Geniz eti büyümesi bebeklerde ve çocuklarda sıklıkla ortaya çıkan bir sağlık sorunudur. Geniz eti nasıl küçülür konusunda yayınlanmış olan çok sayıda bilimsel makale bulunsa da insanlar her şeye rağmen geniz eti tedavisi nasıl yapılır konusunda bilgi istemektedir. Geniz eti adı verilen kısım çocukları çeşitli hastalıklara karşı korumaya yardımcı olan süngerimsi yapıya sahip dokulara verilen genel bir isimdir.

Geniz etinin nerede olduğuna bakacak olursanız bu yapının burun boşluğunun arka kısmında ve damak üzerinde bademciğe benzer bir yapıda bulunduğunu görebilirsiniz. Geniz eti genel olarak vücuda giren zararlı virüsleri, bakterileri ve mikropları yakalayarak bağışıklık sistemini bu zararlı şeyler hakkında bilgilendirmektedir. Bu sayede bağışıklık sistemi hemen devreye girerek vücut koruma altına alınmaktadır.

Vücudun enfeksiyonlar ile mücadele etmesine yardımcı olan antikorları da içermesinden dolayı geniz etinin sağlık açısından aşırı derecede önemli olduğunu söylemek mümkündür. Geniz etinde meydana gelebilecek en ufacık bir problem vücudun hastalıklara karşı açık bir hale gelmesine neden olabilmektedir.

Geniz eti problemleri yaşı ilerlemiş olan kişilerde herhangi bir sorun meydana getirmez çünkü ilerleyen yaşlarda vücut hastalıklar ile mücadele etmek adına yeni sistemler geliştirmektedir ancak geniz eti problemleri 5 yaşın altındaki bireylerde meydana gelecek olursa bu durum ciddi sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına neden olabilmektedir.

Vücuda bir mikrop girdiğinde geniz eti adı verilen kısım mikroplara karşı savaş ilan etmektedir. Bu durum geniz etinin aşırı derecede yorulmasına ve bir süre sonra şişmesine neden olabilir.

Meydana gelen şişlikler bir süre sonra kendiliğinden düzelir ancak bazı durumlarda geniz etinde meydana gelen şişkinliklerin kendiliğinden geçmediği bilinenler arasında yer almaktadır. Bu tip durumlarda şişkinliği ortadan kaldırmak için kesinlikle geniz eti tedavisi yapılmalıdır. Geniz etinde büyüme meydana geldiği zaman bu duruma paralel olarak bademciklerde de büyüme meydana gelir. Bu yüzden geniz eti büyümesi meydana geldiği zaman kesinlikle tedavi süreci hemen başlatılmalıdır.

Geniz eti büyümesi belirtileri

Geniz etinde büyüme meydana geldiği zaman burunda tıkanıklıklar meydana gelir. Bu yüzden geniz eti büyümesi yaşayan çocukların nefes alıp vermekte zorlandıkları gözlemlenmektedir. Nefes almada zorluk çekildiğinden dolayı bu duruma paralel olarak horlama ortaya çıkar. Ayrıca uyku sıklıkla bölündüğünden dolayı kişi kendisini sürekli olarak yorgun hisseder. Boğaz bölgesinde şişlik meydana geldiği için bu durum boğaz ağrılarının oluşmasına ve yutkunma konusunda zorluk çekilmesine neden olmaktadır.

Enfeksiyon meydana geldiğinden dolayı zaman zaman boyun bölgesinde bezelerde meydana gelmektedir. Geniz eti aşırı derecede şişecek olursa bu durum çeşitli kulak problemlerinin de ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Görüldüğü gibi yaşam kalitesini aşırı derecede olumsuz etkileyen birçok belirti ortaya çıkmaktadır. Bu yüzden yaşam kalitesinin olumsuz etkilenmemesi için geniz eti büyümesi tedavi edilmesi gerekilen bir hastalık olarak karşımıza çıkıyor.

Geniz eti tedavisi

Geniz eti büyümesinde enfeksiyon meydana geldiğinden dolayı öncelikli olarak tedaviye enfeksiyonun ortadan kaldırılmasını sağlamakla başlanmaktadır. Enfeksiyonu kurutmak için antibiyotik ilaçlardan yararlanılır. Antibiyotik tedavisi olumlu sonuç vermeyecek olursa bu durum geniz etinin vücuda yarar sağlamak yerine zarar vermeye başladığının büyük bir göstergesidir. Bu tip durumlarda geniz eti cerrahi müdahaleler ile alınarak daha fazla problemin ortaya çıkması engellenmeye çalışılır.

Geniz eti ameliyatı en kolay ameliyatlar sınıfında yer almaktadır. Ameliyat sonrasında çok az miktarda ağrı meydana gelir. Geniz eti ameliyatı olacak olursanız aynı gün içerisinde taburcu edileceğinize de emin olabilirsiniz. Geniz eti alındıktan sonra çocuklar hastalıklara karşı açık hale gelmektedir.

Bu yüzden geniz eti ameliyatı sonrasında çocukları hastalıklara karşı korumak için beslenmelerine özellikle dikkat edilmesi gerekmektedir. Çocuğunuzun yaşı ilerledikçe vücudunda yeni güvenlik sistemleri meydana geleceğinden dolayı geniz etinin alınması ilerleyen dönemlerde herhangi bir problemin meydana gelmesine neden olmayacaktır.

Yorum Yap