Bugünki makalemizde sizlere En İyi RPG Oyunları – 2022 ile ilgili yazıyı paylaştık.Yazımızda En İyi RPG Oyunları – 2022 ile ilgili bilgileri bulabilirsiniz.

En iyi RPG oyunlar listemiz ile karşınızdayız! Geçmişten günümüze oyuncuları derinden etkilemiş en iyi RPG oyunları sizler için bir araya getirdik. Bu sayede RPG oyunlara merak saran oyuncuların yararlanabileceği bir içerik oluşturdu.

Üstün grafiklere haiz oyunlar her ne kadar oyuncuların tercihi olmaya başlasa da RPG tarafında grafikler ikinci planda kalabiliyor. Elbet ki grafik mühim bir konumda sadece bir oyunun en iyi RPG oyunları içinde yer alması için oldukça daha mühim unsurlar var.

Bugüne dek RPG tarafında bizleri hangi oyunlar başından kaldırmadı bir bakmak istedik. Geçmişten günümüze birçok RPG oyun hafızalarımıza kazındı şüphesiz. Sadece bilmeyenler için ‘’En İyi RPG Oyunları’’ listemize geçmeden ilkin RPG nedir sorusuna bir bakalım.

En İyi RPG Oyunları: RPG Nedir?

RPG doğrusu rol yapma oyunları adından da belli olduğu benzer biçimde aksiyonu ve macerayı oyuncuya rol yapma elementlerini kullandırarak sunmuş olduğu oyun türüdür diyebiliriz. Bu oyun türünde karakterimizin ve oyunun akışına neredeyse tamamen biz karar veriyoruz. Hatta dış görünüşü mevzusunda bile karakterimiz bizlerden gelecek olan kararlara bakıyor.

RPG oyunları bilhassa diyaloglar üstünden ilerleyen bir yapıya haiz olurlar. Mesela karakteriniz birisiyle karşılaşınca karşınızdaki kişiye siz iyi mi isterseniz o şekilde yanıt verirsiniz. Böylece RPG oyunlar oyunculara müthiş bir serbestlik sunar. Oyuncuların da bu türü sevmesinin kim bilir en büyük sebebi budur. Peki, en iyi RPG oyunları neler?

En İyi RPG Oyunları – 2022

The Witcher 3

RPG denilince kim bilir akla ilk gelen örnek olan The Witcher 3 ile listemize kuvvetli bir başlangıç. yapıyoruz. Haiz olduğu grafiklerle ve hikâye sunumuyla ön plana çıkan oyun birçok oyuncuyu kendine bağlamıştı. Çıkmış olduğu dönemde her ne kadar sorunlara haiz olsa da yapımcı şirket CD Projekt oyuncuları üzmedi. Güncellemelerle beraber tam halini alan oyun günümüzde en iyi RPG oyunları içinde yer ediniyor.

The Witcher 3 çıkışının peşinden almış olduğu ek paketlerle de tecrübe süresini artırıyor. Bu sayede, hemen hemen oynamaya başlamamış insanlara dahi adından söz ettiriyor. Böylece, CD Projekt, The Witcher 3 oyunundan müthiş bir gelir elde etmeyi başarmış oluyor.

The Witcher serisi uzun süredir RPG fanatiklerinin radarında yer edinen oyunlara haiz. Sadece geliştiriciler, The Witcher 3 ile bu çıtayı bir fazlaca yukarıya çekti desek yeridir. Öyleki ki oyun senenin oyunu ödülüne bile layık görüldü. Hatta bu alanda nam salmış Skyrim ile benzer yorumlar aldığını söylemek mümkün.

Öte taraftan, gelirlerin büyük bir kısmı Cyberpunk 2077 oyunu için ayıran şirket aynı başarıyı Cyberpunk 2077’de yakalayamadı. Her ne kadar ilk başta bir RPG oyunu olarak tanıtılsa da Cyberpunk 2077 çıkışında bizlere pek de o deneyimi yaşatmadı. Gene de ilerleyen dönemlerdeki güncellemeler ile iyi bir RPG oyunu haline geldiğini söylemek mümkün.

The Elder Scrolls V: Skyrim

En iyi RPG oyunları listemizde yer alması ihtiyaç duyulan bir başka yapım ise şüphesiz Skyrim oluyor. Uzun seneler süresince adından söz ettiren hatta yeni nesil konsollarda bile satışa sunulmaya devam eden Skyrim, Bethesda tarafınca geliştirildi.

Oyunun online bir sürümü de bulunuyor. Sadece tek oyunculu versiyonu ile birçok RPG oyuncusunun gönüllerini fethetmeyi başardı desek yeridir. İlk olarak 2011 senesinde çıkmış olduğu düşünülürse günümüzde hala en iyi oyunlar içinde kalması takdire şayan.

Açık dünya bir RPG oyunu olan Skyrim, oyunculara sonsuz bir evren vadediyor. Ek olarak modlar ile beraber bu evrenin gerçek anlamda sonsuz bulunduğunu belirtmekte yarar var. Zira oyundaki mod desteği yardımıyla oynanış süresi katlarca artıyor.

Başlangıçta kendi karakterinizi tasarladığınız Skyrim’de neredeyse istediğiniz her şeyi yapabileceğiniz bir serbestlik söz mevzusu. Ek olarak büyüler, savaşlar ve ejderhalarla dolu bu evren sizi kendisine fanatik bırakacak diyebiliriz. Oyunla ilgili en negatif eleştiri ise devam oyununun hala piyasaya çıkmamış olması.

Elden Ring

Kim bilir listemizdeki en yeni yapımlardan birisi olan Elden Ring ile en iyi RPG oyunlarına göz atmayı sürdürüyoruz. Bu oyunu en iyiler içinde değerlendirmemizin mühim bir sebebi ise geliştirme kadrosunda bulunan adlar oluyor. Bilhassa hikayesi ve akıcılığı oyunu oynamak için kafi sebepler sunuyor diyebiliriz.

Oyunun yazarı olarak vasıflandırılan isim George R. R. Martin doğrusu Game of Thrones serisinin yazarı oluyor. Buna ek olarak oyunun yönetmenliğini Hidetaka Miyazaki üstüne alıyor. Bu ikilinin birlikteliğinden çıkmış bir öykü ise en iyi RPG oyunlarından kabul edilen Elden Ring ile oyunculara sunuluyor.

FromSoftware tarafınca geliştirilen bu yapım yeni nesil konsollarda ve bilgisayarda oynanabiliyor. Ek olarak Dark Souls seviyesinde bir güçlük sunduğunu da belirtmekte yarar var. Buna ek olarak oyunun sunulmuş olduğu atmosfer de sizi başka diyarlara götürecek demek mümkün.

Horizon Zero Down

Yeni bir oyununun geleceğini öğrendiğimiz Horizon Zero Down çıkış yapmış olduğu tarihte PS oyuncularına ilaç benzer biçimde gelmişti. Mükemmel olmasıyla birlikte garip vakalara şahit olduğumuz bir açık dünyada zaman geçirdiğimiz bu oyunda bizleri birçok robot karşılıyor. Bu robotlar RPG deneyimiyle beraber oyunculara müthiş bir aksiyon sunma mevzusunda da oyunu geride bırakmıyor.

Oyunun PC sürümünün çıkmasıyla da beraber Horizon Zero Down büyük bir kesime ulaşmaya başardı. Bilhassa açık dünyasıyla oyuncuyu içinde tutmayı becerdiğini söyleyebiliriz. Ek olarak eğer PlayStation 4 ya da PlayStation 5 sahibiyseniz Horizon Forbidden West’e de göz atmanızı şiddetle tavsiye ediyoruz. Serinin devam oyunu olan Horizon Forbidden West de en iyi RPG oyunları içinde yer almayı hak eden yapımlardan.

Horizon Zero Dawn

Persona 5 Royal

Kim bilir listemizdeki en uzun oyun olan Persona 5 Royal oyunculara uzun soluklu bir RPG deneyimi veriyor. Oyunun sunmuş olduğu atmosfer, öykü ve tüm unsurlar eşi olmayan bir boyuta ulaşıyor. Kesinlikle oynanması ihtiyaç duyulan serilerden birisi olarak karşımıza çıkıyor Persona.

Batı kökenli RPG oyunlarından sıkıldıysanız ilk adresiniz kesinlikle Persona 5 olmalı. JRPG doğrusu Japan RPG türünde olan bu oyun daha ilkin oynadıklarınızdan oldukça değişik bir tecrübe sunuyor diyebiliriz. Oyundaki ana karakterimiz Tokyo’da bir lise talebesi. Sadece yaşamış olduğu garip bir vaka sonrasında yaşamı tekrar asla eskisi benzer biçimde olmuyor. Persona 5 sunmuş olduğu hikâye yapısıyla eminiz ki sizleri mutsuz etmeyecektir.

Sadece oyunun negatif bir yanı bulunduğunu da söylemeden geçmeyelim. Eğer bir oyunun başlangıcında uzun saatler oturamam diyorsanız Persona 5 sizin için pek ideal olmayabilir. Bu yüzden soluksuz bir maceraya atılmadan ilkin yeterince süre ayırdığınıza güvenli olun.

Persona 5

Assassin’s Creed Odyssey

Ezio Auditore efsanesinin peşinden Ubisoft Assassin’s Creed serisinde eski performansını gösteremedi diyebiliriz. Her ne kadar son oyunlarda istenilen başarı kazanılmasa da Assassin’s Creed Odyssey gelecek nesil RPG oyunları için örnek durumunda.

Bir casusu canlandırdığımız bu oyunda bizleri birçok sırlar ve entrikalar bekliyor. Tarihin de esintilerini gördüğümüz bu seri şüphesiz bir oyundan daha fazlası. Dünyanın en oldukça oynanan serilerinden birisi olan Assassin’s Creed’in son başarıya ulaşmış temsilcilerinden Odyssey.

Adından da anlaşılacağı suretiyle serinin bu oyununda yolumuz Yunanistan’a düşüyor. Eğer oynayacak bir RPG arıyorsanız tüm seriye bakmanızı tavsiye ediyoruz. Günümüze yakın bir tarihte çıkmış oyunlar arasından ise Odyssey’i tercih etmenizi öneriyoruz. Buna ek olarak Assassin’s Creed Valhalla’ya da göz atmanızı tavsiye ederiz.

Undertale

Undertale, “rahat grafiklerle mükemmel bir oyun iyi mi yapılır” mevzusunda verilebilecek bir başka örnek. Kolay grafiklerinin yanı sıra bu şekilde bir oyunun tek şahıs tarafınca yapılması oyuncuları şaşırtan başka bir durum. Sadece RPG deneyimini bu oyunda müthiş bir halde hissediyoruz.

Undertale’da oyun içi birçok oyun da oynuyoruz. Bu oyunlarla beraber bizleri kısa süreli denmeyecek bir serüven bekliyor. Bulmaca tarzında olan bu oyunların peşinden RPG tadını oldukça güzel bir halde tadıyoruz. Ek olarak kendine özgü dokusuyla da birçok oyuncunun dikkatini çekeceğini söylememiz gerek. Oyunu oynayan binlerce değerlendiricinin de bizimle aynı düşünceleri paylaştığını görmek mümkün.

Undertale

The Legend of Zelda: Breath of the Wild

Switch konsolu almak için bahane arıyorsanız artık bahane aramanıza pek de gerek yok. Kesinlikle Switch’te oynayabileceğiniz sayısız güzel oyun var. Sadece The Legend of Zelda: Breath of the Wild öteki konsollardan alamayacağınız bir deneyimi size sunuyor.

Boss savaşlarıyla ve açık dünyasıyla oyun bizi şaşırtıyor. Ek olarak, oyun Switch konsolunda kült olarak adlandırabileceğimiz oyunların en başlangıcında geliyor. Geçmişten beri The Legend of Zelda serisi Nintendo’nun ana yapımları içinde yer ediniyor. Bu durum günümüzde de değişmemiş benzer biçimde gözüküyor.

Bulmacalarıyla ve RPG elementleriyle oyuncuları kendine bağlamayı başarıyor The Legend of Zelda: Breath of the Wild. Eğer RPG deneyimini bir de Switch konsolunda tecrübe etmek istiyorsanız bu oyun tam size bakılırsa. Ek olarak yeni bir Switch kullanıcısıysanız bu mükemmel oyunla başlangıç yapabilirsiniz.

En İyi RPG Oyunları

Dark Souls

Zorluğuyla dillerden düşmeyen Dark Souls özünde RPG tabanlı bir oyun. Her ne kadar souls-like türünün en güzide örnekleri içinde yer alsa da RPG öğelerinden tamamen koptuğunu söylemek mümkün değil. Oyun süresince aldığınız her karar oldukça mühim. Aksi halde, fena bir seçimle kim bilir görmek istemeyeceğiniz bir yaratıkla karşılaşabilirsiniz.

Dark Souls, gotik havasının yanı sıra hikâyesiyle de oyuncuların gözdesi olmayı başardı. RPG deneyimini güzel bir hikâyeyle gördüğümüz bu oyun oldukça yüksek satış rakamlarına ulaştı. Oyuncular tarafınca zor bir oynanışa haiz olduğu belirtilse de satış listelerinde kendini üst sıralarda buldu. Doğal ki daha ilkin de belirttiğimiz benzer biçimde zorluğuyla da öne çıkan oyunlar içinde yer ediniyor.

Dark Souls

Fallout Serisi

Nükleer savaşın peşinden bir toplumun başına nelerin gelebileceğini gördüğümüz Fallout serisinde RPG deneyimi oldukça yerinde. Serinin ilk oyunu çıkmış olduğu zamana bakılırsa müthiş grafiklere sahipti. Bu sebeple, oyuncuların dikkatini çekmeyi başarmıştı. Sadece yapımcı şirket başarıyla yetinmedi ve birçok yeni oyun çıkardı.

Oyun hakikaten başarıya ulaşmış hikâyesi ve diyaloglarıyla insanları kendine fanatik bırakıyor. Sadece, Fallout 4 ve Fallout 76 benzer biçimde yapımlar için işler pek de oyuncuların istediği benzer biçimde gitmedi. Fallout 4 neredeyse bir RPG oyunu olmaktan çıkmıştı ve oyuncuların beklentisini karşılayamamıştı. Fallout 76 ise gene beklentilerin altında kalmıştı.

Her ne kadar durum bu şekilde olsa da, Fallout serisi en iyi RPG oyunları içinde olmayı kesinlikle hak ediyor. Bilhassa Fallout: New Vegas birçok oyuncu için en iyi RPG oyunları içinde yer ediniyor. Hem de en iyi açık dünya oyunları içinde da yer aldığını söylemek gerek.

En İyi RPG Oyunları

En İyi RPG Oyunları: Genel Değerlendirme

RPG oyunları kendine daha çok kitle toplamaya devam ediyor. Büyük oyun firmaları da RPG mevzusunda adımlar atmaya başladı. Ikimiz de sizler için en iyi RPG oyunları hangileri bir araya getirdik. Bahsettiğimiz oyunlar eminiz ki gelecekteki RPG oyunları için büyük bir örnek teşkil ediyor.

Peki, siz RPG oyunları hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce RPG oyunlarının popülaritesi artacak mı? En beğendiğiniz RPG oyunu hangisi? RPG oyunlarında gelişmesini istediğiniz bir nokta var mı? Listemizde yer almasını istediğiniz oyunları ve görüşlerinizi yorumlar kısmında belirtebilirsiniz.

Yorum Yap