İki yıllık üniversite okusam ne olur deyip geçmemek lazım. 2 yıllık bir üniversite okuyup bir müdürün alacağı miktarda maaşı alan birçok insan bulunmaktadır. Özellikle bu yılın en çok rağbet gören meslek yüksek okulu bölümleri her zaman ki gibi sağlık bölümleri oldu. En çok tutulan 2 yıllık bölümler arasında sağlık ile alakalı bölümlerin olmasının en büyük nedeni devlet kadrolarında sağlık personeli açığının aşırı derecede yüksek olmasıdır.

Kamu personeli seçme sınavından düşük bir puan alıp atanarak sağlık sektöründe 2 milyar ve civarı maaş almak çok kolay. Diğer tutulan bölümlerin başında ise inşaat bölümü gelmektedir. 2 yıllık inşaat bölümü okuyarak proje destek ekiplerinde çalışıp ortalama olarak 4500 TL maaş alabilirsiniz. Diğer bir bölüm ise makine, sanayide gereksinim duyulan ara eleman ihtiyacından dolayı çok kolay iş bulabilirsiniz fakat kazanacağınız para düşük miktardadır. Makine sektöründe verilen paralar çok düşük durumda çektiğiniz çilede cabası.

Son zamanların en gözde bölümlerinden biriside emlak uzmanlığıdır. Emlak bölümünü okuyarak tapu kadastroya girebilir hatta kendi ofisinizi açarak kendi işinizin patronu olabilirsiniz. Şunu aklınızdan çıkarmamanızda fayda var. Paradan ziyade seveceğiniz meslek dallarına atılmaya bakın. İlerde çok kazanılan paralar sizi tatmin etmeyebilir ve bu para içerisinde psikolojinizi kaybedebilirsiniz. Babamın da dediği gibi, elin yanında kölelik bir yere kadar kendi patronunuz olmak için çabalayın. Küçük adımlarla ilerliyor olsanız da emin olun bir gün finiş çizgisine varacaksınızdır.

Eğer en çok tutulan bölümlerden birisi için sizlere öneride bulunmamızı isterseniz sizlere ne olursa olsun herhangi bir sağlık bölümünü tercih etmenizi tavsiye ederiz. Devlette olan personel açığının ortalama olarak 10 yıl daha doldurulamayacağı konuşulanlar arasında yer almaktadır. Bu nedenden dolayı 10 yıl boyunca en popüler bölümler sağlık bölümleri olacaktır. İlgili bölümleri tercih eden kişi sayısı her geçen gün arttığından dolayı bu bölümlere girmenin zorlaştığını da bilmenizde fayda var.

 

Yorum Yap