Göz altı morluklarına ne iyi gelir ve nasıl geçer

Bunun haricinde; bitkinlik, uykusuzluk, bilgisayarı fazlaca kullanmak, alkol, sigara göz etrafında renk değişikliğine yol açabilir ya da sahip olunan sorunu artırabilir. Aslolan mühim mevzu hastalığa bağlı renk değişikliğidir. Gözaltlarındaki koyuluk ve morlukların, böbrek hastalıkları, alerjik hastalıklar, atopik egzama, sinüzit şeklinde ciddi hastalıkların sendromu olabileceği bir yada atılmamalıdır.

Göz altı morluklarına ne iyi gelir ve iyi mi geçer? Evde göz altı morluklarını yaşamış natural ve bitkisel çözümler

  • Hindistan cevizi yağı: Bu yağ ile her gece göz altlarına masaj yapılarak koyu halkalar azaltılabilir. Bunun dışında Hindistan cevizi yağı, cilt hücrelerini onarabilen E vitamini açısından da varlıklıdır.
  • Gül suyu: Göz altılarına pamuk sayesinde gül suyu da uygulanabilir. Bunun amacıyla bir parça pamuk gül suyuna batırılıp göz kapakları üstünde 10-15 dakika kadar bekletilebilir.
  • Soğuk program: Soğuk kompres ile genişleyen kan {damarları} daraltılabilir ve şişkinlik azaltılabilir. böylece göz altındaki şişkinliğin inmesiyle eş güdümlü koyu halkaların belirginliği de giderilebilir. Bunun amacıyla birkaç buz küpü temiz bir havluya sarıldıktan sonrasında göze uygulanabilir.
  • Salatalık: Göz altı morluklarına karşı salatalık da tercih edilebilir. Salatalık dilimi, limon suyunda 5 dakika bekletilip göz kapağı üstünde bekletilir. Böylelikle koyu halkaların azalmasına yardım edebilir.
  • Çay poşeti: Soğuk çay poşeti, göz altına yapmak, kan damarlarını daraltarak ve kan dolaşımını {uyararak} morlukların giderilmesine yardım edebilir.
  • Süt: Soğuk süte batırılan pamuk parçası göz altına konularak yorgunluğun ve göz altı morluklarının giderilmesi destekleyebilir.

Göz çevresindeki morluklar iyi mi geçer?

Dermatoloji Eksperi Dr. Fatma {Yıldız}, göz etrafında meydana gelen morlukların tedavisiyle alakalı mühim bulgular verdi.

Bireyin kalıtsal {özellikleri} sebebiyle meydana gelen göz çevresindeki morluklar, cildin altı bağ dokusunun ince olması, damarların yüzeyel olması şeklinde nedenlerle meydana gelir, ki bunun tam anlamıyla tedavisi olası değildir. Ancak oluşturulan tedavilerle morluklarda azalmalar kurulabilir. Bu tedaviler;

1. Lazer tedavileri: Lazerler ile göz altındaki damarlar ve damarların yüzeyel olduğundan kaynaklı morluklar azaltılabilir. Bunun dışında lazerler, derinin kollajenini artırarak aşağıdaki damarların renginin yüzeye yansımasını azaltır. Vasat 3-5 oturum gerektirir.

2. Kimyasal peeling: Göz altındaki cildin meyve asitleri ve aynısı solüsyonlar ile soyma işlemidir. Göz altı koyuluğunun azaltılmasında etkilidir.

3. Göz altı dolguları: Göz altı morluklarının giderilmesinde en verimli yöntemdir. Sarfedilen hyalüronik asit ile hem göz altındaki boşluklar doldurulur hatta cilt altına yerleştirilen bu dolgu, morlukların azalmasını sağlar. Bu yolla, göz altındaki çukurların ve morlukların azalması şahsa fazlaca daha genç bir gürünüm kazandırır. Sarfedilen hyalüronik asit bedene uyumlu bir maddedir, zararı dokunan değildir. Zaman içinde beden doğrultusundan emilir. Şu demek oluyor ki kalıcı değildir. Aşağı yukarı 8 ay sonrasında yeniden program gerektirir.

4. Mezoterapi: Gözaltlarına oluşturulan vitamin enjeksiyonudur. Çildi gençleştirmede tüketilir, bu yolla morluklara da yarar sağlar.

Göz kuruluğuna ve göz altı morluklarına ne iyi gelir?

Göz altı morluklarını geçirmek amacıyla yukarıdaki önerilere göz atabilirsiniz. Göz kuruluğunu geçirme konusu ile ilgili daha ayrıntılı bilgiye de alttaki içerikten ulaşabilirsiniz.

Göz Kuruluğuna Ne İyi Gelir ve Iyi mi Geçer? Göz Kuruluğu Niçin Olur? Evde Göz Kuruluğuna İyi Gelen Bitkisel Çözümler ve Natural Yöntemler

Göz altı morlukları niçin olur?

Göz Hastalıkları Eksperi Prof. Dr. Banu Coşar, göz altı morluklarının teşekkülünde rol oynayan faktörleri şöyle söyledi:

1. Göz etrafında kahverengi pigment (melanin) artışı: Bu tip morluklara pigmente tip morluk adı verilir ve rengi kahverengi/gridir.
2. Göz çevresindeki kılcal damarların geniş-kalın ya da sayıca çok olması: Kan dolaşımın göz etrafında yavaş olması, yüzeyel kılcal damar ağının genişlemesi ve oksijenlenmemiş kan zenginliği, göz altında morarma yaratır. Bu tip morluklara vasküler (damarsal) tip morluk adı verilir travma ardından ciltte meydana gelen morarmalara benzer. Bu tip morlukların rengi al/mordur.
3. Göz altında cilt gevşemesine bağlı çöküklük ve gölgelenme: Yaşlanmayla eş güdümlü göz altında torbalar ve halka şeklinde çökme/gölge/mor halka meydana gelir.
4. İlaç tüketimi: Birtakım ilaçlar ve bimatoprost sahibi olan göz tansiyonu damlaları göz etrafında koyulaşmaya neden olur.
Göz altı morluklarının büyük fazlalığı, mikst tip göz altı morluğudur, doğrusu pigmente ve damarsal tip birlikte yer alır.

Not: Bu içerik yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Kati tanı, tespit ve tedavi amacıyla kesinlikle hekiminize başvurunuz.

Yorum Yap