Doğu Anadolu Bölgemizin Tarih kokan şehitlerinden birisi olan Erzurum ilimizi sizler için araştırdık. Bu yazı dizimizde sizlere Erzurum gezilecek yerler ve Erzurum’un nesi meşhur hususunda bilgi vermek istiyoruz. Eğer tatil yörüngeniz içerisinde Erzurum da varsa web sayfamıza göz atamanızda fayda var.

Erzurum’un Nesi Meşhur

Palandöken Kayak Merkezi

Ülkemizin en büyük kayak merkezlerinden birisi olan palandöken kayak merkezi Erzurum ilimizde bulunmaktadır. Hem ülke ekonomimize hem de şehir ekonomisine katkısı olan palandöken kayak merkezi görenleri kendisine aşık edecek derecede güzel bir görünüme sahiptir. Bölgede bulunan sosyal tesislerden de faydalanarak palandöken kayak merkezinde güzel saatler geçirebilmeniz mümkün.

Çifte Minareli Medrese

Çifte Minareli Medrese Anadolu Selçuk Sultanı I. Alaeddin Keykubad’ın kızı Hundi Hatun tarafından yaptırılmış olan Erzurum’da bulunan bir tarihi yapı. Açık avlulu medreselerin Anadolu’da en büyük örneğidir. Cephede, taç kapı formundan çok çeşme nişleri ile yarım yuvarlak iki payanda vardır. Taç kapının iki yanında yükselen silindirik minareler tuğla ve mozaik çiniler ile süslenmiştir. Taç kapıyı çeviren bitki süslemeleri kalın silmeli panoların içindeki ejder, hayatağacı, kartal motifleri cephenin en gösterişli bölümüdür. Doğudaki tamamlanmış hayat ağacı ile kartal motiflerinin bir arma olmaktan çok, Orta Asya, Türk inanışına kadar uzanan gücü ve ölümsüzlüğü dile getirdiği düşünülür. Zemin katta ondokuz, birinci katta ise onsekiz oda bulunmaktadır. Avlu 26×10 m. ölçülerinde dört yönden revaklarla çevrili olup, girişin batısındaki kare mekânın vaktiyle mescit olarak kullanıldığı anlaşılmaktadır. Zemin katın revakları kalın sütunlar üzerine oturmaktadır. Sütunların çoğu silindirik, dördü sekizgen gövdeye sahiptir. Odalar beşik tonozla örtülüdür.

Tortum Şelalesi

Tortum Gölü, 1700’lü yılların ortalarında bugünkü Balıklı Köyü batısında bulunan bir dağın heyelan sonucu Tortum çayının önünü kapatmasıyla oluşmuş bir göldür. Tortum Şelalesi, Tortum Gölü’nün Tav Vadisi ile gölün kuzey ucu arasındaki heyelan kütlesini aşarak dökülmesiyle oluşmaktadır. Tortum Gölü’nün döküldüğü akar yatağa yakın dirençli kireçtaşı katmanları üzerinden geçmekte ve 22 metrelik genişlikten, 48 metre yükseklikten düşmektedir. Düşen sular, üstte gökkuşağı, altta koca bir dev kazanı meydana getirmektedir.

Narman Peribacaları

Narman Peribacalarının meydana gelmesinde rüzgar ve su erozyonunun milyonlarca yıl toprakları aşındırma özelliği büyük rol oynamıştır. İnsan faktörlerince değiştirilmeden tamamen doğa olayları sonucu oluşarak günümüze kadar şimdiki halini alarak gelmiştir. Narman Peribacalarının tanıtımında Atatürk Üniversitesi’nin düzenli bir şekilde şenlik ve sergi çalışmaları oluşmuştur. Yaz aylarında Yöresel Sanatçılar ve Bölgenin Ulusal Sanatçıları’nın (Örnek: İbrahim Erkal) katılımlarıyla Peri Bacaları şenlikleri düzenlenmektedir ve iç turizminde de çok tanınmamış olmasına rağmen Türkiye’nin tüm bölgelerinden ziyaretçileri bölgeye çekmektedir.

 

Yorum Yap