Ev boyamak ev dekorasyonu için herkesin yaptığı bir işlemdir. Ev boyamak, evler için sağlık ve temizliğinde ilk şartıdır. Çünkü duvarlar temiz olmadığında ne kadar temizlik yaparsanız yapın, eviniz temiz görünmeyecektir. Aynı şekilde duvarlarda rutubet ve küf var ise bu da sağlıksız bir ortam oluşturacağı için sağlık açısından ciddi sorunlar meydana getirebilir. Ev boyamanın püf noktaları incelikleri konusunda sizleri bilgilendireceğimiz makalemizde, öncelikle evin duvarlarında küf ve rutubetten dolayı kabarmalar var ise onları temizlemenizi önereceğiz.

Kabaran yerler temizlenip uygun bir şekilde tadilatı yapıldıktan sonra ev boyamaya geçmek daha sağlıklı ve daha doğru olacaktır.  Macun ile tadilatı yapılan yerler zımpara ile pürüzsüz hale getirildikten sonra  duvarınız boyamaya hazır hale gelecektir. Ev boyamanın püf noktaları incelikleri arasında en önemli olan boyamaya tavanlardan başlamaktır. Çünkü önce duvarı sonra tavanı boyarsanız, duvarlara tavan boyası bulaşır ve bu da yaptığınız boyanın boşa gitmesi anlamına gelir.

Ev Boyamanın Püf Noktaları/İncelikleri

 • Boyama işlemine başlamadan önce, eşyalarınızın üzerini, elektrostatik örtü ile kapatarak eşyalarınızı koruma altına alın. Kırılma riski yüksek eşyaları aralarına gazete veya köpük koyarak kutulayın ve bu kutuları da örtünün altına alın. Eşyaları ortada toplamanız mantıklı olacaktır. En azından size hareket etme alanı açılmasını sağlar.
 • Zemini de koruma altına almak amacı ile zemin örtüleri sermeniz çok işe yarayacaktır.
 • Özellikle parke bulunan evlerde süpürgeliklerin üzerine kağıt bant çekerek koruma altına almanız süpürgeliklerin boya olma riskini ortadan kaldırır.
 • Ne kadar boya kullanacağınızı hesaplamak için basit bir matematik denklemi kurmanız gerekli. Tabanın alanını hesaplayın. Duvarınız, tabanın 2,2 katı olacaktır. Bu şekilde yaklaşık olarak kullanılacak boyayı hesaplayabilirsiniz. Pek çok boya firması boya kutularının üzerinde alan metrekare sarfiyatı ile ilgili bilgiler bulunmaktadır.
 • Boya işlemine tavanlardan başlamanız gerekmektedir. Tavanları boyadıktan sonra duvar boyamasına geçin.  İstediğiniz boya rengini tutturmak için öncelikle tek kat uygulama yapın. Ardından boya kuruduktan sonra ikinci kata boyayı uygulayın. Bu şekilde çok daha güzel bir boyama yapmış olursunuz.
 • Boya yaparken rulo fırça kullanın. Rulo ile boyayı uyguladıktan sonra, rulonun rahat ulaşamadığı yerlerde kestirme fırçası kullanarak boyama işlemini tamamlayın. Eğer boyayacağınız yer çok geniş bir alan ise boya tabancası da kullanabilirsiniz.

Boya Rengi Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli ?

 • Boya rengi seçerken, ev zemini ve boyanacak alanda kullanılan eşyaların rengi göz önünde tutulmalıdır.
 • Boya seçmenin püf noktalarından bir tanesi de almak istediğiniz boyanın duvar yüzeyi ile uyumlu olup olmadığıdır.
 • Boya seçerken dikkat edilecekler arasında en önemli olan, silinebilir özellikte olup olmadığı, rengi, kokusu, kuruma süresi, metraj ve maliyet gibi önemli özelliklerin göz önünde tutulmasıdır.
 • Sıvalı ve eski boyalı duvarlarınız var ise, mat boyaları tercih etmeniz gerekir. Bu tür duvarlarda mat boyalar pürüzlerin göze batmasını ve rahatsız edici görünmesini engeller.
 • Pürüzsüz ve macunlu duvarlarda ise, daha parlak ve ipek mat boyalar tercih edilebilir. Bu şekilde duvarlarınız daha pürüzsüz ve düzgün görünecektir.
 • Bütün bu işlemleri yaptıktan sonra ihtiyacını olan tek şey işinin ehli bir ustadır. Aldığınız malzemeleri ziyan etmeden doğru uygulama ve zamanında teslim edecek bir usta bulduysanız, işin yarısını çoktan yapmış sayılırsınız.

Yorum Yap