Küf gıdalarda ve farklı yerlerde karşımıza çıktığı gibi koltuklarda da karşımıza çıkabilmektedir. Genellikle depolarda bekletilen koltuklarda küf lekeleri karşımıza çıksa da evimizde kullandığımız koltuklarda da küf lekeleriyle karşılaşabilmekteyiz. Peki koltuktaki küf lekeleri nasıl yok edilir?

Küf rutubetin etkisiyle oluşmaktadır. Küf mantarı rutubetli yerlerde hızla çoğalır ve çok kötü lekeler ortaya çıkar. Ortam güneş ışığı almıyor ise ve rutubet sorunu da varsa burada koltuklarınızda rutubet oluşabilecektir.

Koltuktaki Küf Lekeleri Nasıl Yok Edilir, Küf Koltuktan Nasıl Çıkar?

Önce küf lekelerinin dağılmaması için altına gazete kağıtları serilmelidir. Ardından sert bir fırçayla koltuk kumaşa zarar verilmeden fırçalanmalıdır. Fırçada kalan küfler de gazeteye dökülmelidir. 1 çorba kaşığı kadar sıvı sabunu 1 litrelik suya dökün ve iyice karıştırın. Süngeri güzelce köpürtüp lekeli yeri silin. Bu yöntem dışında aynı miktarda suya 2 çorba kaşığında sirke koyarak da koltuğu silebilirsiniz ya da 1 litre ılık suya 2 çorba kaşığı kadar amonyak dökün ve koltuğu bu karışım ile silin.

Yorum Yap