Omega 3-6-9 nedir?

Vücudumuza aldığımız ek gıdalardan en mühimlerinden biri yağ asitleridir. Yağ asitleri; doymuş yağ asitleri ve doymamış yağ asitleri olmak üzere iki takımda incelenmektedir. Doymuş yağ asitlerini katı yağlar gibi gıdalarda bulunur. Tereyağı ya da margarin gibi mamüller doymuş yağ asidi sahibi olan gıdalara numunetir. Bunun dışında doymamış yağlar sahibi olan mamüller ise bitkisel yağlardır.

Fındık yağı, zeytinyağı gibi mamüller doymamış yağlara numune olarak gösterilebilir. Bu yağ çeşitlerini vücut kendisi üretemediği amacıyla sıksık dışardan almamız gereklidir. Çünkü insan gövdeinde monounsature ve sature diye tanımladığımız yağ asitleri sentezlenebilirken Omega 3, Omega 6 ve Omega 9 yağ asitleri gövdede üretilip sentezlenemez. Pek çok gıdada tespit edilen bu yağ asitleri, gövdede en mühim biçimde EPA (Eicosapantaenoik asit olarak da adlandırılır) ve DHA (Docosahexaenoik asit olarak da adlandırılır) enzimleriyle vazife yapmaktadır. Bu yağ asitleri esansiyel yapıdadır ve bünyenin gereksinim duyduğu miktarda alınmadıkları takdirde ilk evvelce kardiyovasküler yapıda bozukluklar ortaya gelmektedir. Daha ardından bir çok organda da tahribat ortaya gelerek sıhhat problemleri oluşmaktadır.

Omega-3 yağ asidinin gövdee sağladığı başlıca yararlar dolaşım sistemi sağlığı ve sinir sistemi sağlığıyken Omega-6 yağ asidi ise böbrek sağlığı ve cilt sağlığı amacıyla yarar sağlamaktadır. Omega-3, Omega-6 ve Omega-9 yağları, piyasada gıda desteği olarak kapsül şeklinde satılmakta ve son yılllarda hepsi bir araya getirilerek “Omega-3-6-9” şeklinde satılmaktadır. Hepsinin ayrı ayrı tesiri tek bir kapsülde birleştirilmiştir. Bütün bu yağ asitlerinin kimyasal formülleri Omega-3 yağ asidi amacıyla Alfalinoletik asit(EPA) ve Dokosaheksanoik asit(DHA) olarak geçmekte, Omega-6 yağ asidi amacıyla Linolenik asit ya da Gamma-linolenik asit olarak geçmekte, son olarak Omega-9 yağ asidi amacıyla ise Olesik asit olarak geçmektedir.

Omega-3-6-9 yağ asitleri hangi gıdalarda bulunur?

Omega 3 : Omega-3, temel olarak bir doymamış yağ asididir. Beynin ortamında tespit edilen yağların toplam miktarı yüzde altmıştır ve bu yağların üçte ikilik bir bölümünü Omega-3 yağ asitleri oluşturmaktadır. Bu yüzden her kişinin kesinlikle gövdeinden eksik etmemesi gereken bir yağ asidi çeşididir. Genellikle hamile kadınların Omega-3 kullanması bebeklerinin gelişimleri ve kendi sıhhatları amacıyla çok mühimdir. Omega-3 sahibi olan yiyeceklerin en çok bilinenleri somon balığı, torik balığı, uskumru balığı, palamut balığı, kabak çekirdeği ve keten tohumudur. Bu mamüllerin dışında semiz otunda da bol miktarda tespit edilen Omega-3 içeriği, hamilelikte yenmesi gereken mamüllerin arasında yer almaktadır. Vücutta hamilelik boyunca meydana gelen ödemi yok ettiği gibi bebeğin de sıhhatli beyin gelişimi ve gövde gelişimi amacıyla gerektiğince etkili bir Omega-3 kaynağıdır.

Omega 6 : Omega-6 da Omega-3 gibi bir doymamış yağ asididir. Omega-6 içeriği, Omega-3 gibi yüksek miktarlarda kabak çekirdeğinde bulunmaktadır. Kabak çekirdeğinin idrar yolları hastalıklarından koruyucu tesiri, kalp sağlığını koruyucu tesiri, prostat hastalıklarını iyileştirici tesiri ve mesaneyi koruyucu tesiri yardımıyla gövdein günlük Omega-6 ihtiyacını karşılayarak gıdanın avantajlarından yararlanmak da mümkündür. Kabak çekirdeği dışında soya yağında, zeytinyağında ve mısır yağında da bol miktarda bulunmaktadır. Bu mamüllerin dışında cevizde de yüksek miktarlarda Omega-6 yağ asidi bulunmaktadır. İçeriğindeki bu asit yardımıyla beyin sağlığına çok büyük avantajlar sağlamaktadır.

Omega 9 : Doymamış bir yağ asidi olan Omega-9, genel olarak kuruyemişlerde bol miktarda bulunmaktadır. Fındık, fıstık (antep fıstığı), ceviz, badem ve yer fıstığı gibi mamüller Omega-9 yönünden varlıklı mamüllerdir. En çok Omega-9 içeriği ise keten tohumunda bulunmaktadır.

 

Yorum Yap