Bugünki makalemizde sizlere En İyi Ekran Kartları – Kasım 2022 ile ilgili yazıyı paylaştık.Yazımızda En İyi Ekran Kartları – Kasım 2022 ile ilgili bilgileri bulabilirsiniz.

En iyi ekran kartları listemizde, en iyi ekran kartının iyi mi seçileceğini ve hangi ekran kartlarının belirttiğimiz kriterlere bakılırsa en iyi bulunduğunu listeledik ve o ekran kartlarının özelliklerini sizinle paylaştık. Bu listeyi hazırlarken ekran kartı önerilerimizi, herhangi bir bütçe sıkıntısı olmayan yada bütçesi kısıtlı olan kullanıcılara hususi tavsiyeler olmak suretiyle iki başlık altında yapmaya dikkat ettik.

Ekran Kartı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

En iyi ekran kartları listemizde bizim inceleyeceğimiz modellerin yüksek performans verebilecek ekran kartları olmasına dikkat ettik. Peki bu listemizde hangi ekran kartının niçin en iyilerden bulunduğunu neye bakılırsa belirledik?

Ekran kartı seçerken dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan kriterler şunlardır:

 • Kullanım amacı
 • İçerdiği VRAM boyutu ve hafıza arayüzü genişliği
 • GPU (Grafik İşlemci Birimi) özellikleri
 • Bulundurduğu soğutma teknolojisi
 • Yeni nesil olup olmaması

Kullanım Amacı

Seçeceğimiz ekran kartını belirlerken öncelikli dikkat etmemiz ihtiyaç duyulan nokta, kullanım amacımızdır.

Örnek vermek gerekirse; kolay bir halde halledilebilecek, performans gerektirmeyecek internette gezinme işlemleri için ekran kartı almak istiyorsanız birçok ekran kartı işinizi rahatça görebilir. Hatta paylaşımlı şekilde işlemci ile kullanarak da işlerinizi rahatça halledebilirsiniz. Şundan dolayı artık işlemcilerin içindeki GPU’lar, doğrusu grafik işlemci birimleri, bile bu tip kolay işlemler için fazlasıyla gelişmiş özelliklere sahipler.

Eğer ihtiyacınız; oyunda yada yüksek performans gerektiren başka işlemlerde kullanabileceğiniz bir ekran kartıysa, Nvidia ve AMD’nin yüksek performans sunan ekran kartlarına yönelmelisiniz.

VRAM ve Hafıza Arayüzü Genişliği

Birazcık eskide kalan bir tabir olan VRAM, en kısa tanımıyla ekran kartının haiz olduğu geçici bellektir. VRAM, ekran kartının işleyeceği ve veri miktarını etkileyen en mühim etmenlerdendir. Bundan dolayı yüksek grafik kalitesine haiz oyunlarda bilgileri daha güzel şekilde görebilmeniz için VRAM kapasitesinin yüksek olması önemlidir.

VRAM kapasitesi tabirinin birazcık eskimiş bir tabir bulunduğunu söyleyebiliriz. Artık ekran kartlarının VRAM yerine kartın GDDR boyutuyla listelendiğini söyleyebiliriz.

Hafıza arayüzü genişliği doğrusu bit de ekran kartı seçiminde fazlaca önemlidir. Veri taşınmasında ne kadar bitlik verinin geçtiğini gösteren bir değerdir. Bitiniz,ekran kartınızda ne kadar yüksek değerde ise o denli yüksek performans alırsınız.

GPU (Grafik İşlemci Birimi) Özellikleri

Grafik işlemci birimi olarak karşımıza çıkan GPU’lar, en kısa tanımıyla ekran kartının içinde bulunan işlemcisidir diyebiliriz. Yüksek çözünürlük kalitesine haiz bir video ya da yüksek grafik kalitesine haiz oyunlarda GPU’nun haiz olduğu performans değerleri ekran kartı seçimlerinde fazlaca önemlidir.

Bulundurduğu Soğutma Teknolojisi

Günümüzde bilgisayarlarda en sık yaşanmış olan sorunlardan biri de yüksek performans alırken yaşanmış olan ısınma sorunlarıdır. Ekran kartının yüksek performans verebilmesi için ısısının stabil tutulabilmesi fazlaca önemlidir. Ekran kartlarında bulunan soğutucularınız ne kadar fazlaysa o denli yüksek performans elde edebilme imkanınız olur.

Bilhassa ekran kartının fazla zorlanması durumunda ısı üst düzeylere çıkacağı için ekran kartının kendi soğutması kafi olmayabilir. Bu yüzden modellerle uyumlu sıvı soğutma sistemleri kullanılmasını öneriyoruz.

Yeni Nesil Olması

Ekran kartının nesli de performans mevzusunda fazlaca önemlidir. Gelişen teknoloji ile beraber oyunlarda kullanılan grafiklerin kalitesi her geçen gün artmaktadır ve bu yüzden yeni nesil ekran kartlarından daha yüksek performans elde edilmesine gereksinim duyulmaktadır. Bundan dolayı yeni nesil ekran kartlarında kullananların daha iyi edinim yaşaması için yeni teknolojiler kullanılmaktadır. İşte tam da bu yüzden eğer yeni nesil oyunlarda üst düzey grafik kalitesi deneyimi yaşamak istiyorsanız yeni nesil bir ekran kartı seçmelisiniz.

Ekran Kartları Ne Vakit Ucuzlar?

Ekran kartları, öteki tüm teknolojik ürünler benzer biçimde, döviz kurlarından ve piyasalardan etkilenen cihazlardır. Bundan dolayı ülkemizdeki satış tutarları da bu değişkenlere bağlı olarak farklılık göstermektedir. Özetlemek gerekirse, ekran kartları ne vakit ucuzlar sorusunun cevabı döviz kurlarının düşmesiyle aynı zamana denk geleceğidir.

Kripto paralara olan ilgi her geçen gün artmakta. Bundan dolayı kripto para madenciliği dediğimiz işlemlere olan ilgi de artıyor. Mining yapmak isteyen kripto para yatırımcıları da bu işlemdeki karını artırabilmek için kuvvetli ekran kartlarına haiz olmak istiyor. Bu yüzden kuvvetli ekran kartları stoklarındaki sıkıntılar sebebiyle fiyatlar yüksek seyrediyor.

Bu soruna, stokların artırılması yada başka bir yolla bir çözüm bulunması durumunda fiyatların ucuzlayacağını söyleyebiliriz.

Bunun haricinde, ekran kartı fiyatlarını etkileyen bir öteki unsur de vergilerdir. Bu ürünlerden alınan gümrük vb. vergilerin düşürülmesi ekran kartı fiyatlarının ucuzlamasını elde edecektir. Bu benzer biçimde etkenler ile alakalı yaptırımların öngörülememesinden dolayı kalıcı ucuzlama için bu probleminin kati bir cevabı maalesef yoktur. Sadece, çoğu zaman yıl sonuna doğru gerçekleşen çeşitli indirim etkinliklerinde, ekran kartlarının tutarları da ucuzlayacaktır.

Yazımızın başlangıcında belirttiğimiz benzer biçimde en iyi ekran kartlarımızı iki ana başlık altında inceleyeceğiz:

 1. Bütçe problemi olmayan kullanıcılar için yüksek performans verebilecek ekran kartı önerileri
 2. Kısıtlı bütçesi olan kullanıcılar için fiyat-performans oranı yüksek ekran kartı önerileri

Bütçe Problemi Olmayan Kullanıcılar İçin Yüksek Performanslı Ekran Kartı Önerileri

En yüksek performans elde edeceğinize güvenilir olduğumuz ve bu yüzden sizlere önerebileceğimiz ekran kartları şunlardır:

 • Nvidia GeForce RTX 4090
 • Nvidia GeForce RTX 3090 Ti
 • Nvidia GeForce RTX 3090
 • AMD Radeon RX 6900 XT
 • Nvidia GeForce RTX 3080
 • Nvidia GeForce RTX 3060 Ti
 • AMD Radeon RX 6800 XT
 • Nvidia GeForce RTX 3070

Nvidia GeForce RTX 4090

Hafıza Arayüzü Genişliği 384 bit
Hafıza Bant Genişliği 1018 GB/s
GPU Çekirdeği 16384 Birim
VRAM boyutu 24 GB
Overclock Frekansı 2520 MHz
Grafik Kartı / Tavsiye edilen Sistem Gücü 450 W / 1000 W
Nvidia GeForce RTX 4090 Teknik Özellikleri

RTX 4090’ın Avantajları

 • Ada Lovelace mimarisi
 • 8K 60 Hz DLSS destekli oyun deneyimi
 • 24 GB kapasiteli VRAM
 • 4 nm transistör

RTX 4090’ın Dezavantajları

 • Yüksek fiyatı
 • Şimdiye kadarki en yüksek tavsiye edilen güce haiz olması
 • Bant genişliği bundan önceki nesil ile benzer
nvidia-geforce-rtx-4090

En iyi ekran kartları listemize girme hakkı kazanan GeForce RTX 4090, listemizdeki en iyi ekran kartı olarak karşımıza çıkıyor. Nvidia’nın yeni ekran kartı oyuncuların, tasarımcıların ve daha birçok alanda çalışan kişilerin işini bir fazlaca kolaylaştıracak benzer biçimde gözüküyor.

Bundan önceki nesilden değişik olarak daha yüksek OC frekansı görmek mümkün. Ek olarak RTX 4090, aynı anda dört monitöre kadar destek sağlıyor. 8K çözünürlük desteklediğini de belirtelim. Bunlara ek olarak Ray Tracing, VR desteği, DLSS ve daha birçok özellik üründe içeriyor.

Nvidia tarafınca belirtilen unsurlar içinde ise iki kata kadar performans ve enerji tasarrufu, Ray Tracing performansı ve suni zeka performansı da içeriyor. Üstelik ekran kartı oyun performansı mevzusunda da son aşama başarıya ulaşmış benzer biçimde gözüküyor.

Microsoft Flight Simulator oyununda bundan önceki nesle kıyasla iki kata kadar daha iyi performans sunan RTX 4090, Cyberpunk’ta bu kıymeti dört katına kadar çıkarıyor. Daha birçok özelliğe haiz RTX 4090 şimdiye kadar sunulan en iyi ekran kartı olarak dikkat çekiyor. Ekran kartının fiyatı ise 42.500 TL’den başlıyor.

Nvidia GeForce RTX 3090 Ti

Hafıza Arayüzü Genişliği 384 bit
Hafıza Bant Genişliği 1008 GB/s
GPU Çekirdeği 10752 Birim
VRAM boyutu 24 GB
Overclock Frekansı 1965 MHz
Grafik Kartı / Tavsiye edilen Sistem Gücü 480 W / 850 W
Nvidia GeForce RTX 3090 Ti Teknik Özellikleri

RTX 3090 Ti’ın Avantajları

 • Yüksek performansı yardımıyla pek fazlaca kullanım alanında kolaylık sağlaması
 • 8K 60 Hz DLSS destekli oyun deneyimi
 • 24 GB kapasiteli VRAM
 • Önceki nesillere bakılırsa fazlaca daha yüksek oyun performansı

RTX 3090 Ti’ın Dezavantajları

 • Halihazırda satılan ekran kartları içinden en yüksek fiyata haiz olması
 • Üretimi azca olmasından dolayı yığın problemi
 • Yüksek güç gerektirmesi

Birçok kullanıcı için en iyi kart en süratli karttır. İşte Nvidia’nın en yüksek süratli modeli de tam da bu tip kullanıcılar için diyebiliriz. Bundan dolayı RTX 3090 Ti, bir tek bizim için değil, birçok kullanıcı için en iyi ekran kartları listesinin önderlik yapar.

Nvidia-GeForce-RTX-3090-Ti

Nvidia’nın en yüksek performanslı kartlarının başlangıcında gelen GeForce RTX 3090 Ti, en iyi ekran kartları listemizin ilk sırasına yerleşmeye hak kazanıyor. Şu anda piyasadaki en iyi ekran kartının Nvidia GeForce RTX 3090 Ti bulunduğunu söylemek yanlış olmaz.

Nvidia tarafınca dünyanın en süratli GPU’su olarak adlandırılan RTX 3090 serisi Ampere mimarisine haiz. Ek olarak 2. nesil ışın seyretme teknolojisi ile de inanılmaz grafikleri bilgisayara taşıdığını söylemek gerek. 2022 Mart ayının sonunda tanıtılan ekran kartı 24 GB kapasiteli 21 Gbps GDDR6X belleğe haiz.

Firmanın paylaşmış olduğu veriler doğrultusunda dünyanın en süratli ekran kartı olduğu ifade ediliyor. O şekilde ki RTX 2080 Ti ile kıyaslandığında %60 daha süratli bir performans sunmuş olduğu belirtiliyor. TITAN RTX modellerinden ise %55 daha süratli olduğu açıklanıyor.

Nvidia bu ekran kartının birçok kullanım alanı bulunduğunu da belirtiyor. Doğal ki bunların başlangıcında Ray Tracing ve DLSS desteğiyle oyun oynamak geliyor. Sadece veri bilimi, suni zeka ve yaratıcı uygulamalar ile uğraşan kişiler için de yüksek performans sağlayacağı ifade ediliyor. GeForce RTX 3090 Ti ekran kartının fiyatı ise ortalama 33.000 TL’den başlıyor.

Nvidia GeForce RTX 3090

Hafıza Arayüzü Genişliği 384 bit
Hafıza Bant Genişliği 935.8 GB/s
GPU Çekirdeği 10496 Birim
VRAM boyutu 24 GB
Overclock Frekansı 2.437 MHz
Grafik Kartı / Tavsiye edilen Sistem Gücü 370 W / 750 W
Nvidia GeForce RTX 3090 Teknik Özellikleri

RTX 3090’ın Avantajları

 • En süratli GPU çekirdeğine haiz olması
 • 4K hatta 8K ekran çözünürlüklerinde bile oyunlarda muhteşem performans verecek bir ekran kartı olması
 • 24 GB’lık VRAM boyutunun fazlasıyla kafi olması
 • Güç gerektiren ustalaşmış uygulamalarda RTX 3080’e bakılırsa neredeyse %30 daha süratli

RTX 3090’ın Dezavantajları

 • Genel kullanımda RTX 3080’e bakılırsa %10-15 daha iyi performans göstermesine karşın fiyatının RTX 3080’e bakılırsa neredeyse iki kat fazla olması
 • Sınırı olan sayıda üretildiğinden zor bulunuyor olması
 • Yüksek güç gerektirmesi
en iyi ekran kartları: nvidia-rtx-3090
Nvidia GeForce RTX 3090

Nvidia’nın Ampere mimarisine bakılırsa tasarlanan bu ekran kartı, SLI’dan daha kullanışlı olan NVLink desteğine haiz tek GeForce Ampere mimarisine haiz ekran kartıdır ve bu sayede bir tek oyunlarda değil her türlü ustalaşmış uygulamalar için de fazlaca kullanışlıdır. 24 GB’lık GDDR6X’lik ekran kartı birçok içerik için oldukça büyük bir yardımcıdır.

AMD’nin RX 6900 XT ekran kartıyla kıyaslanan RTX 3090, bazı performans testlerinde AMD’ye yitirmiş benzer biçimde gözükse de eğer ihtiyacınız en süratli ekran kartıysa kesinlikle RTX 3090’ı tercih etmelisiniz. Bilhassa Ray Tracing yanı ışın seyretme ve de DLSS teknolojisini kullanarak oyun oynamak istiyorsanız kesinlikle almanız ihtiyaç duyulan ekran kartı bu modeldir.

En iyi ekran kartları listemizin en kuvvetli talibi olan bu ekran kartı yurt haricinde 1.499 $’dan satışta bulunurken, yığın sıkıntısından dolayı devletimizde oldukça yüksek fiyatlara bulunabiliyor. NVIDIA GeForce RTX 3090 ortalama 26.000 TL’den başlamış olan fiyatlarla satılıyor.

Bu fiyatın geçtiğimiz aya bakılırsa oldukça düştüğünü belirtelim. Geçtiğimiz aylarda ortalama 34.000 TL’ye GeForce RTX 3090 bulmak mümkündü. Sadece bu miktar 41.200 TL seviyelerine kadar yükseldikten sonrasında yeniden düşüşe geçti. Şu anda da tekrardan düşüşte olduğu bir dönemdeyiz. Bu fiyattan daha ucuza satan online mağazalar da var; sadece güvenilirlik konusunu araştırmadan tercih etmenizi önermiyoruz.

AMD Radeon RX 6900 XT

Hafıza Arayüzü Genişliği 256 bit
Hafıza Bant Genişliği 512 GB/s
GPU Çekirdeği 5.120 Birim
VRAM boyutu 16 GB
Overclock Frekansı 2.250 MHz
Grafik Kartı / Tavsiye edilen Sistem Gücü 300 W / 850 W
AMD Radeon RX 6900 XT Teknik Özellikleri

RX 6900 XT’nin Avantajları

 • RTX 3090’la yarışmasına karşın ondan ortalama 500 $ daha ucuz olması
 • Gene RTX 3090’a bakılırsa daha düşük güç gereksinimi
 • 128 MB’lık Sonsuzluk Önbelleği desteği

RX 6900 XT’nin Dezavantajları

 • Yarıştığı RTX 3090’dan hafıza arayüzü genişliği, hafıza bant genişliği, GPU çekirdek birimi, VRAM boyutu ve overclock frekansı kıymeti benzer biçimde birçok mühim noktada geride kalması
 • RTX 3090’a bakılırsa ışın seyretme mevzusunda zayıf kalması
 • RTX 3090’da bulunan DLSS teknolojisinin olmaması
AMD RX 6900 XT
AMD RX 6900 XT

AMD’nin RDNA 2.0 mimarisine bakılırsa tasarlanan bu ekran kartı da yüksek performans vereceğine güvenilir olduğumuz ekran kartlarından birisi.

Ekran kartının genel olarak performans açısından RTX 3090’dan geride kaldığını söylemek asla yanlış olmaz. Sadece fiyatının da aynı modelden 500 $ daha ucuz olduğuna dikkat etmekte yarar var. İşte bu yüzden bu ekran kartının fiyatına bakılırsa performansı da hakkaten üst seviyede.

En iyi ekran kartları listemizde RTX 3090 ile yarışan bu ekran kartı yurt haricinde 999 $’dan satışta bulunurken, gene yığın sıkıntısından dolayı devletimizde ortalama 18.000 TL’ye satışta bulunuyor. RTX 3090 modelinden fazlaca daha uygun fiyatlı bulunduğunu belirtelim. Ek olarak, geçtiğimiz aylara bakılırsa fiyatlarında artış gösterebileceğinden bahsetmiştik.

Nitekim, bu ay ortaya çıkan fiyatlandırma da bu tahminimizi doğrular özellikte. Bu ürün geçtiğimiz yıldan 10.000 TL kadar daha yüksek bir fiyat ile karşımıza çıkıyor. Doğal ki bu durumda tesiri olan en büyük unsur döviz kurları oluyor. Sadece geçtiğimiz aya bakılırsa daha düşük bir noktada seyrettiğini belirtmekte yarar var.

Nvidia GeForce RTX 3080 Ti

Hafıza Arayüzü Genişliği 384 bit
Hafıza Bant Genişliği 912.1 GB/s
GPU Çekirdeği 10240 Birim
VRAM boyutu 12 GB
Overclock Frekansı 1.670 MHz
Grafik Kartı / Tavsiye edilen Sistem Gücü 350 W / 750 W
Nvidia GeForce RTX 3080 Ti Teknik Özellikleri

RTX 3080 Ti’ın Avantajları

 • 3080 ile 3090 içinde bir seçenek sunması
 • RTX 3090 ve 6900 XT’ye bakılırsa daha uygun fiyatlı olması
 • 4K’da 60 FPS ve üstü değerleri rahatça görebilmesi

RTX 3080 Ti’ın Dezavantajları

 • Stoklarda zor bulunuyor olması
 • Türkiye için pek de uygun olmayan fiyatı
 • 350 W güç gereksinimi
 • 12 GB VRAM
Yeni Nvidia RTX 3080 Ti

Nvidia tarafınca yeni tanıtılan GeForce RTX 3080 Ti da en iyi ekran kartları listemize dahil olmaya hak kazanıyor. Hafıza arayüzü genişliği, çekirdek sayısı ve artırılmış VRAM boyutuyla 3080 Ti, RTX 3090 almak istemeyen kullanıcılar için muhteşem bir seçenek.

Esasında RTX 3080’den pek farklılık göstermeyen yeni RTX 3080 Ti, daha yüksek VRAM ve hafıza performansı isteyen kullanıcılar için birebir.

Üstelik nispeten yeni çıkmasına karşın devletimizde de olsa bulunabiliyor. Ürünün fiyatı ise en ucuz 23.000 TL olarak karşımıza çıkıyor. Birkaç ay ilkin ise bu miktar 17.000 TL seviyelerindeydi. Geçtiğimiz aylarda ise 25.000 TL seviyelerine kadar terfi etti. Bu ay ise yeniden yükseliş eğilimine girdiğini görmek mümkün. Ek olarak önümüzdeki dönemde ürünün fiyatının daha da artması olası.

Nvidia GeForce RTX 3080

Hafıza Arayüzü Genişliği 320 bit
Hafıza Bant Genişliği 760 GB/s
GPU Çekirdeği 8.704 Birim
VRAM boyutu 10 GB
Overclock Frekansı 1.740 MHz
Grafik Kartı / Tavsiye edilen Sistem Gücü 320 W / 750 W
Nvidia GeForce RTX 3080 Teknik Özellikleri

RTX 3080’in Avantajları

 • Mükemmele yakın performansı
 • RTX 3090 ve 6900 XT’ye bakılırsa daha makul bir fiyata satılıyor olması
 • 4K’da 60 FPS ve üstü değerleri rahatça görebilmesi
 • Önceki nesil GPU’larına bakılırsa daha süratli olması

RTX 3080’in Dezavantajları

 • Yalnızca 10 GB’lık bir VRAM’e haiz olması
 • Stoklarda zor bulunuyor olması
 • 320 W güç gereksinimi
en iyi ekran kartları: Nvidia GeForce RTX 3080
Nvidia GeForce RTX 3080

Yeni nesil Ampere mimarisiyle tasarlanan RTX 3080, eski nesil 2080 Ti’ya bakılırsa %30 daha süratli olmasına karşın 500 $ daha ucuz olmasıyla dikkat çekiyor.

İki kata yakın geliştirilen ışın seyretme performansı ile Cyberpunk 2077 benzer biçimde ışın seyretme grafikleriyle dolu oyunlar için emsalsiz en mantıklı seçenektir.

Yeni nesil Ampere mimarisi yardımıyla geliştirilen tensör çekirdekleri de DLSS teknolojisini bizlere sunuyor. Nvidia’nın rakibi AMD’ye bakılırsa Ray Tracing ve DLSS performanslarında hakkaten üstün bulunduğunu söylemekte de yarar var. Bu artısından dolayı listemizdeki en iyi ekran kartlarından biri bulunduğunu söylersek yanılmayız.

Yurt haricinde 699 $’a satılan bu ekran kartı ise devletimizde en ucuz ortalama 17.000 TL’den satışta. Geçtiğimiz aylarda 16.600 TL civarında olan fiyatın bu ay düşüş eğilimine girdiğini söylemek mümkün. Sadece gelecek aylarda da bu düşüşün devam edeceğini söylemek ise zor benzer biçimde gözüküyor. Gene de kati bir yorum yapmak mümkün değil.

Nvidia GeForce RTX 3070

Hafıza Arayüzü Genişliği 256 bit
Hafıza Bant Genişliği 512 GB/s
GPU Çekirdeği 5.888 Birim
VRAM boyutu 8 GB
Overclock Frekansı 1.845 MHz
Grafik Kartı / Tavsiye edilen Sistem Gücü 220 W / 750 W
Nvidia GeForce RTX 3070 Teknik Özellikleri

RTX 3070’in Avantajları

 • Neredeyse yarı fiyatına RTX 2080 Ti performansı elde edilmesi
 • Tüm Ampere mimarisi geliştirmelerine haiz olması
 • Emsalsiz en verimli Ampere mimarisine haiz ekran kartı olması

RTX 3070’in Dezavantajları

 • Bazı oyunlarda 4K 60 FPS’te sorun yaşıyor olması
 • 8 GB VRAM’e haiz olması
 • Öteki özellikleri RX 6800 ile neredeyse aynı olmasına karşın VRAM’inin yarısına haiz olması
Nvidia GeForce RTX 3070
Nvidia GeForce RTX 3070

Şirket RTX 3070 ile RTX 3080’den oldukça aşağı bir adım atmış oluyor ve AMD’nin RX 6900 serisi kartlarının VRAM’inın yarısına haiz olmasıyla dikkat çekiyor. Sadece RTX 3070, AMD’nin RX 6900 kartlarından daha ucuzdur ve gene de genel olarak üstün ışın seyretme performansının yanı sıra DLSS teknolojisine haizdir.

1440p ve 4K çözünürlüğünde oyun oynamak tamamıyla mümkünken, ultra yüksek kalitede 4K çözünürlükteki oyunlarda FPS kıymeti kimi zaman 60 FPS’in altına düşebiliyor. Bu da birazcık can bunaltıcı olabilir. Ek olarak 8GB GDDR6 da birazcık bizi hayal kırıklığına uğratıyor desek yanlış olmaz. Bir tek 3080’den daha dar bir veri yolunda daha azca hafıza değil, hem de birazcık daha düşük overclock frekansına haiz.

Mümkün olan en düşük fiyat için süratli bir Nvidia GPU istiyorsanız RTX 3060 Ti’ın daha mantıklı bir seçenek bulunduğunu söyleyebiliriz. Fazladan para verebilirseniz de RTX 3070’i seçmenin de oldukça uygun bir tercih olacağını söyleyebiliriz.

Yurt haricinde 499 $’a satılan bu ekran kartını devletimizde ortalama 13.000 TL’ye bulmak mümkün. Öteki ürünler benzer biçimde bu ürün de geçtiğimiz aylarda artış gösteriyor. Bu ürünün son dönemlerde küçük bir miktar düştüğünü belirtmekte de yarar var. Birkaç ay ilkin de 12.000 TL civarlarından bir fiyat ile satışta bulunduğunu da ekleyelim. Sadece gelecek aylar hakkında bir yorum yapmak mümkün değil.

Nvidia GeForce RTX 3060 Ti

Hafıza Arayüzü Genişliği 256 bit
Hafıza Bant Genişliği 448 GB/s
GPU Çekirdeği 4.864 Birim
VRAM boyutu 8 GB
Overclock Frekansı 1.785 MHz
Grafik Kartı / Tavsiye edilen Sistem Gücü 200 W / 750 W
Nvidia GeForce RTX 3060 Ti Teknik Özellikleri

RTX 3060 Ti’ın Avantajları

 • En iyi fiyat performans ürünü olarak nitelendirebilir olması
 • RTX 2080 Super’e bakılırsa daha yüksek performans göstermesi ve buna karşın 300 $ daha uygun olması
 • Işın izlemede 1440p çözünürlükte DLSS teknolojisiyle beraber oldukça iyi sonuçlar vermesi

RTX 3060 Ti’ın Dezavantajları

 • 4K’da DLSS desteğinin olmaması
 • 8 GB VRAM’in uzun solukta pek kafi bir kıymet olmaması
 • Öteki özellikleri RX 6800 ile neredeyse aynı olmasına karşın VRAM’inin yarısına haiz olması
Nvidia GeForce RTX 3060 Ti
Nvidia GeForce RTX 3060 Ti

RTX 3070’e bakılırsa yalnızca %9 yavaş olan ekran kartı, ortalama %20 daha ucuza alınabiliyor.

Tek kaygı verici durumun VRAM’in kafi boyutta olmaması. Şimdilik 8GB kafi benzer biçimde durabilir, sadece bazı oyunlar bu eşiğin oldukça ötesine geçmeye başlıyor ve ileride bu eşik daha fazlaca aşılacak. Bu yüzden bu 8 GB’lık VRAM ileride sorun yaşatabilir.

Fiyat performans olarak neredeyse rakipsiz diyebileceğimiz RTX 3060 Ti, yurt haricinde 399 $’a satılıyor. Vatanımızda ise 9.000 TL’ye bulmak mümkün. Türkiye fiyatının kimi vakit 3070’ten daha yüksek olmasının sebebi olarak sınırı olan stoklar bulunduğunu söyleyebiliriz. Geçtiğimiz aylara bakılırsa fiyatın fazlaca daha düşük bulunduğunu da eklemek gerek. Sadece ilerleyen dönemdeki hareketlerini kestirmek güç.

AMD Radeon RX 6800 XT

Hafıza Arayüzü Genişliği 256 bit
Hafıza Bant Genişliği 512 GB/s
GPU Çekirdeği 4.608 Birim
VRAM boyutu 16 GB
Overclock Frekansı 2.360 MHz
Grafik Kartı / Tavsiye edilen Sistem Gücü 300 W / 850 W
AMD Radeon RX 6800 XT Teknik Özellikleri

RX 6800 XT’nin Avantajları

 • Yeni RDNA2 mimarisi yardımıyla mükemmele yakın performans sunması
 • Bazı oyunlarda RTX 3080’e bakılırsa daha iyi olması
 • 128 MB’lık Sonsuzluk Önbelleği desteği
 • 4K ve 1440p çözünürlük kalitesinin üstesinden kolayca gelebilmesi
 • VRAM boyutunun oldukça kafi olması

RX 6800 XT’nin Dezavantajları

 • Işın seyretme mevzusunda Nvidia’nın modellerinden daha geride kalması
 • DLSS desteğinin hemen hemen bulunmaması
AMD Radeon RX 6800 XT
AMD Radeon RX 6800 XT

RX 6800 XT, önceki nesil RX 5700 XT’ye bakılırsa performans ve öteki özelliklerde çarpıcı bir halde artmış. Ek olarak ışın seyretme özelliği eklenen ekran kartının testlerde bundan önceki nesle bakılırsa %70’e yakın daha süratli bulunduğunu da belirtelim. AMD tüm bu tarz şeyleri güç gereksinimlerini mühim seviyede artırmadan yapmış oldu. RX 6800 XT, RTX 3080’in 320 W olan grafik gücünden birazcık daha düşük olan 300 W’lık bir grafik gücüne gereksinim duyuyor.

AMD’nin performansının büyük seviyede 128MB’lık Sonsuzluk Önbelleği yardımıyla geldiğini de belirtelim. Bu AMD’nin iddiasına bakılırsa etkili bant genişliğini %119 oranında arttırıyor. Gelecek yıllarda oyunların birçoğunun 16 GB VRAM’den fazlasına gereksinim duyacağından eminiz. Bundan dolayı 6800 XT de bu mevzuda rakiplerinden öne çıkıyor.

Sadece 6800 XT kesinlikle ışın seyretme performansında Nvidia’nın peşinde kalıyor. Bunun sebebi kim bilir mevcut oyunların birçoğunun Nvidia’nın RTX GPU’ları için optimize edilmiş olmasından kaynaklanıyor olabilir, sadece genel olarak 6800 XT ışın seyretme performansında RTX 3070’e neredeyse denk bir performans veriyor ve %25’e kadar geride kalmış olduğu birkaç oyun da bulunmakta. Ek olarak Nvidia’da bulunan DLSS teknolojisinin AMD’de hemen hemen bulunmaması ise mühim bir eksi.

Yurt haricinde 649 $’dan satışta bulunan ürün, devletimizde ise en ucuz ortalama olarak 13.000 TL’ye bulunabilmekte. Fiyatın önceki aylara bakılırsa yüksek olmasına rağmen son dönemde düşüşe geçtiğini belirtelim. Bundan önceki aylarda ürünün fiyatı 20.000 TL civarlarında seyrediyordu.

AMD Radeon RX 6700 XT

Hafıza Arayüzü Genişliği 192 bit
Hafıza Bant Genişliği 384 GB/s
GPU Çekirdeği 2560 Birim
VRAM boyutu 12 GB
Overclock Frekansı 2622 MHz
Grafik Kartı / Tavsiye edilen Sistem Gücü 230W / 650W
AMD Radeon RX 6700 XT Teknik Özellikleri

RX 6700 XT’nin Avantajları

 • RDNA 2.0 mimarisi ile yüksek performans
 • 8K’ya kadar çözünürlük desteği
 • Yüksek OC performansı
 • VR desteği

RX 6700 XT’nin Dezavantajları

 • Işın seyretme mevzusundaki yetersizliği
 • 12 GB VRAM ile gelecek senelerde yetersiz kalabilir
 • Özelliklerine kıyasla yüksek fiyatı
AMD-Radeon-RX-6700-XT

En iyi ekran kartları listemizde yer edinen bir başka model ise AMD Radeon RX 6700 XT oluyor. Aslen bu markanın iki üst modeli de listemizde mevcut. Sadece artan fiyatlar sebebiyle daha uygun fiyatlı bir üst düzey ekran kartını da listemize dahil etmek istedik.

Doğal ki bu modelin özellikleri diğerlerine kıyasla birazcık daha düşük değerlere haiz. Mesela 6800 XT modeli ile kıyaslandığında daha düşük bir sonsuzluk belleği görmek mümkün. Sadece gene de RX 6700 XT modelinin oldukça başarıya ulaşmış bir performans sunacağına şüpheniz olmasın.

Cihazın özellikleri arsında 8K çözünürlük desteği içeriyor. Bu sayede birçok oyunu oldukça gerçekçi grafikler ile oynamak mümkün hale geliyor. Bunun yanı sıra yüksek çözünürlük desteğinin tesirini göreceğimiz bir başka alan da VR oluyor. Cihazın VR desteği ve AMD VR Ready Premium teknolojisi ile sunulduğunu belirtmekte yarar var.

GPU mimarisi olarak RDNA 2.0 kullanan AMD, bu cihazında çoklu GPU desteğine de izin vermiş. Bununla birlikte 4 monitöre kadar çoklu kullanım imkanı da ekran kartında mevcut. Tüm bu özellikleriyle ortalama 9.000 TL’den başlamış olan fiyatlara RX 6700 XT modelini satın alabilirsiniz. Ürünün fiyatının düşüşte bulunduğunu belirtelim.

Kısıtlı Bütçesi Olan Kullanıcılar İçin Fiyat-Performans Odaklı Ekran Kartı Önerileri

En iyi ekran kartları listemizin bu kısmında tutarları nispeten daha uygun ekran kartlarını inceleyeceğiz. Verdiğiniz parayla birçok ihtiyacınız olan şeyi karşılayacak ve de sizi asla pişman etmeyecek, fiyat-performans odaklı en iyi ekran kartı önerilerimiz ise şunlardır:

 • Nvidia GeForce RTX 2060 Super
 • Nvidia GeForce GTX 1660 Super
 • AMD Radeon RX 5600 XT
 • Nvidia GeForce RTX 3050

Nvidia GeForce RTX 2060 Super

Hafıza Arayüzü Genişliği 256 bit
Hafıza Bant Genişliği 448 GB/s
GPU Çekirdeği 2.176 Birim
VRAM boyutu 8 GB
Overclock Frekansı 1.860 MHz
Grafik Kartı / Tavsiye edilen Sistem Gücü 175 W / 550 W
Nvidia GeForce RTX 2060 Super Teknik Özellikleri

RTX 2060 Super’in Avantajları

 • Işın seyretme teknolojisine haiz olması
 • DLSS desteğinin bulunması
 • Turing mimarisi yardımıyla güç verimliliğine haiz olması

RTX 2060 Super’in Dezavantajları

 • Işın seyretme teknolojisi olsa da geliştirilmiş ışın seyretme teknolojisi kadar iyi bir ışın seyretme teknolojisine haiz olmaması
 • Fiyatının ışın seyretme teknolojisi bulunmasından dolayı birazcık yüksek olması
en iyi ekran kartları: Nvidia GeForce RTX 2060 Super
Nvidia GeForce RTX 2060 Super

Işın seyretme ve DLSS teknolojisi içeren en düşük fiyatlı ekran kartlarından olan RTX 2060 Super, en iyi ekran kartları listemizin bu kısmında önereceğimiz ilk ekran kartıdır.

Fiyat performans olarak aşırı uygun olmasa da ihtiva ettiği ışın seyretme ve DLSS teknolojilerinin öneminden dolayı bu ekran kartını da bu kısma eklemeyi uygun gördük. Yüksek hafıza arayüzü genişliği ile dikkat çeken ekran kartı, 8 GB ile de bulunmuş olduğu fiyata bakılırsa oldukça kafi bir VRAM performansı verebilir.

Işın seyretme teknolojisinin son olarak gelişmelerini içermese de oldukça iyi bir ekran kartı bulunduğunu düşündüğümüz ekran kartı kısıtlı yığın sıkıntısı sebebiyle Türkiye’de pek temin edilemiyor. Sadece ürünü yakalarsanız ortalama 7.000 TL’den başlamış olan fiyatlarla karşılaşacağınızı belirtelim.

Yüksek olsa bile fiyatının son dönemde düştüğünü belirtelim. Sadece ilerleyen dönemde iyi mi seyredeceğini öngörmek zor. Ülkemize yığın girişi dahilinde fiyatın düşüşe geçeceğini söylemek pek yanlış olmayacaktır.

Nvidia GeForce GTX 1660 Super

Hafıza Arayüzü Genişliği 192 bit
Hafıza Bant Genişliği 336 GB/s
GPU Çekirdeği 1.408 Birim
VRAM boyutu 6 GB
Overclock Frekansı 1.875 MHz
Grafik Kartı / Tavsiye edilen Sistem Gücü 125 W / 450 W
Nvidia GeForce GTX 1660 Super Teknik Özellikleri

GTX 1660 Super’in Avantajları

 • Uygun fiyatlarda bulunabiliyor olması
 • Turing mimarisi yardımıyla oldukça fazla güç verimliliğine haiz olması

GTX 1660 Super’in Dezavantajları

 • Maalesef ışın seyretme teknolojisini desteklememesi
 • Son nesil bir ürün olmaması
 • DLSS teknolojisine haiz olmaması
Nvidia GeForce GTX 1660 Super
Nvidia GeForce GTX 1660 Super

Fiyat-performans odaklı ekran kartlarının en dikkat çekenlerinden önde gelen GTX 1660 Super, fiyatına bakılırsa bizlere hakkaten üstün bir performans veriyor. Bundan dolayı en iyi ekran kartları listemize dahil olmaya hak kazanıyor.

Ray Tracing ve DLSS bulunmamasına karşın kullanıcılarına oldukça iyi bir edinim sunacağına güvenilir olduğumuz ekran kartı yurt haricinde 239 $’a satılırken devletimizde ise en ucuz 4.500 TL’den başlamış olan fiyatlarla satışta. Bu ürünün de geçen aya kıyasla düşüşte bulunduğunu belirtelim. Hatta uzun süreden beri en düşük fiyatından satışta bulunduğunu belirtmek gerek. Sadece gelecek dönemdeki hareketleri kestirmek zor.

AMD Radeon RX 5600 XT

Hafıza Arayüzü Genişliği 192 bit
Hafıza Bant Genişliği 288 GB/s
GPU Çekirdeği 2.304 Birim
VRAM boyutu 6 GB
Overclock Frekansı 1.750 MHz
Grafik Kartı / Tavsiye edilen Sistem Gücü 150 W / 450 W
AMD Radeon RX 5600 XT Teknik Özellikleri

RX 5600 XT’nin Avantajları

 • Performansı ile GTX 1660 Super’i geride bırakması
 • Bazı oyunlarda RTX 2060’tan daha süratli olması

RX 5600 XT’nin Dezavantajları

 • Işın seyretme teknolojisi bulunmaması
 • RDNA 2.0 mimarisinin gelişmelerinden faydalanamaması
En iyi ekran kartları: AMD Radeon RX 5600XT
AMD Radeon RX 5600XT

RX 5600 XT ile kesinlikle bazı özelliklerden ve performanstan vazgeçiyorsunuz, sadece gene de nispeten makul fiyatlarla bulunabilen birkaç önde gelen GPU’dan biri bulunduğunu da es geçmemek lazım.

Yurt haricinde 300 $’a satılan ekran kartı şu anda devletimizde yığın sıkıntısı yaşıyor. Bundan dolayı ürünün Türkiye fiyatı hakkında tam bir yorum yapmak mümkün değil. Sadece ürünü şu anda 5.000 TL’ye satın alabilirsiniz. Gene de stokların hızlıca tükenmesinin olası bulunduğunu ihmal etmeyin. Bu şekilde bir durumda ekran kartının fiyatı inanılmaz seviyelere ulaşabiliyor.

Nvidia GeForce RTX 3050

Hafıza Arayüzü Genişliği 128 bit
Hafıza Bant Genişliği 224 GB/s
GPU Çekirdeği 2.560 Birim
VRAM boyutu 8 GB
Overclock Frekansı 1.777 MHz
Grafik Kartı / Tavsiye edilen Sistem Gücü 130 W / 450 W
Nvidia GeForce RTX 3050 Teknik Özellikleri

RTX 3050’nin Avantajları

 • Uygun fiyat ve ışın seyretme
 • VR ve 8K desteği
 • Güncel bir ekran kartı olması

RTX 3050’nin Dezavantajları

 • Performans mevzusunda 30xx serisindeki modellerin birazcık daha altında
 • 8 GB VRAM desteği gelecekte yetersiz kalabilir
geforce-rtx-3050

Nvidia’nın en güncel ekran kartları içinde yer edinen RTX 3050, listemizin fiyat/performans ürünleri içinde yer almaya hak kazanıyor. Uygun fiyat ile RTX desteğine haiz olmak isteyen kullanıcılar için mükemmel bir seçenek olan RTX 3050 Ampere mimarisi ile kullanıcılara sunuluyor.

Performans mevzusunda GTX 1650 ve GTX 1050 modellerini ciddi bir fark attığını belirtmek gerek. Ek olarak bu ürünlerde bulunmayan RTX desteği de RTX 3050 modelinde bulunuyor. Üstelik Nvidia DLSS teknolojisi de bu üründe içeriyor.

Genel olarak günümüzün en iyi fiyat/performans ürünleri içinde yer edinen Nvidia RTX 3050 modelini devletimizde de temin etmek mümkün. Bu modelin fiyatı ise ortalama 6.300 TL’den başlıyor. Eğer düşük bütçeli ve güncel bir ekran kartı arıyorsanız RTX 3050 modeline kesinlikle göz atmalısınız.

En iyi ekran kartları listemizin burada sonuna geliyoruz. En iyi ekran kartları listemizde yer edinen ekran kartı tutarları ay içinde ara sıra değişim gösteriyor. Bundan dolayı satın almayı düşündüğünüz dönemde ürünlerin tutarları değişmiş olabilir. Düşüncelerinizi yada eklenmesi icap ettiğini düşündüğünüz ekran kartı modeli var ise bizimle yorumlarda paylaşabilirsiniz.

İçindekiler

Yorum Yap