Alternatif tıp dünyasının yeni gözde ürünlerinden birisi olan hünnap, faydaları ile birçok hastalığın ortadan kalmasını sağlayan bir yemiştir. Hünnap faydaları sürekli olarak dile getirilse de bu makalemizde ilgili yemişi derinlemesine inceleyip sizleri bilgilendirmek istiyoruz.

Hünnap hakkında bitkisel bilgi: Nisan ve mayıs aylarında sıklıkla karşımıza çıkan hünnap, sarı renkli çiçeklere sahip olan, hoş esanslı, 4-5 metre boyuna kadar ulaşabilen dikenli bir ağacaın, al kabuklu, katı çekirdekli, iri zeytin şeklinde ve boyutundaki bir yemişidir. Eski dönemlerde pek bilinen bir yiyecek türü olmasa da özellikle alternatif tıp dünyasının hatırı sayılır isimleri bu yiyeceğin faydalarını sıklıkla dile getirdiğinden dolayı popüler bir yiyecek haline gelmiştir.

En dış kısmı derimsi ve ince bir yapıdadır. Pulpasi sarı renge sahip olan hünnap tatlı ve lezzetli oluşuyla bilinmektedir. Çeşitli bahçelerde yetiştiriciliği yapıldığı gibi yabani bir şekilde de yetiştiği bilinmektedir. Hünnap üzerinde yapılan araştırmalar sonucunda bu meyvenin ana vatanının suriye olduğu belirlenmiştir.

Vatanımızda büyüdüğü bölgeler: Marmara, Bati ve GüneyAnadolu bölgelerinde özellikle son zamanlarda değerinin artması ile birlikte yoğun bir şekilde yetiştiriciliği yapılmaya başlanmıştır. Diğer bölgelerimizde de yetiştiriciliği için ekimler yapılmış olsa da maalesef verim alınamamıştır. Şeker, nitrat, tartrat, pektin, müsilaj, C vitamini bakımından zengin olan hünnap günümüzde birçok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır.

Kullanıldığı Yerler: Güneşte kuru hale getirilen olgun meyveler çerez olarak çay ile yenilebilir. Ek olarak kaynatılıp içilmekte ve reçeli de yapılmaktadır. Nebatsal ilaç olarak tüketilmektedir.

Yararları: Hünnap özellikle yumuşatıcı, balgam ve idrar yapmayı kolaylaştırıcı ve kabız edici olarak tüketilmektedir. Solunum yolu hastalıklarına iyi geldiği bilinen hünnabın özellikle bronşit hastalarına önerildiği bilinenler arasında yer alıyor

Yorum Yap