Öğrenci İndirim Kartı Nereden Nasıl Alınır?

Öğrenci kartı bir nevi indirim kartı olarak kabul edildiğinden dolayı öğrenci indirim kartı nasıl alınır diye merak ediliyor. Öğrenci indirim kartı nereden alınır konusunda inceleme yaparken bu kartın başta İstanbul olmak üzere neredeyse her ilde yer aldığını gördük. Eğer İstanbul ilinde kullanmak için öğrenci kartına ihtiyacınız varsa iett.gov.tr adresi üzerinden öğrenci kartı için başvuru yapabilirsiniz.

Öğrenci indirim kartı düne kadar belediyeler aracılığıyla verilen bir karttı ancak belediyelerin üzerinde yer alan yükü hafifletmek adına sizlerin de bildiğiniz gibi toplu taşıma araçları özelleştirildi. Bu yüzden artık öğrenci indirim kartları belediyeler tarafından değil, belediyelerin taşeronları olarak kabul edilen kuruluşlar tarafından verilmektedir. Bu yüzden hangi ilde yaşam sürüyorsanız, yaşadığınız yerde toplu taşıma işlerinden sorumlu olan kuruluşlara gidip buralardan öğrenci indirim kartını almanız gerekmektedir.

Öğrenci indirim kartı özellikle üniversite öğrencileri için aşırı derecede karlıdır çünkü bireysel olarak taşımacılık yapan kuruluşlarda üniversite öğrencileri öğrenci olarak kabul edilmemektedir. Bu yüzden bireysel olarak taşımacılık yapan kişilerin araçlarına binecek olursanız sivil ücreti vermeniz gerekmektedir ancak öğrenci indirim kartınız varsa halk otobüslerini kullanarak indirimden yararlanabilirsiniz ve bu sayede ulaşımı daha ucuza getirebilirsiniz.

Öğrenci indirim kartı sisteminde yer alan aktarma sistemi gidilen uzun mesafelerde gerçek anlamda ekonomi sağlamaktadır. Bir araçtan diğer araca bindiğiniz zaman sistem otomatik olarak aktarma yaptığınızı anlar ve daha düşük ücreti hesabınızdan çeker. Eğer gün içerisinde sürekli olarak 2 vasıta ya da daha fazlasını kullanıp bir yere gidiyorsanız aktarma sistemi sayesinde ciddi derecede ekonomi yapabilirsiniz.

Birçok ilde insanların işlerini kolaylaştırmak adına öğrenci indirim kartı içerisine ekstra olarak bilgilerin eklenmesi hedefleniyor. Örneğin pasaport, kimlik bilgileri ve sürücü belgesi gibi belgelerin tek kartta toplanarak insanların işlerini kolaylaştırma düşünceleri bulunmaktadır. Bu sistemin bir nevi akıllı kimlik kartı sistemi gibi olduğunu söyleyebiliriz.

 

Yorum Yap