. Valve tarafınca 2012 senesinde gösterilen CS:GO, Counter Strike serisinin en popüler oyunlarından birisi olmayı başardı. Valve, bu oyunda yüksek kaliteli grafikleri ve üst düzey oynanabilirliği oyunculara sundu. Bunun sonucunda CS:GO, dünya genelinde en oldukça oyuncuya haiz olan FPS oyunlarından birisi haline geldi.

Counter Strike Global Offensive, bir ekip oyunudur. Oyun, 5v5 ekip savaşları ile ilerlemektedir. Oyunun içinde oldukça çeşitli oyun modları mevcut. Bu modların birçoğu aynı haritaları içermektedir. Modlar içinde en oldukça tercih edileni ise “Rekabetçi” modu oluyor diyebiliriz. Bunun yanı sıra öteki modlar da sundukları özellikler ile birçok FPS hayranına hitap ediyorlar.

Belirli aralıklarla güncelleme alan CSGO, çeşitli eleştirilere karşın oyuncu kitlesini korumayı başarıyor. Ek olarak oyun, e-spor sektöründe de en oldukça ilgi gören oyunlardan birisi olarak dikkat çekiyor. Eğer sizler de Counter Strike Global Offensive oynamak istiyorsanız şu sistem gereksinimlerini karşılamanız gerekiyor:

Minimum Sistem Gereksinimleri Tavsiye edilen Sistem Gereksinimleri
Windows 7/Vista/XP
Intel Core 2 Duo E6600 yada AMD Phenom X3 8750
2 GB RAM
256 MB belleğe haiz olan ekran kartı
15 GB kullanılabilir alan

Grand Theft Auto V

GTA serisi, bilgisayar oyuncularının en oldukça oynadıkları bilgisayar oyunu serilerinin başlangıcında gelmektedir.
Rockstar Games tarafınca geliştirilen seri, çeşitli oyunlarıyla oyuncularla buluştu. Bunun yanı sıra GTA serisinin en oldukça ses getiren ve oynanan oyunu serinin 5.oyunu olan Grand Theft Auto V oldu diyebiliriz.

Grand Theft Auto V, 2015 senesinde oyuncularla buluştu. Piyasaya sürüldüğü dönemde üst düzey grafikleriyle ses getiren oyun, günümüz için hâlâ kafi düzeyde grafiklere haiz diyebiliriz. Bunun yanı sıra Grand Theft Auto V, akıcı hikayesiyle de oyuncuları etkilemeyi başardı.

Serinin bu oyunun yoğun ilgi görmesinin en temel sebeplerinden birisi de online modu oldu. Oyuncular, oyunun bilhassa online moduna büyük ilgi gösterdiler. Bu kapsamda Grand Theft Auto V, 2022 senesinde en oldukça oynanan bilgisayar oyunlarından birisi olmayı başardı.

Minimum Sistem Gereksinimleri Tavsiye edilen Sistem Gereksinimleri
Windows 7/8 Windows 7/8
Intel Core 2 Q6600 2.40GHz / AMD Phenom 9850 2.5GHz Intel Core i5 3470 3.2GHZ / AMD X8 FX-8350
4 GB RAM 8 GB RAM
NVIDIA 9800 GT 1GB / AMD HD 4870 NVIDIA GTX 660 / AMD HD7870
72 GB kullanılabilir alan 72 GB kullanılabilir alan

PUBG: Battlegrounds

Sizler için hazırlamış olduğumuz en oldukça oynanan bilgisayar oyunları sıralaması PUBG: Battlegrounds ile devam ediyor. Krafton tarafınca geliştirilen ve 2017 senesinde oyuncularla buluşan PUBG, piyasada yer edinmiş olduğu tarihten itibaren en oldukça oynanan oyunların başlangıcında geliyor. Hatta öyleki ki PUBG, hayatta kalma oyunlarının gelişimine öncelik eden oyunlardan birisi diyebiliriz.

PUBG, oyuncuların geniş bir haritada belirli bir bölgede oyuna başlayarak oyunda sağ kalan tek oyuncu olmaları üstüne aşama kaydediyor. Bu doğrultuda PUBG, oyunculara oldukça kapsamlı oldukça sayıda harita sağlıyor. Böylece oyuncular, PUBG oynarken çeşitli haritalarda sıkılmadan oyunu oynayabiliyorlar.

Bunun yanı sıra oyunu oldukça oyuncunun oynaması ve oyunun online bir oyun olması, oyunu daha da zevkli hale getiriyor. Bundan dolayı PUBG: Battlegrounds, bilgisayar başta olmak suretiyle çeşitli platformlarda en oldukça oynanan oyunlar içinde yer almıştır.

Minimum Sistem Gereksinimleri Tavsiye edilen Sistem Gereksinimleri
Windows 7, Windows 8.1, Windows 10 Windows 7, Windows 8.1, Windows 10
Intel Core i5-4430 / AMD FX-6300 Intel Core i5-6600K / AMD Ryzen 5 1600
8 GB RAM 16 GB RAM
NVIDIA GeForce GTX 960 / AMD Radeon R7 370 NVIDIA GeForce GTX 1060 / AMD Radeon RX 580
40 GB kullanılabilir alan 50 GB kullanılabilir alan

League of Legends

Riot tarafınca geliştirilen League of Legends, bilgisayar oyuncularının en oldukça oynadıkları oyunlardan birisidir. Oldukca oyunculu bir cenk oyunu olan League of Legends, oyun modlarından karakterlerine kadar birçok unsuruyla dünya genelinde popüler hale gelmiştir. Bu doğrultuda 2009 senesinde piyasaya sürülen oyun, günümüzde hâlâ en oldukça oynanan oyunlar içinde yer almıştır.

League of Legends, rekabetin ön planda olduğu bir ekip oyunudur. Oyunda çeşitli modlar içeriyor. Modların tamamında ekip halinde rakip ekibi yenmeye çalışıyorsunuz. Oyunun modlarına bakılırsa haritalar değişim gösterebiliyor.

Bunun yanı sıra oyun, karakterler üstünden aşama kaydediyor. Oyunda kabiliyetlerine bakılırsa oldukça çeşitli karakterler mevcut. Riot, bu karakterleri belirli aralıklarla güncelliyor. Ek olarak şirket, oyunun güncel kalması adına bazı dönemlerde yeni karakterleri ve eşyaları oyunculara sunuyor. Böylece League of Legends, güncel bir oyun olarak oyunculara hitap ediyor.

Minimum Sistem Gereksinimleri Tavsiye edilen Sistem Gereksinimleri
Windows 7, Windows 8.1, Windows 10 Windows 10
Intel Core i3-530 yada AMD A6-3650 Intel Core i5-3300 yada AMD Ryzen 3 1200
2 GB RAM 4 GB RAM
Nvidia GeForce 9600GT yada AMD HD 6570 Nvidia GeForce 560 yada AMD Radeon HD 6950
16 GB kullanılabilir alan 16 GB kullanılabilir alan

Minecraft

2011 senesinde oyun sektöründe yerini alan Minecraft, geliştirildiği günden bugüne en oldukça oynanan oyunlar içinde yer almıştır. Mojang Studios tarafınca gösterilen oyun, görmüş olduğu yoğun ilgiden dolayı Microsoft tarafınca satın alındı. Öyleki ki oyuna Microsoft kadar oyuncular da ilgi gösteriyorlar.

Minecraft, oyuncuların yaratıcılıklarını konuşturdukları bir oyundur. Oyunda oldukça geniş bir dünya içeriyor. Oyuncular, bu dünyada edindikleri ekipmanlar ile kendi evlerini, kendi dünyalarını kuruyorlar. Bundan dolayı Minecraft, bilhassa yaratıcılığını konuşturmayı seven oyuncuların çoğunlukla tercih etmiş olduğu oyunlardan birisidir.

Oyun, kısa sürede oldukça yoğun ilgi görmüş oldu. Bundan dolayı çeşitli platformlarda oyunun alternatifleri geliştirildi. Günümüzde Minecraft gerek bilgisayarda gerek de konsollarda en oldukça tercih edilen oyunlardan birisidir. Eğer Minecraft ile yaratıcılığınızı konuşturmak istiyorsanız şu sistem gereksinimlerini karşılamanız gerekiyor:

Minimum Sistem Gereksinimleri Tavsiye edilen Sistem Gereksinimleri
Windows 7 Windows 10
Intel Core i3-3210 3.2 GHz | AMD A8-7600 APU 3.1 GHz Intel Core i5-4690 | AMD A10-7800 APU
2 GB RAM 4 GB RAM
Intel HD Graphics 4000 | AMD Radeon R5 NVIDIA GeForce 700 | AMD Radeon Rx 200
1 GB kullanılabilir alan 4 GB kullanılabilir alan

FIFA 22

En oldukça oynanan futbol oyunu serilerinden olan FIFA, bu yıl de en oldukça oynanan oyunlar içinde kendisine yer bulmayı başardı. Electronic Arts tarafınca geliştirilen seri, son yıllardaki büyük gelişimleri yardımıyla oyuncuların ilgisini çekiyor. Bu sayede FIFA 22, en oldukça oynanan bilgisayar oyunlarından birisi olarak karşımıza çıkıyor.

Electronic Arts, FIFA 22’de oyunculara oldukça çeşitli modlar sunuyor. Bunların başlangıcında kariyer modu geliyor. Oyuncular, kendi futbolcu profillerini oluşturup oynayabildikleri şeklinde bir ekip seçerek de kariyer modunu oynayabiliyorlar. Kariyer modu, FIFA 22’nin yoğun bir ilgi görmesini sağlamış oldu.

Bunun yanı sıra FIFA 22’nin büyük ilgi görmesini elde eden faktörlerden birisi de online modu oldu. Online mod yardımıyla oyuncular, gerçek rakipleriyle çevrimiçi ortamda savaşım edebildiler. Bu sayede FIFA 22, oyuncular için sıkılmadan gerçek oyuncularla savaşım edebilecekleri oyunlardan birisi oldu. Oyunun yüksek grafikleri ve oynanabilirlik seviyesi, oyuncuların ilgisini çekmeyi başaran öteki unsurlar oldular.

Minimum Sistem Gereksinimleri Tavsiye edilen Sistem Gereksinimleri
Windows 10 – 64-Bit Windows 10 – 64-Bit
Intel Core i3-6100 3.7GHz yada AMD Athlon X4 880K 4GHz Intel i5-3550 3.40GHz yada AMD FX 8150 3.6GHz
8 GB RAM 8 GB RAM
NVIDIA GTX 660 yada AMD Radeon HD 7850  NVIDIA GeForce GTX 670 yada AMD Radeon R9 270X
50 GB kullanılabilir alan 50 GB kullanılabilir alan

Sea of Thieves

Sizler için hazırlamış olduğumuz en oldukça oynanan bilgisayar oyunları listemizin son esnasında Sea of Thieves içeriyor. Rare Ltd tarafınca geliştirilen ve Xbox Games tarafınca gösterilen Sea of Thieves, 2020 senesinde oyuncularla buluştu. Bir serüven oyunu olan Sea of Thieves, hikayesi ve oynanabilirliğiyle oyuncuların takdirini kazanmayı başardı.

Bir deniz oyunu olan Sea of Thieves, oyuncuların yelken açarak düşmanlarıyla savaşım etmelerini sağlıyor. Bunun yanı sıra Sea of Thieves oyuncuları, oyunun hikayesi gereği gemileriyle çeşitli yerlerdeki hazineleri toplamaya çalışıyorlar. Doğal ki bu süreçte rakiplerinize dikkat etmeniz gerekiyor. Şu sebeple siz hazineleri toplamaya çalışırken rakipleriniz de sizlerle aynı amaçla oyunu oynuyorlar.

Oldukca oyunculu bir oyun olan Sea of Thieves, oldukça akıcı bir hikayeye haiz. Oyunun geliştiricileri, oyunun bu öyküsünü yüksek kaliteli grafiklerle desteklemeyi başardılar. Böylece Sea of Thieves, oyuncuların sıkılmadan geniş denizlerde savaşım edebildikleri bir oyun olarak karşımıza çıkıyor. Sea of Thieves oynamak için lüzumlu olan sistem gereksinimleri şu şekildedir:

Minimum Sistem Gereksinimleri Tavsiye edilen Sistem Gereksinimleri
Windows 10 Windows 10
Intel Q9450 2.6GHz yada AMD Phenom II X6 Intel i5 4690 3.5GHz yada AMD FX-8150 3.6 GHz
4 GB RAM 8 GB RAM
Nvidia GeForce GTX 650 yada AMD Radeon 7750 Nvidia GeForce GTX 770 yada AMD Radeon R9 380x
50 GB kullanılabilir alan 50 GB kullanılabilir alan

Sizler için hazırlamış olduğumuz en oldukça oynanan oyunlar listemiz burada sonlanıyor. Sizler de beğenerek oynadığınız sadece listemizde yer almayan bilgisayar oyunlarını, aşağıda yer edinen yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

Yorum Yap