Bugünki makalemizde sizlere Öğrenciler için Dizüstü Bilgisayar Önerileri – Kasım 2022 ile ilgili yazıyı paylaştık.Yazımızda Öğrenciler için Dizüstü Bilgisayar Önerileri – Kasım 2022 ile ilgili bilgileri bulabilirsiniz.

Dizüstü bilgisayarlar kolay taşınabilmesi yardımıyla öğrenciler tarafınca fazlasıyla tercih edilen bir cihazdır. Ikimiz de öğrenciler tarafınca okul için kullanabilecek her bütçeye uygun bir dizüstü bilgisayar tavsiye sıralaması yapmaya karar verdik. En iyi laptop tavsiye listemizde pek oldukca fiyat aralığı için bilgisayarlar yer ediniyor.

Önereceğimiz bilgisayarlar okul amaçlı kullanılacağı için işlemci hızı ve RAM kapasitesi yüksek cihazlar tercih ettik. Ek olarak süratli olabilmesi için SSD olup olmadığını göz önünde bulundurduk.

Fiyatı birazcık daha düşürebilmek için ise ekran kartı ve ekran çözünürlüğünden feragat etmek zorunda kaldık. Fiyatı düşürmedeki en büyük etkenlerden biri ise bazı ürünlerin freedos olması şu demek oluyor ki işletim sistemine haiz olmaması oldu. Bu da demek oluyor ki işletim sistemini, ürünü satın aldıktan sonrasında kurmanız gerekmektedir.

Sadece tüm bilgisayarlar oyun oynamaya pek elverişli olmasa da günlük araştırma, ödev ve sunum hazırlama benzer biçimde işlerinizi yapmanıza fazlasıyla yetecektir. Gene de en iyi laptop tavsiye listemizde oyun oynamak için bilgisayarlar da bulabilirsiniz.

Öğrenciler için 5.000 TL Altı Dizüstü Bilgisayar Önerileri

Ixtech ThinBook (En Ucuz Laptop)

4.000 TL altında pek fazla seçeneğimiz bulunmuyor. Bu yüzden önereceğimiz bilgisayarın kalitesine oldukca güvendiğimiz söylenemez. Sadece belirttiğimiz benzer biçimde bu fiyat aralığında dizüstü bilgisayarlar için pek alternatif yer almıyor. Doğal ki tablet kullanmak isterseniz işler değişiyor.

Ixtech ThinBook, ideal bir canlı ders seyretme bilgisayarı. Cihazda depolama kapasitesi olarak 32 GB’lık bir eMMC yer ediniyor. Buna ek olarak 2 GB RAM ve Intel Atom işlemci bulunuyor. Cihazın avantaj sağlamış olduğu alanlar ise FHD ekran ve Windows 10 Home sürümü bulundurması oluyor. Sadece bazı satıcıların ürünü freedos olarak satışa sunduğunu da belirtelim.

Cihazın tercih edilmesinin en mühim sebebi fiyatı. Ixtech ThinBook, 2.800 TL’lik bir etikete haiz. Bu fiyat ile en iyi laptop listemizdeki en ucuz model oluyor.

Ixtech ThinBook Özellikleri

Ekran: 11.6 inç FHD
İşlemci: Intel Atom Z3735F (1.33 GHz)
RAM: 2 GB RAM
Depolama: 32 GB depolama kapasitesi
Ekran Kartı: Intel HD Graphics
İşletim Sistemi: FreeDOS

Lenovo IdeaPad 1

İncelediğimiz öteki 4000 TL altı cihazlardan oldukca daha üstün bir donanıma haiz bu Lenovo IdeaPad modeli. Intel Celeron N4020 işlemci,  4 GB RAM ve 128 GB SSD depolama ile geliyor. Ürünün DDR4 türünde bir RAM’e haiz bulunduğunu da belirtmekte yarar var.

Ek olarak ürünün 14 inç FHD bir ekranı var. Bu fiyat aralığında FHD ekran bulmak inanılmaz. Tamamen günlük işler için üretilmiş bu üründe, ekran farkını oldukça iyi anlayacaksınız. Buna ek olarak, ürünün içinde herhangi bir Windows 11 Home işletim sistemi yer ediniyor.

Bunların haricinde cihazda bir microSD kart okuyucu da yer ediniyor. Ek olarak 32 Wh gücündeki bataryasının süratli şarj hususi durumunu de belirtmek gerek. Hatta USB 3.x bağlantı desteğiyle süratli bir aktarım yapma seçeneği de sunduğunu belirtelim.

Genel anlamıyla performans mevzusunda sizi yarı yolda bırakmayacağını düşündüğümüz bu bilgisayarın fiyatı ise ortalama 5.000 TL. Bu bilgisayar ile oyun oynamak benzer biçimde işlemlerin pek mümkün olmadığını belirtmekte yarar var. Sadece günlük işleriniz için mükemmel bir seçenek bulunduğunu vurgulayalım.

lenovo-ideapad-dizustu-bilgisayar-oneri

Lenovo IdeaPad 1 Özellikleri

Ekran: 14.0 inç HD
İşlemci: Intel Celeron N4020 (1.10 GHz)
RAM: 4 GB RAM
Depolama: 128 GB SSD depolama kapasitesi
Ekran Kartı: Intel UHD Graphics 600
İşletim Sistemi: Windows 11 Home

HomeTech Alfa 800C

4.000 TL altındaki önerilerimizden bir diğeri de HomeTech Alfa 800C. 2,4 GHz Intel Celeron N3350 işlemci barındıran üründe 4 GB RAM ve 64 GB eMMC bulunuyor. 14,1 inç 1366×768 çözünürlükteki IPS ekranına ek olarak Windows 10 yüklenmiş olarak kullanıcıya teslim edilen aygıt bu fiyat aralığında tercih edilebilir ürünlerden birisi.

Cihazda harici bir ekran kartı bulunmadığını belirtelim. Sadece dahili GPU’su Intel HD Graphics 500 olarak belirtiliyor. Bu sayede video seyretme gib işlemleri gerçekleştirmek mümkün. Ek olarak cihazda microSD kart okuyucu ve Bluetooth da yer ediniyor.

İlk tercihiniz olmasa bile bütçeniz gereği 4.000 TL altı bir bilgisayar arıyorsanız, 5.000 TL‘lik fiyatıyla HomeTech Alfa 800C işinizi görebilir. Sadece, devasa yükseklikte performans alamayacağınızı belirtelim. Bilhassa oyun oynamak mümkün olmayacaktır.

hometech alfa 800c

HomeTech Alfa 800C Özellikleri

Ekran: 14.1 inç HD
İşlemci: Intel Celeron N3350 (1.10 GHz)
RAM: 4 GB RAM
Depolama: 64 GB SSD depolama kapasitesi
Ekran Kartı: Intel HD Graphics 500
İşletim Sistemi: Windows 10 Home

Technopc Notebook Aura TI14N37

En iyi laptop tavsiye listemizin ilk fiyat aralığında yer edinen başka bir bilgisayar ise Technopc Notebook Aura oluyor. Uygun fiyatı ve özellikleriyle dikkat çeken bu bilgisayar, pek oldukca öğrencinin gereksinim duyan donanımı sağlıyor.

Bilgisayarın ekranından başlarsak FHD çözünürlüğe haiz bulunduğunu belirtmek lüzumlu. Bu fiyattaki bir bilgisayardan 1920×1080 px çözünürlük almak oldukça sevindirici. IPS LED ekran tipindeki bu ürünün boyutu ise 14 inç. Ağırlığının da 1,5 kilogram bulunduğunu belirtelim.

Cihazın performans özelliklerine bakarsak bizleri Intel Pentium N3710 karşılıyor. 1.60 GHz hızında çalışan bu işlemcinin piyasadaki en iyi işlemci bulunduğunu söylemek doğru değil. Sadece bu fiyat aralığındaki bir cihazda yer almasını beklediğimiz bir model.

Hafıza olarak ise 4 GB DDR4 RAM ile kullanıcılara sunuluyor. Bunlara ek olarak 128 GB eMMC de cihazda yer ediniyor. Ek olarak, Wi-Fi 5, Bluetooth ve 2 tane USB girişi de cihazda mevcut. Doğal ki cihazda harici bir ekran kartı yer almıyor.

İşletim sistemi ise freedos olarak ifade ediliyor. Bu ürünün en başarıya ulaşmış yanlarından birisi ise şüphesiz fiyatı. 4.200 TL’den süregelen fiyatlarla satılan Technopc Notebook Aura, piyasadaki en ucuz cihazlar içinde yer alıyordu. Sadece, ürünün fiyatı son zamanlarda donanımına nazaran yüksek seviyelere gelmeye başladı. Ek olarak, bu bilgisayar ile oyun oynamanın da mümkün olmadığını belirtelim.

Technopc-Notebook-Aura

Technopc Notebook Aura Özellikleri

Ekran: 14.0 inç FHD
İşlemci: Intel Pentium N3710 (1.60 GHz)
RAM: 4 GB RAM
Depolama: 128 GB eMMC depolama kapasitesi
Ekran Kartı: Intel HD Graphics 405
İşletim Sistemi: FreeDOS

Asus X543MA

En iyi laptop tavsiye listemizdeki fiyat performans açısından başarıya ulaşmış bir ürün Asus X543MA. Bilgisayarın ucuz olmasının büyük bir sebebi de freedos olarak satılması.

15.6 inç 1920×1080 çözünürlüğündeki ekran bu bütçe aralığında dikkat çeken bir konfigürasyon olarak karşımıza çıkıyor. İşlemci olarak Intel Celeron N4020 kullanan bilgisayarda 4 GB RAM ve depolama için 128 GB bir SSD bulunuyor.

Laptop tavsiye listemizde daha ilkin bulunan model bu cihazın HDD bulunduran versiyonuydu. Yeni güncellemeyle bu modeli de SSD bulunduran versiyona çevirdik. Bu depolama kapasitesini kısıtlasa da hız açısından oldukça yüksek bir geliştirme. Sadece isterseniz öteki sürümlerine de göz atabilirsiniz.

Cihazda bulunan ekran kartı ise paylaşımlı olarak ifade ediliyor. Intel UHD Graphics 600, günlük işler için oldukça kafi bir ekran kartı. Bu yüzden üniversite için laptop arayan kullanıcılara hitap eden bu aleti tavsiye ediyoruz.

Oyun oynama deneyimi açısından pek iyi sonuçlar vermese de tahsil için oldukça kafi bir aygıt Asus X543MA. Fiyatı ise ortalama olarak 4.650 TL. Piyasadaki en iyi bilgisayar olmasa da günlük işlerinizi çözmek için oldukça başarıya ulaşmış bir seçenek bulunduğunu belirtelim. Ürünün öteki sürümlerini de incelemenizi tavsiye ediyoruz.

asus-x543ma

Asus X543MA Özellikleri

Ekran: 15.6 inç FHD
İşlemci: Intel Celeron N4020 (1.10 GHz)
RAM: 4 GB RAM
Depolama: 128 GB SSD depolama kapasitesi
Ekran Kartı: Intel UHD Graphics 600
İşletim Sistemi: FreeDOS

İkinci El Seçeneği

Güncel döviz kurlarından dolayı 4.000 TL altında asla kullanılmamış kaliteli bir bilgisayar bulmak imkansıza yakın. Bu yüzden 4.000 TL altında bilgisayar satın almak istiyorsanız size ikinci el ürünleri de araştırmanızı tavsiye ediyoruz.

İkinci el ürünler bakarken dikkat etmeniz ihtiyaç duyulan donanımsal özellikleri yazımızın başlangıcında bulabilirsiniz. Sadece ikinci el ürün aldığınızda dikkat etmeniz ihtiyaç duyulan bazı öteki faktörler de işin içine giriyor. Bilgisayarın ilk sahibi tarafınca iyi mi kullanıldığı, donanımsal parçaların zarar görüp görmediği ve satın alacağınız kişinin güvenilirliği bunlardan bazıları.

Bu yüzden gittigidiyor.com ya da sahibinden.com benzer biçimde bilindik sitelerden ya da letgo benzer biçimde uygulamalardan alışveriş yapmanızı tavsiye ediyoruz.

Öğrenciler için 5.000 – 10.000 TL Arası Dizüstü Bilgisayar Önerileri

Acer Aspire A315-22

En iyi laptop tavsiye listemizin sıradaki üyesi üniversite için laptop arayanlar sadece düşük bir bütçe ayıranlar için muhteşem bir seçenek. Acer Aspire A315-22 modelinin en temel seviyesindeki bu aygıt bir üniversite öğrencisinin günlük işlerine fazlasıyla kafi olacaktır.

AMD A4 9120 işlemciye haiz cihazın sunum hazırlama ve araştırma yapmak için kafi güce haiz bulunduğunu belirtelim. Bunun yanı sıra 4 GB RAM ile gelen bilgisayar fiyat aralığının standartları dahilinde bir hafıza sunuyor.

Cihazın dahili hafizası 128 GB olarak ifade ediliyor. Sadece bu depolama biriminin SSD bulunduğunu belirtmekte yarar var. HDD ile arasındaki keskin farkı hissedeceğiniz SSD oldukça iyi bir tercih.

Ekran kartı açısından ise aynı şeyleri söylemek pek mümkün değil. Bundan dolayı cihazda paylaşımlı bir ekran kartı yer ediniyor. Sadece, uygun fiyatıyla bunun bir sorun olamayacağını söylemek yanlış olmaz. Gene de, her oyunu oynatmayacağını söylemek yanlış olmayacaktır.

Bu özelliklerin haricinde cihazın ekranından anlatmak gerek. 15.6 inç büyüklüğündeki ekranın çözünürlüğü FHD olarak ifade ediliyor. Bu fiyat aralığındaki ender FHD cihazlardan birisi olan A315-22 bununla beraber Windows 10 Home işletim sistemi ile satılıyor.

Bu cihazın fiyatı ise ortalama 6.600 TL olarak ifade ediliyor. Sadece, cihazın daha uygun fiyatlı bir freedos sürümünün de bulunmuş olduğu belirtmek gerek.

Acer Aspire A315-22 Özellikleri

Ekran: 15.6 inç HD
İşlemci: AMD A4-9120e (1.50 GHz)
RAM: 4 GB RAM
Depolama: 128 GB SSD depolama kapasitesi
Ekran Kartı: AMD Radeon R3 Graphics
İşletim Sistemi: Windows 10 Home

I-Life ZedAir CX5

En iyi laptop tavsiye listemize I-Life ZedAir CX5 ürünüyle devam ediyoruz. Piyasadaki en malum markalardan birisi olmasa da uygun fiyatıyla dikkat çeken ürünlerden birisi oluyor I-Life ZedAir CX5.

Bu üründe 15.6 inç boyutunda bir ekran yer ediniyor. FHD şu demek oluyor ki 1920×1080 px çözünürlük sunan ekranın açık oturum tipi ise IPS LED oluyor. 1.55 kilogram ağırlığındaki ürün ufak ve taşınabilir bir bilgisayar arayanlar için averaj bir performans sunuyor.

Cihazın performans özelliklerine baktığımızda ise 5. nesil Intel Core i5 ile karşılaşıyoruz. 2.7 GHz hızında bir performans sunan bu işlemcinin günümüzden fazlasıyla geride kaldığını belirtmekte yarar var. Gene de ofis programları ve internette dolaşmak için kafi performansı sağlayacağına kuşku yok.

Cihazda 4 GB kapasiteli RAM yer ediniyor. Bunun yanı sıra 256 GB SSD desteği de cihazda mevcut. Uygun fiyatlı olmasından da anlayacağınız benzer biçimde harici bir ekran kartı bulmak pek mümkün değil. Sadece Windows 10 Home desteğiyle sunulması bir avantaj oluyor.

Aygıt bağlantı noktası anlamında da oldukça başarıya ulaşmış. 2 tane USB ve 1 tane Type-C bağlantısının yanı sıra HDMI, Ethernet ve Bluetooth da üründe yer ediniyor. Wi-Fi 5 teknolojisine de haiz bulunduğunu belirtmek lüzumlu. I-Life ZedAir CX5 modelinin fiyatı ise 7.400 TL’den başlıyor.

I-Life ZedAir CX5 Özellikleri

Ekran: 15.6 inç FHD
İşlemci: Intel Core i5-5257U (2.70 GHz)
RAM: 4 GB RAM
Depolama: 256 GB SSD depolama kapasitesi
Ekran Kartı: Intel Iris Graphics 6100
İşletim Sistemi: Windows 10 Home

Asus VivoBook 15

Öğrenciler için en iyi dizüstü bilgisayar önerileri listemizde yer edinen bir başka aygıt ise Asus VivoBook 15 serisinin giriş düzey bilgisayarlarından birisi oluyor. Adından da anlaşılacağı suretiyle 15 inç boyutunda bir ekrana haiz ürünün performans mevzusunda sorunsuz bir edinim yaşatacağını söylemek mümkün.

15.6 inç boyutundaki bilgisayarın ekranı 1920 x 1080 px şu demek oluyor ki FHD olarak ifade ediliyor. Bunun yanı sıra 250 nit parlaklık seviyesinde ulaşabilen cihazın yansıma karşıtı mat bir ekrana haiz olduğu belirtiliyor. Ürünün ekranı standart bir bilgisayar ekranı olarak da nitelendirilebilir.

Donanım özelliklerine baktığımızda ise kendi fiyat aralığında dikkat çeken unsurlar görmek mümkün. AMD Ryzen 5 4600H işlemciye haiz olan cihazın işlemci frekansı ise 3.00 GHz olarak belirtiliyor. 6 çekirdekli bu işlemcinin 7 nm üretim sürecinden geçtiğini de belirtelim.

Hafıza mevzusunda ise gene dikkat çeken bir aygıt bulunduğunu söylemek gerek. 8 GB RAM desteğine ek olarak cihazda bir tane boş yuva bulunuyor. Bu sayede ürünün belleğini 16 GB’a kadar yükseltmek mümkün. Ek olarak 512 GB SSD desteği de cihazda mevcut.

Maalesef cihazda harici bir GPU yer almıyor. Bu yüzden dahili bir grafik birimi kullandığını belirtelim. Ek olarak Wi-Fi 5 desteğiyle kullanıcıya sunulduğunu da belirtmek gerek. Gene de birçok işlem için sizi yarı yolda bırakmayacağına eminiz. Hatta düşük sistem gereksinimli oyunlar oynama imkanınızın bile bulunduğunu söyleyebiliriz. Ürünün fiyatı ise 9.500 TL olarak belirtiliyor.

Asus-VivoBook-15

Asus VivoBook 15 Özellikleri

Ekran: 15.6 inç HD
İşlemci: AMD Ryzen 5 4600H (3.00 GHz)
RAM: 8 GB RAM
Depolama: 256 GB SSD depolama kapasitesi
Ekran Kartı: AMD Radeon Graphics
İşletim Sistemi: Freedos

Acer Extensa 15

Öğrenciler için en iyi laptop önerileri listemize bir başka Acer modeliyle devam ediyoruz. 15 inç boyutundaki ekranıyla Acer Extensa 15, günlük kullanım için mükemmel bir edinim sağlıyor. Bilgisayarın performansı ise bir talebe için fazlasıyla kafi. Bu sayede laptop tavsiye listemize girmeye hak kazanıyor.

Cihazda 15.6 inç boyutunda 1920 x 1080 px çözünürlük sunan FHD bir ekran yer ediniyor. LED IPS teknolojisine haiz bu açık oturum bununla beraber yansıma karşıtı mat bir ekran ile kullanıcıya sunuluyor. Cihazın ağırlığı ise ortalama 1.9 kilogram olarak ifade ediliyor.

Performans özelliklerine baktığımızda bizleri AMD markasından bir işlemci karşılıyor. AMD Ryzen 3 serisinin 3250U model işlemcisi cihazda yer ediniyor. İki çekirdekli bu işlemcinin temel frekansı ise 2.6 GHz olarak ifade ediliyor.

Bununla birlikte cihazda bir tane 8 GB DDR4 RAM da mevcut. Buna ek olarak 256 GB NVMe M.2 PCIe SSD de cihazın özellikleri içinde yer ediniyor. Maalesef üründe harici bir ekran kartı mevcut değil. AMD Radeon Graphics ise cihazın dahili grafik modülü oluyor.

Bilgisayarın bağlantı özelliklerine baktığımızda ise USB 2 ve USB 3 bağlantıları, HDMI, Ethernet, Bluetooth ve Wi-Fi karşımıza çıkıyor. Tüm bu özelliklere haiz cihazın fiyatı ise 6.400 TL olarak ifade ediliyor. Fiyat aralığındaki en iyi laptop tavsiyelerimizden biri bulunduğunu belirtelim.

acer extensa 15 öğrenciler için dizüstü bilgisayar

Acer Extensa 15 Özellikleri

Ekran: 15.6 inç FHD
İşlemci: AMD Ryzen 3 3250U (2.60 GHz)
RAM: 8 GB RAM
Depolama: 256 GB SSD depolama kapasitesi
Ekran Kartı: AMD Radeon Graphics
İşletim Sistemi: FreeDOS

Lenovo IdeaPad 5 82FE00LCTX

Genel kullanım odaklı bir başka model olan Lenovo IdeaPad 5 82FE00LCTX ile öğrenciler için en iyi laptop tavsiye listemize devam ediyoruz. Güncel işlemcisi ile dikkat çeken aygıt bununla beraber ekran ve ağırlık açısından daha portatif bir halde karşımıza çıkıyor.

14 inç boyutunda bir ekrana haiz olan Lenovo IdeaPad 5 82FE00LCTX, 1920 x 1080 FHD çözünürlük sunuyor. LED paneli ve yansıma karşıtı ekranına ek olarak cihazda 250 nit değerinde ekran parlaklığı da mevcut. Bilhassa 15 inç vizyonun büyük bulunduğunu düşünüyorsanız bu ürünü beğenebilirsiniz.

Cihazın işlemcisinde Intel Core i3-1115G4 yer ediniyor. Buna ek olarak 3200 MHz frekansa haiz 4 GB RAM de cihazda mevcut. Depolama için ise 256 GB SSD kullanıyor. Ürünün bilhassa RAM mevzusunda listedeki öteki ürünlere kıyasla bir dezavantajı bulunduğunu söylemek gerek. Ekran kartı için ise işlemciyle bütünleşik Intel UHD Graphics cihazda yer ediniyor.

Cihazın öteki özelliklerine baktığımızda ise Windows 11 desteği dikkat çekiyor. Ek olarak 44.5 Wh gücünde pile haiz bilgisayarda; iki tane USB 3, bir tane USB Type-C, bir tane HDMI, Bluetooth ve Wi-Fi 5 teknolojileri de bulunuyor. Lenovo IdeaPad 5 82FE00LCTX modelinin fiyatı ise ortalama 7.200 TL’den başlıyor.

Lenovo IdeaPad 5 82FE00LBTX öğrenciler için dizüstü bilgisayar

Lenovo IdeaPad 5 82FE00LCTX Özellikleri

Ekran: 14 inç FHD
İşlemci: Intel Core i3-1115G4
RAM: 4 GB RAM
Depolama: 256 GB SSD depolama kapasitesi
Ekran Kartı: Intel UHD Graphics
İşletim Sistemi: Windows 11 Home

Lenovo V14 G2

Öğrenciler için en iyi dizüstü bilgisayar önerilerimiz içinde yer edinen bir başka model ise Lenovo V14 G2 oluyor. Başarı göstermiş ekranı ve sağlam performansı ile pek oldukca öğrencinin işini kolaylaştıracak bu bilgisayar fiyat mevzusunda da cep yakmıyor.

Ürünün ekranına baktığımızda bizleri 14 inç boyutunda bir çerçeve karşılıyor. FHD şu demek oluyor ki 1920 x 1080 px çözünürlüğe haiz ekran bu fiyat aralığı için oldukça başarıya ulaşmış. Ekran parlaklığı ise 250 nit olarak ifade ediliyor. Ek olarak Lenovo bu üründe yansıma karşıtı bir mat ekran tercih etmiş.

Ürünün işlemcisine göz gezdirdiğimizde ise AMD markası ile karşılaşıyoruz. AMD Ryzen 3 5300U işlemciye haiz bilgisayarın temel hızı 2.60GHz olarak ifade ediliyor. Sadece bu hız 3.80GHz’e kadar çıkabiliyor.

2021 yılının ilk çeyreğinde piyasaya çıkan bu işlemcinin üretiminde 7nm teknolojisi kullanılıyor. 4 çekirdek ve 8 sanal çekirdekten oluşan işlemciye ek olarak 3200 MHz bir RAM desteği de üründe mevcut. Sadece ürün kutudan 4 GB RAM’e haiz olarak çıkıyor. Fazladan bir yuvası daha bulunan ürünün maksimum RAM desteği ise 12 GB olarak ifade ediliyor.

Depolama için ise SSD yeğleyen bilgisayarda 256 GB depolama kapasitesi yer ediniyor. Sadece üründe harici bir grafik işlemcisinin bulunmadığını belirtmek gerek. Bu yüzden oyun oynamak için pek elverişle olmayan bir bilgisayar bulunduğunun altını çizelim.

Type-C çıkışı, Bluetooth, süratli şarj destekli 38 Wh pil benzer biçimde pek oldukca özelliğe haiz olan ürünün fiyatı ortalama 6.900 TL’den başlıyor. Buna ek olarak ürünün daha yüksek RAM kapasiteli bir sürümünün bulunduğunu da belirtelim. Sadece RAM kapasitesiyle beraber modelin fiyatı da artış gösteriyor.

Lenovo-V14-G2 En iyi laptop tavsiye

Lenovo V14 G2 Özellikleri

Ekran: 14.0 inç FHD
İşlemci: AMD Ryzen 3 5300U (2.60 GHz)
RAM: 4 GB RAM
Depolama: 256 GB SSD depolama kapasitesi
Ekran Kartı: AMD Radeon Graphics
İşletim Sistemi: FreeDOS

Öğrenciler için 10.000 – 15.000 TL Arası Dizüstü Bilgisayar Önerileri

HP 255 G7

En iyi laptop tavsiye listemizin sıradaki modeli ise HP 255 G7 oluyor. 15.6 inç ekran boyutuna haiz bu ürün de taşınabilirlik açısından birazcık daha zorlayıcı kalıyor. Sadece, büyük ekran kullanmak isteyen kişiler için oldukça kafi bulunduğunu belirtmek lüzumlu.

Ekran çözünürlüğü mevzusunda ise maalesef standartların altında kalıyor. 1366×768 px şu demek oluyor ki HD ekran çözünürlüğüne haiz bu ürünün ekran parlaklığı 220 nit olarak ifade ediliyor.

Performans anlamında ise ekranın tam tersinde bir durum görüyoruz. AMD Ryzen 3200U bulunan cihazın işlemci hızı ise 2.6 GHz oluyor. Bunun yanı sıra 8 GB RAM DDR4 cihazda yer ediniyor. Ek olarak, 256 GB SSD de üründe mevcut. Üstelik DVD okuyucu da üründe bulunuyor. Üründe herhangi bir harici grafik kartı bulunmuyor.

41 Wh piline ek olarak bağlantı mevzusunda da oldukça başarıya ulaşmış bir aygıt bulunduğunu belirtmek lüzumlu. 3 tane USB girişi, HDMI, VGA, Ethernet, Bluetooth ve Miracast benzer biçimde bağlantı seçenekleri cihazda yer ediniyor. Ek olarak bir SD kart okuyucu da üründe mevcut.

Windows 10 Home işletim sistemine haiz bu ürünün fiyatı ise 10.800 TL’den başlıyor. Bununla birlikte bu modelin daha uygun fiyatlı sürümleri bulunduğunu da belirtelim. 4 GB RAM ile satışta olan sürümleri oldukca daha uyguna alma imkanınız mevcut. Sadece biz 8 GB RAM olan sürümü öneriyoruz.

HP 255 G7 öğrenciler için dizüstü bilgisayar

HP 255 G7 Özellikleri

Ekran: 15.6 inç HD
İşlemci: AMD Ryzen 3 3200U (2.60 GHz)
RAM: 8 GB RAM
Depolama: 256 GB SSD depolama kapasitesi
Ekran Kartı: AMD Vega 3 Graphics
İşletim Sistemi: Windows 10 Home/FreeDOS

Huawei MateBook D15

Son zamanlarda adından çoğunlukla söz ettiren Huawei ile öğrenciler için en iyi dizüstü bilgisayar önerileri listemize devam ediyoruz. Laptop tavsiye listemizin sıradaki konuğu ise MateBook D15 oluyor. MateBook modelleri içinde geniş bir ekran tercih etmek isteyenler için mükemmel bir seçenek bulunduğunu belirtelim.

Bu cihazın 15 inçlik FHD ekranı bulunuyor. Tam pikselleri ise 1920 x 1080 olarak ifade ediliyor. Ek olarak ekran teknolojisi olarak LED IPS kullanıldığı belirtiliyor. 250 nit ekran parlaklığı desteği ve 178 aşama benzer biçimde iddialı bir görüş açısı sunduğunu da belirtelim. Bunun yanı sıra oldukça çağıl ve şık bir kasa tasarımına haiz bulunduğunu da belirtmek gerek.

İşlemci olarak 10. nesil Intel Core i3 yeğleyen Huawei, fiyatına nazaran oldukça başarıya ulaşmış bir performansa haiz olan bu ürünü ortaya çıkarmış. Ek olarak, cihazın 8 GB RAM’i de mevcut. En mühim faktörlerden birisi ise şüphesiz SSD. Cihazın hızını öteki donanım parçalarıyla beraber zirveye çıkartacak 256 GB SSD de Huawei MateBook D15’te yer ediniyor.

Sadece oyun oynamayı sevenleri birazcık üzecek detay ekran kartı oluyor. Maalesef bu aygıt paylaşımlı bir ekran kartına haiz. Cihazda grafik süreçlerini desteklemek için ise Intel UHD Graphics yer ediniyor. Ek olarak üründe 42 Wh gücünde bir pil ve parmak izi okuyucusu bulunduğunu da ekleyelim.

Bağlantı mevzusunda ise bayağı fazla seçenek sunduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. USB Type-C, HDMI, Bluetooth benzer biçimde bağlantılara haiz olan ürün maalesef Ethernet desteğine haiz değil. Windows 10 Home sürümü ile satılan Huawei MateBook D15’in fiyatı ortalama 11.700 TL‘den başlıyor.

ogrenci-dizustu-bilgisayar-onerileri En iyi laptop tavsiye

Huawei MateBook D15 Özellikleri

Ekran: 15.6 inç FHD
İşlemci: Intel Core i3-10110U (2.10 GHz)
RAM: 8 GB RAM
Depolama: 256 GB SSD depolama kapasitesi
Ekran Kartı: Intel UHD Graphics
İşletim Sistemi: Windows 10 Home/FreeDOS

Acer Aspire A315-57G

Acer tarafınca üretilen bu başarıya ulaşmış model birazcık yüksek bir bütçeniz var ise mükemmel bir tercih olacaktır. Kuvvetli donanım, başarıya ulaşmış görüntü ve ekran sunan Aspire modeli, işletim sistemini de içinde barındırıyor. Eğer, kuvvetli bir bilgisayar almak ve direkt kullanmaya adım atmak isterim diyorsanız Aspire A315-57G’ye kesinlikle göz atın deriz.

Ilk olarak ekrandan bahsedelim. 1920×1080 şu demek oluyor ki FHD bir çözünürlüğe haiz ekranın boyutu 15.6 inç. Bununla birlikte LED bir açık oturum tipine haiz ürünün ekran mevzusunda başarıya ulaşmış bulunduğunu belirtmek gerek. Ek olarak cihazda ekran kartı olarak 2 GB Nvidia GeForce MX330 bulunuyor.

İşlemci olarak 5. nesil Intel Core barındıran ürünün 2666 MHz değerinde 8 GB kapasiteli bir RAM’i de mevcut. Depolama olarak da 256 GB SSD kullanılıyor. Ekran kartı ve öteki donanım parçalarının birleşmesiyle bu oyunda düşük sistem gereksinimli pek oldukca oyunun kolaylıkla oynanacağını belirtelim. Ek olarak daha yüksek gereksinime haiz oyunlar için de bir talih mevcut demek mümkün.

Bunun haricinde bağlantı desteği mevzusunda da son aşama başarıya ulaşmış bir ürün bulunduğunu söylemek mümkün. USB 2.x ve 3.x desteklerinin yanı sıra; Ethernet, Bluetooth ve doğal ki Wi-Fi da üründe mevcut. Sadece kart okuyucu desteği bulunmuyor. Windows 10 Home işletim sistemine haiz ürünün fiyatı ise ortalama 11.600 TL.

öğrenciler için dizüstü bilgisayar

Acer Aspire A315-57G Özellikleri

Ekran: 15.6 inç FHD
İşlemci: Intel Core i5-1035G1 (1.00 GHz)
RAM: 8 GB RAM
Depolama: 512 GB SSD depolama kapasitesi
Ekran Kartı: Nvidia GeForce MX330/Intel UHD Graphics
İşletim Sistemi: Windows 10 Home

Asus Vivobook 15 OLED D513UA-L1346

Ekranıyla baş döndüren bir model ile devam ediyoruz. Listemizdeki ilk OLED panelli ürün olan Asus Vivobook 15 OLED bununla beraber başarıya ulaşmış bir performans sağlayacak donanıma haiz. Bununla birlikte bu özellikler fiyatın karşılığını veriyor demek de mümkün. Öğrenciler için fazlasıyla kafi olacak bir dizüstü bilgisayar bulunduğunu da belirtelim.

Cihazın ekranında baktığımızda 15.6 inç boyutunda OLED bir açık oturum bizleri karşılıyor. 600 nit ekran parlaklığına haiz bu cihazın ekran çözünürlüğü ise 1920 x 1080 olarak ifade ediliyor. Ek olarak cihazda düşük mavi ışık teknolojisi ve %100 DCI-P3 oranı yer ediniyor. Bu sayede renklerin son aşama canlı ve parlak olduğu ifade ediliyor.

Bilgisayarın işlemci kısmında AMD Ryzen 5 5500U görmek mümkün. Bu işlemcinin temel frekansı ise 2.10 GHz olarak belirtiliyor. Ek olarak cihazda 8 GB RAM ve 512 GB SSD de yer ediniyor SSD teknolojisinin ise PCIe 3.0 olduğu ifade ediliyor. Azami hafıza desteği ise 12 GB olarak aktarılıyor.

Bunlara ek olarak cihazda 42 Wh güce haiz bir pil bulunuyor. Ek olarak USB 2, USB 3, Type-C, HDMI, Bluetooth ve Wi-Fi 6 teknolojileri de cihazda bulunuyor. Sadece harici bir ekran kartının üründe yer almadığını belirtmek gerek. Asus Vivobook 15 OLED modelinin fiyatı ise 13.300 TL’den başlıyor. Tüm bu özellikleriyle en iyi laptop tavsiyeleri listemize girmeye de hak kazanıyor.

Asus Vivobook 15 OLED

Asus Vivobook 15 OLED D513UA-L1346 Özellikleri

Ekran: 15.6 inç FHD OLED
İşlemci: AMD Ryzen 5 5500U (2.10 GHz)
RAM: 8 GB RAM
Depolama: 512 GB SSD depolama kapasitesi
Ekran Kartı: AMD Radeon Graphics
İşletim Sistemi: FreeDOS

HP 14S-DQ40005NT

Öğrenciler için en iyi dizüstü bilgisayar önerileri listemize bir başka HP modeli ile devam ediyoruz. Bilhassa daha portatif bir model arayan kullanıcılar için eşi olmayan bir model bulunduğunu belirtelim. HP 14S bununla beraber performans anlamında da öğrenciler için en iyi dizüstü bilgisayar modelleri içinde yer ediniyor.

Cihazın ekranına baktığımızda 14 inç boyutunda bulunduğunu görüyoruz. Buna ek olarak FHD ekran çözünürlüğü ve 250 nit ekran parlaklığı da üründe mevcut. IPS LED bir ekran paneline haiz üründe mat ekran tercihi de gözden kaçmayan ayrıntılar içinde.

Donanım özelliklerine baktığımızda ise Intel işlemci tercihini görmek mümkün. 11. nesil Intel Core i5 işlemci ürünün temel enerjisini oluşturan unsurlar içinde. Hafıza detaylarında ise 3200 MHz frekansa haiz 8 GB RAM karşımıza çıkıyor. Ek olarak 512 GB SSD de HP 14S modelinde yer ediniyor. Cihazda harici bir ekran kartının bulunmadığını da belirtelim.

Bunun yanı sıra 41 Wh pil gücü ve süratli şarj özelliği de bilgisayarda yer ediniyor. Ek olarak USB 3 teknolojisine haiz iki çıkış ve bir tane Type-C çıkışı da cihazda mevcut. Bluetooth, HDMI ve Miracast desteği de üründe yer ediniyor. Sadece bir Ethernet çıkışının bulunmadığını belirtelim. HP 14S modelinin fiyatı ise ortalama 11.800 TL’den başlıyor.

hp-14s öğrenciler için dizüstü bilgisayar

HP 14S-DQ40005NT Özellikleri

Ekran: 14 inç FHD
İşlemci: Intel Core i5-1155G7 (2.50 GHz)
RAM: 8 GB RAM
Depolama: 512 GB SSD depolama kapasitesi
Ekran Kartı: Intel Iris Xe Graphics
İşletim Sistemi: FreeDOS

MSI Çağdaş 15 A11MU-839XTR

Üniversite için en iyi dizüstü bilgisayar içinde sayabileceğimiz bir başka model ise MSI Çağdaş 15 oluyor. Şık tasarımı ve başarıya ulaşmış özellikleri ile MSI Çağdaş 15, göz dolduran özelliklere ve performansa haiz.

Cihazın ekranına baktığımızda 15.6 inç boyutunda bir çerçeve bizleri karşılıyor. Bu ekran boyutunun oldukça büyük bulunduğunu belirtmekte yarar var. Ek olarak FHD çözünürlükte şu demek oluyor ki 1920 x 1080 px bir ekran bulunduğunu da belirtelim. Bu ekranın yenileme hızı ise 60 Hz olarak ifade ediliyor.

Bilgisayarın performans özelliklerine baktığımızda ise Intel Core i5-1155G7 işlemci karşımıza çıkıyor. 4.50 GHz maksimum hıza haiz olan bu model 4 çekirdek ve 8 sanal çekirdekten oluşuyor. 8 MB önbelleğe haiz olan ürünün 10nm teknolojisiyle üretildiğini de belirtelim.

İşlemcinin derhal peşinden cihazın hafıza özelliklerine de göz gezdirmekte yarar var. 8 GB belleğe haiz bu ürünün frekansı ise 3200 MHz olarak ifade ediliyor. DDR4 bu belleğin artırılabilir bulunduğunu da eklemek gerek. Ürünün maksimum hafıza desteği 64 GB olarak ifade ediliyor. SSD olarak ise 512 GB kapasiteye haiz NVMe M.2 bir SSD cihazda mevcut.

Tüm bunlara ek olarak cihazda herhangi bir harici ekran kartının bulunmadığını belirtmekte yarar var. Cihazda yer edinen ekran kartı Intel UHD Graphics olarak ifade ediliyor. Oyun mevzusunda en başarıya ulaşmış GPU olmasa da pek oldukca işlem için lüzumlu performansı elde edecektir. 52 Wh pil, microSD okuyucu, Type-C girişi benzer biçimde özellikler ile sunulan MSI Çağdaş 15’in fiyatı ise ortalama 13.500 TL’den başlıyor. Sadece ürünün ciddi bir yığın sıkıntısı yaşadığını belirtelim.

MSI-Modern-15-A10M-614XTR öğrenciler için dizüstü bilgisayar

MSI Çağdaş 15 Özellikleri

Ekran: 15.6 inç FHD
İşlemci: Intel Core i5-1155G7
RAM: 8 GB RAM
Depolama: 512 GB SSD depolama kapasitesi
Ekran Kartı: Nvidia GeForce MX450/Intel Iris Xe Graphics
İşletim Sistemi: FreeDOS

HP Pavilion 15-EH0000NT

En iyi talebe laptop listemize bir HP modeliyle devam ediyoruz. Bilgisayarında yüksek donanım isteyen kullanıcılar için son aşama uygun bir model olan HP Pavilion 15, özellikleriyle göz dolduruyor. Büyük ekranı ve başarıya ulaşmış işlemcisi yardımıyla tercih edilesi cihazlar içinde yer aldığını söylemek mümkün.

Bilgisayarda 15.6 inç boyutunda bir FHD ekran yer ediniyor. 1920×1080 px çözünürlüğe haiz bu ekranın 250 nit ekran parlaklığı mevcut. Ek olarak IPS teknolojisi ile üretildiğini de söylemek gerek. Tüm bunlara ek olarak cihazın ince bir çerçevesi bulunduğunu da ifade edelim.

Performans kısmına baktığımızda ise AMD Ryzen 7 4700U işlemci bizleri karşılıyor. 2.00 GHz hızı bulunan bu işlemcinin yanı sıra 8 GB DDR4 RAM de üründe bulunuyor. Üstelik 512 GB SSD de ürünün özellikleri içinde mevcut. Bir talebe için cihazın fazlasıyla kafi bulunduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

Cihazda harici bir ekran kartı bulunmuyor. Dahili grafik seti ise AMD Radeon Graphics oluyor. Buna ek olarak iki tane USB 3.x girişi ve bir tane Type-C girişi üründe mevcut. Cihazın pil gücü ise 41 Watt-saat olarak ifade ediliyor. Tüm bu özelliklere haiz HP Pavilion 15’in fiyatı ise 14.300 TL’den başlıyor.

HP-Pavilion-15-EH0000NT öğrenciler için dizüstü bilgisayar

HP Pavilion 15-EH0000NT Özellikleri

Ekran: 15.6 inç FHD
İşlemci: AMD Ryzen 7 4700U (2.00 GHz)
RAM: 8 GB RAM
Depolama: 512 GB SSD depolama kapasitesi
Ekran Kartı: AMD Radeon Graphics
İşletim Sistemi: Windows 10 Home

Öğrenciler için 15.000 TL Üstü Dizüstü Bilgisayar Önerileri

Huawei MateBook D16

En iyi laptop tavsiye listemizin en yüksek fiyat aralığında yer edinen Huawei Matebook D16, bilhassa büyük ekran tercih etmek isteyen kullanıcılar için mükemmel bir bilgisayar. Geniş bir kullanım alanı sunan ekran haricinde performans açısından da oldukça kafi bulunduğunu belirtmek yanlış olmayacaktır.

Üründe 16 inç boyutunda FHD bir ekran yer ediniyor. LED IPS panele haiz bu ekranın parlaklık kıymeti ise 300 nit olarak belirtiliyor. Çözünürlük açısından ortalamanın birazcık altında kalsa da ürünün genel olarak oldukça başarıya ulaşmış bir ekrana haiz bulunduğunu belirtelim.

Cihazın işlemcisine baktığımızda ise Intel Core i5 12450H karşımıza çıkıyor. 3.30 GHz hıza haiz bu işlemcinin 8 çekirdeği ve 12 sanal çekirdeği bulunuyor. 10 nm teknolojisi ile üretilen işlemcinin en iyi model olmadığını belirtmekte yarar var.

Sadece cihazın belleğinde 3200 MHz hıza haiz 8 GB bir RAM yer ediniyor. Ek olarak 512 GB SSD ile oldukça kafi bir depolama alanına haiz bulunduğunu da eklemek mümkün. Üründe harici bir GPU yer almadığını da izah edelim.

Cihazın genel özelliklerine ek olarak 60 Wh pil, süratli şarj desteği, başarıya ulaşmış bir hoparlör, Type-C girişi ve Wi-Fi 6 desteğini de belirtmek gerek. Bu modelin fiyatı ise ortalama 15.000 TL’den başlıyor. Öğrenciler için dizüstü bilgisayar listemizdeki en iyi fiyat/performans ürünlerinden bulunduğunu belirtelim.

En iyi laptop tavsiye

Huawei MateBook D16 Özellikleri

Ekran: 16 inç FHD
İşlemci: Intel Core i5 12450H (3.30 GHz)
RAM: 8 GB RAM
Depolama: 512 GB SSD depolama kapasitesi
Ekran Kartı: 12.Nesil İşlemciler için Intel UHD Grafik
İşletim Sistemi: Windows 11 Home

Acer TravelMate P2

Öğrenciler için dizüstü bilgisayar önerileri listemize bir başka Acer modeliyle devam ediyoruz. Daha öncesinde harici ekran kartına haiz bir modeline yer verdiğimiz Acer TravelMate serisinin güncellenmiş sürümü de listemize girmeye hak kazanıyor.

Cihazda 14 inç boyutunda bir ekran yer ediniyor. Bu ekranın çözünürlüğü ise 1920 x 1080 şu demek oluyor ki FHD olarak ifade ediliyor. Bununla birlikte IPS ekran tipinde bir görüntü desteği sağladığını da belirtmekte yarar var. Genel olarak başarıya ulaşmış bir ekrana haiz bulunduğunu söylemek mümkün.

11. nesil Intel Core i7 işlemciye haiz bilgisayarın günlük işlerde hiçbir sorun çıkartmayacağını belirtelim. İşlemcinin temel hızı 2.80 GHz, turbo hızı ise 4.7 GHz olarak ifade ediliyor. Ek olarak 4 çekirdekli bir işlemci bulunduğunu da söylemek gerek. Sadece bu bilgisayarın dikkat çeken özellikleri donanımın öteki parçalarında.

Her şeyden ilkin bilgisayarda 16 GB RAM yer ediniyor. Günlük kullanım ve okul işleri için bu RAM kapasitesi fazlasıyla kafi olacaktır. Bu RAM’in yanı sıra cihazda 512 GB SSD mevcut. Sadece ekran kartı olarak cihazda maalesef harici bir parça bulmak mümkün değil.

Üstelik Acer TravelMate’in bu modeli içinde harici bir GPU da bulunduruyor. Bu sayede grafik işlemcisi gerektiren işlemleri de yapmak mümkün hale geliyor. Mesela bu cihazda bilgisayar oynamak da mümkün. Nvidia GeForce MX300 GPU ile kullanıcılara sunulan cihazın grafik belleği 2 GB olarak belirtiliyor. Gene de tüm oyunları oynatacağını söylemek pek doğru olmayacaktır. Bu modelin fiyatı ise 15.000 TL’den başlıyor.

Acer TravelMate P4

Acer TravelMate P2 Özellikleri

Ekran: 14.0 inç FHD
İşlemci: Intel Core i7-1165G7 (2.80 GHz)
RAM: 16 GB RAM
Depolama: 512 GB SSD depolama kapasitesi
Ekran Kartı: Nvidia GeForce MX330/Intel Iris Xe Graphics
İşletim Sistemi: Windows 10 Home

Huawei MateBook 14 R5

Üniversite için bilgisayar arayan öğrencilere önerebileceğimiz bir başka model ise Huawei MateBook 14 R5 oluyor. Bilhassa renkli ekranı ve başarıya ulaşmış performansı ile okul işleriniz için size fazlasıyla destek olacağına eminiz.

Huawei MateBook 14 R5, adından da anlaşılacağı suretiyle 14 inç boyutunda bir ekrana haiz. 300 nit ekran parlaklığı ve 185 PPI px yoğunluğu ile ekranın oldukça canlı bir görüntüye haiz bulunduğunu da belirtelim. Buna ek olarak QHD ekran çözünürlüğü şu demek oluyor ki 2160 x 1440 px bir açık oturum cihazda yer ediniyor.

İşlemci tarafında ise AMD Ryzen 5 5500U karşımıza çıkıyor. Temel hızı 3.00 GHz olan bu işlemcinin maksimum hızı ise 4.00 GHz olarak ifade ediliyor. İşlemcide yer edinen 6 çekirdeğe ek olarak 12 tane de sanal çekirdek cihazda mevcut. 8MB önbellek ve 7nm üretim teknolojisi ile averaj üstü bir işlemci bulunduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

Cihazın RAM frekansına baktığımızda ise 2666 MHz DDR4 bir hafıza ile karşılaşıyoruz. 16 GB RAM ile kullanıcılara sunulan cihazın depolamasında ise SSD yer ediniyor. 512 GB depolama alanına haiz olan ürün performans anlamında sizi yarı yolda bırakmayacaktır. Sadece oyun oynamak mevzusunda tercih edilebilecek en iyi bilgisayar olmadığını söylemek gerek.

Tüm bunlara ek olarak Huawei modellerinde klasik haline gelmiş gizli saklı kamera, 56 Wh pil gücü ile uzun soluklu kullanım, Type-C girişi benzer biçimde mühim unsurlar da cihazda mevcut. Sadece bir Ethernet girişi ve harici GPU’ya haiz olmadığını belirtmekte yarar var. En iyi laptop tavsiye listemizde yer edinen ürünün fiyatı ise ortalama 20.000 TL.

Huawei-MateBook-14-R5

Huawei MateBook 14 R5 Özellikleri

Ekran: 14.0 inç QHD
İşlemci: AMD Ryzen 5 5500U (2.10 GHz)
RAM: 16 GB RAM
Depolama: 512 GB SSD depolama kapasitesi
Ekran Kartı: AMD Radeon Graphics
İşletim Sistemi: Windows 11 Home

Lenovo IdeaPad 5 82FE00AYTX

Öğrenciler için en iyi dizüstü bilgisayar önerileri listemizin bu fiyat aralığındaki bir başka model ise Lenovo IdeaPad 5 oluyor. Harici bir GPU’ya haiz olan bu aygıt pek oldukca kullanıcıyı memnun edecek donanım parçalarına haiz.

Cihazın ekranına baktığımız 14 inç boyutunda LED bir açık oturum bizleri karşılıyor. 1920 x 1080 px çözünürlüğe haiz bu ekran FHD bir kalite sunuyor. Ek olarak ürünün ekran parlaklığının 250 nit değerinde olduğu ifade ediliyor.

Bilgisayarın işlemcisine baktığımızda ise 11. nesil Intel Core i7-1165G7’yi görüyoruz. Maksimum hızı 4.20 GHz olan bu işlemcide 10nm üretim teknolojisi kullanılıyor. 4 çekirdekli ve 8 sanal çekirdekli işlemcinin 8MB önbelleği bulunduğunu da belirtmek lüzumlu.

Ek olarak 16 GB DDR4 RAM de cihazda mevcut. 3200 MHz hızındaki bu RAM’e ek olarak 1 TB depolama alanına haiz bir SSD de üründe yer ediniyor. Ek olarak 2GB belleğe haiz NVIDIA GeForce MX450 GPU ile bu ürünün oldukça başarıya ulaşmış bulunduğunu belirtmekte yarar var.

Tüm bunlara ek olarak Type-C girişi, 56.5 Wh pil gücü ve süratli şarj özelliği benzer biçimde pek oldukca unsur cihazda mevcut. 720p kamerası ve SD kart okuyucusu da kullananların işine yarayacak özellikler içinde. Sadece ürün freedos işletim sistemi ile satışa sunuluyor. Lenovo IdeaPad 5 modelinin fiyatı ise ortalama 20.200 TL’den başlıyor.

Lenovo-IdeaPad-5

Lenovo IdeaPad 5 Özellikleri

Ekran: 14.0 inç FHD
İşlemci: Intel Core i5-1135G7 (2.40 GHz)
RAM: 8 GB RAM
Depolama: 512 GB SSD depolama kapasitesi
Ekran Kartı: Nvidia GeForce MX450/Intel Iris Xe Graphics
İşletim Sistemi: Windows 10 Home

Monster Abra A5 V18.2

En iyi laptop tavsiye listemize bir tane de Monster modeli eklemeye karar verdik. Piyasadaki en iyi fiyat/performans ürünlerini sunan şirket, Abra A5 V18.2 modelinde yeni serinin en uygun fiyatlı ürününü sunuyor. Bu bilgisayarın ise tam bir canavar bulunduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

15.6 inç boyutunda bir ekrana haiz olan Abra A5 modeli ince çerçevesi ile dikkat çekiyor. 1920 x 1080 px şu demek oluyor ki FHD görüntü kalitesi desteği sunduğunu da belirtelim. 16:9 en-boy oranı ve 144 Hz ekran yenileme hızı da ürünün özellikleri içinde yer ediniyor. Ek olarak ekranın mat bulunduğunu da söylemek gerek.

Cihazın donanım parçalarında ise karşımıza 8 GB DDR4 RAM ve 512 GB SSD desteği çıkıyor. Bunun haricinde ürünün ekran kartı anlamında en iyi laptop tavsiye listemizde zirve adlardan bulunduğunu belirtmek gerek. Nvidia GeForce RTX 3050 Ti üründe grafik desteği için bulunuyor. Bu ekran kartının 4 GB belleğe haiz bulunduğunu da belirtelim.

Tüm bunların haricinde SD kart okuyucu ve klavye aydınlatması da üründe mevcut. Cihazın pil gücü ise ortalama 47 Wh olarak ifade ediliyor. Ek olarak USB 2.x, USB 3.x, USB Type-C, HDMI, Bluetooth ve Wi-Fi destekleri üründe mevcut. Dahili grafik desteği olarak ise Intel UHD Graphics’e haiz bulunduğunu izah edelim.

Ürünün donanım özelliklerinden de anlayacağınız suretiyle bu bilgisayar hepimiz için uygun değil. Eğer okul işlerinizin yanı sıra oyun oynamak da size çekici geliyorsa Abra A5 V18.2 modelini tercih etmeniz iyi olacaktır. Bir oyun bilgisayarı olan Monster modeli 20.400 TL’den satılıyor.

abra-A5-V16-6-dizustu-bilgisayar-oneri En iyi laptop tavsiye

Monster Abra A5 V18.2 Özellikleri

Ekran: 15.6 inç FHD
İşlemci: Intel Core i7 11800H
RAM: 8 GB RAM
Depolama: 512 GB SSD depolama kapasitesi
Ekran Kartı: Nvidia GeForce RTX 3050 Ti
İşletim Sistemi: FreeDOS

Apple MacBook Air

En iyi laptop tavsiye listemizde eğer olmazsa olmaz bir marka ise Apple. Apple’ın kendi işlemcisini ürettiği MacBook Air modelleri kuvvetli donanımlarıyla da göz dolduruyor. Öğrenciler için dizüstü bilgisayar modelleri içinde ise parlayan bir aygıt bulunduğunu belirtmek gerek. 256 GB’tan süregelen depolama kapasitesi ve 8 GB’tan süregelen hafızasıyla M1 çipli MacBook Air, bütçe sıkıntısı olmayanlara kesinlikle önereceğimiz bir ürün.

MacBook Air, 13.3 inç boyutunda bir ekran ile kullanıcılarının karşısına çıkıyor. 2560 x 1600 px bir ekrana haiz üründe True Tone desteği ve P3 renk yelpazesi de bulunuyor. Ek olarak 400 nite kadar parlaklık sunduğunu da belirtelim. Bir başka deyişle MacBook Air, inanılmaz görüntüler sunan bir ekrana haiz.

Cihazın donanım parçalarına baktığımızda ise karşımıza 2020 yılının son çeyreğinde tanıtılmış olan M1 çıkıyor. Bu sürümde sunulan M1 modelinin 7 çekirdekli bir GPU‘ya ve 8 çekirdekli bir CPU‘ya haiz bulunduğunu belirtelim. Üründe sunulan hafıza desteği ise 8 GB olarak ifade ediliyor. Ek olarak 256 GB depolama kapasitesi da cihazda yer ediniyor.

Apple’ın bu ürün ile ilgili almış olduğu en büyük eleştirilerden birisi bağlantı destekleri oluyor. Bluetooth ve Wi-Fi 6 desteği üründe yer ediniyor. Sadece bunun haricinde 2 tane Type-C çıkışı üründe mevcut. Herhangi bir Ethernet ya da HDMI desteği maalesef dahili olarak yer almıyor. Gene de extra bir aparat ile bunu sağlamak mümkün.

720p kalitesinde bir FaceTime kamerasına haiz ürün bununla beraber en üst düzey bir touchpad ile geliyor. Dolby Atmos ve Touch ID desteği de üründe mevcut. 49.9 Wh gücündeki bataryası ile de gün boyu kullanım sağlıyor. Cihazın fiyatı ise 18.900 TL’den başlıyor. Ürünün değişik donanım konfigürasyonlarını incelemek için Apple resmi sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Bunun yanı sıra ürünün yeni bir sürümü de piyasaya çıktı. Yeni M2 çipli MacBook Air modelleri ise çeşitli satıcılarda ortalama 23.400 TL’den süregelen fiyatlarla satışta. Eğer bütçeniz elveriyorsa direkt bu modele göz atmanızı öneriyoruz.

ogrenci-dizustu-bilgisayar-onerileri En iyi laptop tavsiye

Apple MacBook Air Özellikleri

Ekran: 13.3 inç WQXGA
İşlemci: Apple M1
RAM: 8 GB RAM
Depolama: 256 GB SSD depolama kapasitesi
Ekran Kartı: Apple M1 (7 çekirdekli GPU)
İşletim Sistemi: macOS Big Sur

HP ENVY x360 Convertible 13-AY1007NT

Eğer bütçe sizin için bir problem değilse ve ikisi bir arada bir bilgisayar tercih etmek istiyorsanız HP Envy x360 serisi sizin için oldukça ideal bir model olacaktır. Özellikleriyle birçok işlemi mümkün kılacak olan bu bilgisayar öğrenciler için dizüstü bilgisayar önerilerimiz içinde yer almıştır. En iyi laptop tavsiye listemizin garip cihazlarından biri bulunduğunu da belirtelim.

Bu modelin 13.3 inç boyutunda bir ekranı bulunuyor. FHD ekran çözünürlüğü oldukça kafi olsa da daha yüksek bir çözünürlük görmek de daha sevindirici olurdu. Sadece 400 nit ekran parlaklığı ve %100 sRGB kıymeti oldukça mutlu edici. Dokunmatik ekran ve ince çerçeve de cihazın başarıya ulaşmış ekran özellikleri içinde yer ediniyor.

Performans özelliklerine bakacak olursak işlemci kısmında karşımıza AMD Ryzen 5 5600U çıkıyor. Bu işlemcinin artırılmış frekansı ise 4.20 GHz olarak ifade ediliyor. 3200 MHz hıza haiz 16 GB DDR4 RAM ile sunulan bu ürün hız mevzusunda hiçbir problem yaşatmayacaktır. Ek olarak 512 GB SSD ile de hem depolama hem de performans anlamında oldukça yüksek seviyede bulunduğunu belirtmek lüzumlu.

Parmak izi okuyucu, 51 Wh batarya, süratli şarj desteği, klavye aydınlatması, Type-C girişi ve Miracast benzer biçimde özelliklere haiz bu cihazın harici bir ekran kartı mevcut değil. Windows 11 Home işletim sistemine haiz cihazın 8 GB modeli 20.000 TL’den başlıyor. Tavsiye ettiğimiz laptop modelleri arasından ne olursa olsun göz atılması icap ettiğini düşünüyoruz.

HP-ENVY-x360-Convertible-13-AY0006NT En iyi laptop tavsiye

HP ENVY x360 Convertible Özellikleri

Ekran: 13.3 inç FHD
İşlemci: AMD Ryzen 5 5600U
RAM: 16 GB RAM
Depolama: 512 GB SSD depolama kapasitesi
Ekran Kartı: AMD Radeon Graphics
İşletim Sistemi: Windows 11 Home

Apple MacBook Pro (Tavsiye Ettiğimiz En İyi Laptop)

En iyi laptop tavsiye listemizin son esnasında ise nam-ı öteki bir canavar karşılıyor bizleri. Apple’ın en kuvvetli dizüstü bilgisayarı MacBook Pro serisi her işinizi mümkün olduğunca yüksek performansla halletmeye son aşama destek olacaktır. Talebe için dizüstü bilgisayar arayışında iseniz MacBook Pro size fazlasıyla yetecektir. macOS işletim sistemine haiz bu ürünler değişik konfigürasyonlarla satılıyor. Tüm modelleri görebilmek için Apple resmi sitesini ziyaret edebilirsiniz.

M1 çipli ve 8 GB RAM’e haiz MacBook Pro modelini sizlere öneriyorduk. Sadece yeni modellerin piyasaya çıkmasıyla bu model güncelliğini yitirmeye başladı. 256GB SSD ve 13 inç QHD ekrana haiz ürün son aşama kuvvetli bir performansla karşımıza çıkıyor. MacBook Pro’nun bu donanıma haiz versiyonu ise 24.400 TL’ye satışta.

Bunun haricinde Apple’ın piyasaya yeni sunmuş olduğu MacBook Pro modelleri de tercih edebileceğiniz ürünler içinde. Bunların içinde M1 Pro, M1 Max ve M2 çipine haiz modeller yer ediniyor. Tam olarak öğrenciler için üretilmiş olmasa da piyasadaki en kuvvetli dizüstü bilgisayar modellerinden biri bulunduğunu belirtmek lüzumlu.

Apple tarafınca geliştirilen yeni M2 çipli MacBook Pro modelleri oldukca daha süratli bir performans sağlıyor. Bu modellerin fiyatı ise 25.250 TL’den başlıyor. Ek olarak bütçe anlamında pek oldukca kişiye uygun olmayacak M1 Pro ve M1 Max çiplerine haiz modeller de mevcut. Ürünlerin fiyatı ise 37.800 TL’den başlıyor. Fiyatı yüksek olsa da tavsiye listemizde yer edinen en iyi laptop olduğuna kuşku yok. Bu yüzden en iyi laptop modelini arıyorsanız MacBook Pro serisine bakmanızı şiddetle öneriyoruz.

apple-m1-cipli-mac-macbook-pro-touch-bar En iyi laptop tavsiye

Apple MacBook Pro Özellikleri

Ekran: 13.3 inç QHD/14.2 inç QHD+/16.2 inç QHD+
İşlemci: M1/M1 Pro/M1 Max
RAM: 8/16/32/64 GB RAM
Depolama: 8 TB’a kadar SSD depolama kapasitesi
Ekran Kartı: M1/M1 Pro/M1 Max
İşletim Sistemi: macOS Big Sur/macOS Monterey

İçindekiler

Yorum Yap