Ormanlar dünyanın yaşanabilir bir yer olmasını sağlayan en önemli etkilere sahip yerler arasında bulunmaktadır. Ormanların tahrip edilmesi sonucunda yaşam alanlarımız olumsuz etkilemektedir. Ormanlık alanların azalmasının nedenleri üzerinde yapılan çalışmalar sonucunda özellikle insansal kaynaklı etkiler nedeniyle ormanların her geçen gün azaldığı tespit edilmiştir. Tabii ki ormanlık alanların azalmasının nedenleri sadece insanlara bağlanamaz. Zaman içerisinde meydana gelen iklimsel değişiklikler de birçok ormanlık alanın zaman içerisinde yok olmasına neden olmaktadır.

Ormanlarda yer alan ağaçlar havadaki karbondioksiti alıp oksijen salınımı yaptıklarından dolayı dünyadaki havanın temizlenmesinde etkin rol oynamaktadır. Hatta bu etkilerinden dolayı ormanlara dünyanın akciğerleri denildiği de bilinmektedir. Nasıl ki bir canlının akciğerleri yok edilirse kaçınılmaz son ölüm olacaksa dünyadaki ormanların yok edilmesi de dünyanın ölmesi anlamına gelmektedir.

Ormanlık alanların azalmasının nedenleri üzerinde yaptığımız araştırmalar sonucunda özellikle yeni yerleşim yerlerinin açılması adına ormanların bilinçsiz bir şekilde yok edildiğini gözlemledik. Ormanlık alanların yok edilmesi kimi zaman devlet eliyle yapılıyor olsa da özellikle yerlerinin değerlenmesi adına bazı ormanlık alan sahiplerinin de ormanları kundakladığı yani ormanları yaptığı bilinmektedir. Yaşanan bu durumlar da ormanlık alanların hızlı bir şekilde azalmasına neden olmaktadır.

Ülkemizdeki insanlar bilgisiz ve bilinçsiz olduğundan dolayı özellikle piknik yapmak için ormanlık alanları seçen insanların da kimi zaman orman yangınlarına neden olduğu ve bu nedenden dolayı ormanlık alanların azalmasında etkili oldukları bilinmektedir. Ormanlık alanlarda piknik yaptığınız zaman özellikle yakmış olduğunuz ateşi iyi bir şekilde söndürmeye özen gösterin. Doğaya atılan cam parçaları da güneş ışınlarını kırarak çalılıkların tutuşmasına ve beraberinde ormanların yanmasına neden olmaktadır. Bu yüzden cam kırıklarını ormanlık alanlara gelişigüzel bırakmamaya özen gösterin. Ormanlık alanların azalmaması için her ne kadar önlem alınırsa alınsın insanlar bu konuda bilgilendirilmediği sürece bilinçsiz bir toplum ormanların yok edilmesine neden olacaktır. Bu nedenden dolayı ilk olarak insanların ormanlar konusunda bilinçlendirilmesi gerekmektedir.

Yorum Yap