Canlıların vucutlarında olağanın dışında gelişen hücrelerin oluşturduğu kanserin kalıtsal olup olmadığı, özellikle yakın akrabalarını bu hastalıktan kaydeden pek çok insan tarafından merak uyandırmaktadır. Yakınını organlarında oluşan tümör nedeniyle kaybeden kişiler tereddüt içerisinde “acaba bende kanser olur muyum?” sorusuyla sürekli karşı karşıya kalırlar. Oysa ki yakını kanserden ölen kişilerin bu tereddütleri taşımasına gerek yoktur, çünkü tıp alanında yapılmış olan bilimsel deney ve çalışmalar, Kanserin %95’e yakın oranda kalıtsal olmadığını ortaya koymuştur.

Kanser Kalıtsal mıdır, Genetik mi?

Kanserin kalıtsallığı konusunda yapılan en büyük karışıklık iste özellikle “kalıtsal” ve “genetik” vurgularının yanlış anlaşılmalarından meydana gelmektedir.

Yapılan araştırmalar sonucu, kromozomlarda bulunan genler çeşitli olumsuz çevre etkenleri ve kimyasal değişikliğe uğrayarak sağlıklı hücrelerinde değişime uğramasına sebep olmaktadır. Kanser her ne kadar genetik bir hastalıkta olsa, kalıtsal değildir. Çünkü ; İnsan vücudunda bulunan kusurlu genler aileden çok nadir geçmektedir.

Öyle ki, yine yapılan bilimsel araştırmalar da, ikiz olan kişilerin birinin kanser olması durumunda bile diğerinde kanser vakası görülmemiştir. Bu bilimsel araştırma, yakınlarından birini kanser sebebiyle kaybeden kimsenin “Acaba bende kanser miyim?” düşüncesine kapılmasına gerek olmadığını göstermiştir.

Ailesinde kanserden ölümler olan kişilerin yapması gereken tek şey, günümüzde kansere sebep olan etkenler arasında gösterilen; sigara, alkol, kirli hava, uyuşturucu, radyasyon gibi zararlı şeylerden oldukça kaçınmaları gerekmektedirler.

Yorum Yap