Kerkenez Kuşu Nedir?

Kerkenez kuşu, can alıcı renkleri ile ilgi çeken ve ülkemiz sınırları içerisinde yaşam alanı bulmuş bir kuş türüdür. Kerkenez anlamı bilinmediği gibi birçok kişi bu kuşun nasıl bir kuş olduğunu da bilmemektedir. Bu nedenden dolayı doğa harikası bir yapıda olan bu kuş türünü sizlere anlatacağız.

Kerkenez, Falconiformes takımında yer alan Falconidae ailesinden 3 vahşi kuş cinsinin ortak ismidir. Bir kerkenezin ortalama uzunluğu 34 santimetre, üst kısımları kızıl kahverengi, alt kısımları krem rengidir. Can alıcı renklere sahip olmasından dolayı dünya genelinde en çok ilgi çeken kuşlardan birisidir.

Erkek olan kerkenez kuşları boz renkli başı ve kuyruğuyla dişi kuşlarla kıyaslandığı zaman bariz bir şekilde erkek olduğunu gösterir. Avrasya ve Afrika topraklarında yer alan açık arazilerde sık bir şekilde gözlemlenen bu kuşların gıdası başta sıçanlar olmak suretiyle diğer ufak memeliler, kuşlar, sürüngenler ve böceklerdir. Kerkenez adı verilen ve renkleri ile ön plana çıkan bu kuş türü Türkiye’nin neredeyse her kesiminde yaşar.

Küçük kerkenez 30 santimetre boyutlarına kadar gelebilmektedir. Dişi ve erkeğin renkleri sıradan kerkenez kuşları gibidir fakat küçük kerkenezin erkeği kanat tüylerinde yer alan boz şeritle kendisini diğerlerinden bariz bir şekilde ayırır. Koloni şeklinde üreyen ve daha fazla böceklerle beslenen bu kuşlar Akdeniz etrafında, Asya’nın batı ve orta bölgelerinde ürer, kışı Etiyopyen kesimde geçirir. Vatanımızda yazın Karadeniz kıyı şeridi haricinde her kesimde ortaya çıkar. Bu nedenden dolayı ilgili kuşu gözlemlemek isteyen kişilerin uğrak yerleri arasında ülkemiz de yer almaktadır.

ABD kerkenezinin ortalama boyutu 30 santimetre, üst kısımları kızıl kahverengi ve boz, alt kısımları krem rengine sahiptir. Kuzey ve Güney ABD’de sıklıkla yer alır. Bayağı kerkenez gibi en fazla ufak kemiricilerle, haşere ve kuşlarla beslenir.

Yorum Yap