Ginkgo Biloba Çin’de yetişen yaprakları yelpaze biçiminde ve meyvesi küçük zeytin gibi ve sarı renkte olan bir ağaçtır.

Elde edilen ekstrede % 24 oranında flavon glikozidi vardır. Bu ekstrenin pıhtılaşmayı önleyerek kanın damarda daha iyi akmasını ve böylece beyine kanın daha iyi gitmesi nedeniyle hafızayı güçlendirici etkisi olduğunu gösteren çalışmalar vardır. Kanama zamanını arttırıcı etkisi nedeniyle coumadin gibi kanı sulandırıcı ilaç kullananların ginkgo biloba ekstresi kullanması çok sakıncalıdır.

Ülkemizde ismi çok bilinmeyen bir ekstre olsa da tıp dünyasındaki önemini her geçen gün göstermektedir.

Alternatif Çin dünyasında 5000 senedir tüketilen ginkgo biloba çağımızda Amerika ve Avrupa başta olmak suretiyle en fazla sarf edilen gıda katkıları içinde en başlarda yer ediniyor. Bunun birincil sebebi ginkgo biloba ağacının yapraklarında yer alan birtakım müessir nesnelerin belleği ve diğer zihinsel faaliyetleri ciddi anlamda güçlendirmesidir.

Yalnızca yaprakların yararı beyne pozitif etkilerle sınırlı değildir. Kan dolaşımının düzenlenmesinden damar tıkanıklığının engellenmesine değin birtakım esenlik probleminin iyileştirmesinde tüketilen ginkgo biloba ile alakalı meydana getirilen ilmi incelemelerin sayısı gün geçtikçe çoğalıyor. Bu makalede ginkgo bilobanın bilimsel inceleme neticelerine dayanan yararları ile alakalı malumatları sizlere sunduk. Sizlerde bu şifalı ürün hakkında bildiklerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

Yorum Yap