Kafada çıkan yaralar özellikle saç sağlığını ciddi derecede olumsuz etkilemektedir. Kafadaki yaralara ne iyi gelir konusu aslında daha çok sizleri yönlendirme ile alakalıdır çünkü kafadaki yaraların hangi nedenden dolayı ortaya çıktığı tespit edilmeden alternatif tıp dünyasındaki yöntemlerin uygulanması baştaki yaraların daha kötü hale gelmesine neden olabilir. Kafadaki yaralara ne iyi gelir diyorsanız öncelikli olarak bu yaraların neden ortaya çıktığını tespit etmeniz gerekiyor.

Baştaki kabuklu yaralar çocuklarda ortaya çıkar, gözlemlenen sorun konaktan değişik bir vaziyettir. Konak diye tabir edilen bu vaziyet daha fazla çocuğun derisinin süratli yenilenmesi ve agresif yıkamamaya bağlı olarak meydana gelmektedir. Nadiren olarak ta kafa cildinde mantar meydana gelir. Bebeklerde gözlemlenen bu kabuklaşma çoğu zaman dikkate alınmaz ve iyileştirme gerekmeden şampuanla bir süre sonra kendiliğinden düzelir. Yetişkinlerde vaziyet daha da değişiktir. Diğer kabuklaşma nedenleri ise sedef rahatsızlığı, yağlı egzama, egzama, mantar ve yoğun kepektir. İyi yıkanmaması nedeniyle birikip kabuk vaziyetini alır. Sedef rahatsızlığında pul gibi kepeklenme meydana gelir ki nedeni derinin yenilenme süratinin fazla artmasındandır.

Yağlı egzamada neden daha fazla mantardır. Yine büyük parçalar halinde kepekler dökülmektedir. Egzama da ise neden çoğunlukla tüketilen temizlik veya kozmetik mamulleridir. Her vaziyette problem temelde derinin yenilenme süratinin çoğalması ve buna bağlı deri değişiminde artışın olması yer almaktadır. Uygun sıklıkta ve doğru şampuanla başta meydana gelen kabuklanmadan kurtulabilir ve tekrarı durdurulabilir.

Kafada kabuklaşma var ise şampuan tercihinde climbazol ihtiva eden şampuanlar tercih edilmelidir. Sedef, yağlı egzama, egzama, mantar ve kepek şiddetli düzeylerdeyse climbazol ihtiva eden şampuanlara ayrıca kortizon ihtiva etmeyen dermotto yahut benzeri solüsyonlar tüketilmelidir. Yıkama esnasında kabuklar agresif bir halde temizlenmemeli, aynı banyoda 2-3 kez yıkayarak adamakıllı yumuşak hale getirdikten sonrasında kısmen yıkanmalı ve tam hijyen zamana yayılarak sağlanmalıdır.

Kuru haldeyken kabukları sökmek adına baskı uygulamak saçın köküyle gelmesine neden olur ve bu devamlı tekrarlanırsa bir müddet sonra saç çıkmaz yani kellik problemi ile mücadele edilmeye başlanır. Saç ekimi sonrası kafada kabuklaşma meydana gelir ki bu ekim esnasında olan kanama neticesi gerçekleşen pıhtı ve yaralanmaya bağlı yara kabuğu olarak karşımıza çıkmaktadır. Yıkamayla 12-15 gün içerisinde düzelir ürün kullanılması bu süreyi daha da kısa hale getirebilir.

Saç ekimi sonrası meydana gelen kabuklar ayrı bir mevzu olarak incelenebilir. Uzun süre kapanmayan yaralar için kesinlikle alanında uzman bir kişiden destek alınmalıdır. Alternatif tıp dünyasında yer alan tedavi yöntemleri baştaki yaraların daha da kötüleşmesine neden olabilir.

Yorum Yap