Nasır; genelde ayaklarımızın taban ve parmak altlarında, ayak yapımıza göre uygun olmayan ayakkabı tercihlerinden meydana geldiği gibi bazen de, ayaklarımızda bulunan şekil bozukluklarından dolayı yürürken yere yanlış basmamız sonucunda oluşabilmektedir.

Nasırın oluşma nedenlerinden bahsetmek gerekirse; cildimiz rastgele bir bölgesinde aşırı derecede baskıdan ve sürtünmeden ötürü herhangi bir tehlike hissederse bu bölgenin aşırı derecede tahriş olmasını engelleyebilmek amacıyla deri tabakasını kalınlaştırarak nasırın oluşmasını sağlar ve deriyi dış etkilerden olası olduğunca korumaya çalışmaktadır. Yani nasırı, derimizin dış etkilere karşı cildi koruması olarak ta tanımlayabiliriz.

Nasırın tedavisine gelince, nasırı ortaya getiren etmenler yok edilmediği müddetçe oluşturulan tedaviler netice vermemektedir nasır sık sık kendini yenilemektedir, nasırı kesmenin ve temizlemenin hiçbir manası yoktur. Ayağımızı rahatsız eden ayakkabıları giymeye devam ettiğimiz müddetçe, nasırdan tam manasıyla kurtulabilmemiz olası değildir. Öncelik ile ayakkabımızı değiştirmeli olasıysa ortopedik ayakkabı giymeliyiz.

İnsanlarımız nasır konusunda maalesef çok bilinçsiz; vücudunun çeşitli bölgelerinde yukarıda da saydığımız nedenlerden dolayı nasır oluşan kişiler, nasır tedavisi için doktora gitmek yerine, evde nasırın olduğu bölgeyi kesmek suretiyle kendi tedavi etmeye çalışıyor bu kesinlikle çok yanlış bir durum. Nasırın olduğu bölgeyi keserek temizlemeye çalışırken bu bölge enfeksiyon kapabilir ve çok daha tehlikeli bir hal alabilir. Zira bunun sonucunda bölgede şişlik, ödem oluşabilir ki aslında en tehlikelisi ise bu durum kangrene kadar gidebilir. İşte bu yüzden, nasır tedavisi için yapılacak en iyi şey ilgili doktora başvurarak bu yönde bir tedavi yöntemi izlemektir, ancak kendiniz de nasır tedavisine ortopedik ayakkabı giyip, ayakları çok sıkan ayakkabılardan uzak durup ve ayakların sürekli hava almasını ve rahat olmasını sağlayarak tedavi sürecini hızlandırabilirsiniz.

Nasır Neden Olur?

En basit bir şekilde nasırın oluşmasında etkili olan temel nedenleri yukarıda sıralamıştık fakat bu nedenler dışında, nasırın oluşmasında etkili olan diğer nedenleri sıralamak gerekirse;

♦ Çok sıkı olan ayakkabılar,

♦ Ayak yapısına uyumlu olmayan ayakkabı tercihi,

♦ Rahat (ortopedik) ayakkabı yerine yüksek topuklu ayakkabı tercih edilmesi,

♦ Dışarıda ayakkabısız yürümek,

♦ Çeşitli nedenlerden dolayı ayak parmaklarında meydana gelen tahrişler,

♦ Ayağın aşırı kemikli olması,

♦ Yürürken düzgün yürümeme, yere yanlış basma,

Nasır Belirtileri

Nasırın bir hayli belirti olmasına rağmen hiç işaret vermeyen aynı zamanda ağırmayan nasırlar da olabilir. Fakat nasırın meydan geldiği bölgede ki en temel belirtisi çok keskin derecede hissedilen ağrıdır. Çok hafif olan nasır bulunan bölgelerde nasıra çeşitli nedenlerden (ayakkabı vurması, yanlış yürüme, topuklu ayakkabı giyme) dolayı meydana gelen baskı ortadan kaybolduğunda, bu baskıdan meydana gelen ağrıda kaybolabilir fakat daha derin ve çok geniş olan nasırlarda ise bu ağrı baskının ortadan kalkmasından dolayı gitmemekle birlikte ağrılar bu nasır türlerinde daha keskin ve de rahatsız edici olabilmektedir. Yukarıda saydığımız nedenlerden dolayı meydana gelen nasırlar genel olarak zararsız olmalarına rağmen, aşırı ağrı veren durumlar karşısında kesinlikle tedavi edilmelidirler.

Nasır Tedavisi İçin Evde Uygulanabilecek  En Etkili 5 Yöntem

1)- Karbonat: Bir kova yardımı ile 2-4 yemek kaşığı karbonat ile ılık suyu kovaya ekleyerek iyice karıştırın. Daha sonra nasırın olduğu ayağınızı bu kovanın içine koyarak 15-20 dakika boyunca bekletin, karbonatlı sudan çıkardığınız ayağınızı Poza taşı diğer adıyla topuk taşıyla nasırın bulunduğu sert bölgeyi yumuşayıncaya kadar yavaşça ovun.

2)- Limon: Ayaklarınızda oluşan nasırın tedavisi için kullanabileceğiniz bir diğer metod da limondur. Limonun yapısında bulunan asit nasırın neden olduğu sertleşen cildi yumuşatarak nasırdan kurtulmanızı sağlar. Günde 4-5 kere nasırlı bölgeye taze limon suyu sürerek nasırdan hızlıca kurtulun.

3)- Sarımsak: Sarımsak herkesin bildiği ve uzmanlarca da kanıtlanmış bir doğal antioksidandır. Bir başka özelliği olan antibakteriyel ve antifungal özelliği ile nasırdan kaynaklanan enfeksiyonların önüne geçtiği gibi nasır tedavisi için de oldukça etkilidir. Akşam yatmadan önce nasırın olduğu bölgeye bir diş kadar sarımsak sürün ve sabah kalktığınızda da ılık su ile bu bölgeyi yıkayın bunu bir kaç gün uyguladıktan sonra etkisini gözlemleyebilirsiniz.

4)- Terebentin Yağı: Terebentin yağının yapısında yüksek derecede bulunan antiseptik özelliği sebebiyle nasır tedavisinde oldukça etkili olabilmektedir. Antiseptik özelliği bulunan bu yağ nasırlı bölgeye uygulandığında hızlı bir şekilde deri içlerine etki ederek nasırlı bölgeyi nemlendirerek nasırın hızlıca iyileşmesini sağlar. Terebentin yağını aktarlardan temin edebilirsiniz.

5)- Ananas: Nasır tedavisinde ananası da kullanabilirsiniz. Ananas özellikle kabuğunda bulundurduğu enzimler sayesinde nasırlı bölgeyi yumuşatarak nasırdan hızlı bir şekilde kurtulmanıza yardımcı olur. Taze olarak alınmış ananastan küçük bir parça keserek kabuğunun iç kısmını nasırlı bölgeye koyup bir bant yardımı ile sabitleyin. Sabah kalktığınızda bandajı çıkararak bölgeyi varsa Hindistan cevizi yağı ile yoksa ılık su ile yıkayarak temizleyin. Bu işlemi nasırın bulunduğu bölgeye iyileşene kadar uygulayın.

Yorum Yap