Sabahları Daha Dinç-Enerjik Kalkmak İçin 7 Tavsiye

Sağlık, Allah’ın bize verdiği nimetlerin en değerli, paha biçil­mez olanı. Onu korumak da, kaybetmek de, istenmeyen kötü bir durum olmadıkça sizin elinizde. Bunun için hiçbir şey yapama­sanız bile, en azından duygu durumunuza söz geçirmeye çalışın.

Pozitif olmak için sabahlan şunlara dikkat edin!

♦ Öncelikle, yavaş uyanın. Hemen yataktan kalkıp yatağı kapatmayın. Biraz uzanın, esneyin, yavaş kalkın ve yatağa oturun. Artık yataktan kalkabilirsiniz!

Şimdi, yeni bir gün için gülümseyin. Birkaç kez içinizden veya sesli olarak söyleyin, “Bugün güzel bir gün! Bugün sa­dece güzel şeyler olacak!” Ardından, yüzünüzü yıkadığınız sırada aynaya bakarak şöyle deyin: “Ben kendimi beğeni­yorum. Ben mutlu bir insanım. Ben işimde başarılı olaca­ğım” Size gerekli olduğunu düşündüğünüz şeyler söyleyin. Önemli olan, kendinizi başarı için motive etmenizdir.

♦ 2 dakika ayna önünde durun ve aynaya yaklaşarak ken­dinize gülümseyin. Gülümsediğiniz zaman, kendinizde uyumlu bir duygu oluşturacaksınız. Eğer herhangi bir so­rununuz varsa, gülümseyerek, “hayatta her şeyin sürekli bir telaş içinde” olduğunu kendinize hatırlatın.

♦ Kahvaltıdan önce iki bardak ılık su için. Su, enerji depolar. Vücudun her zaman suya ihtiyacı vardır. Eğer gün boyun­ca sürekli kahve ve çay içiyorsanız, vücudunuzun enerji­den mahrum kaldığını ve vücudunuzu kuruttuğunuzu unutmayın. Sabah saatlerinden itibaren mümkün olduğu kadar su için ve enerjinizin nasıl arttığını hissedin.

♦ Gün içinde sevdiğiniz müzikleri dinleyin ve mümkün ol­duğu kadar hobilerinize -sadece birkaç dakika da olsa za­man ayırın.

♦ Ruh haliniz mevsim değişikliğinden etkileniyor ve sizi depresyona sokuyorsa onunla mücadele edin. İlk olarak sizde pozitif duygular uyandıran bir şeyler yapın; saç mo­delinizi değiştirin, gardırobunuzu yenileyin, sevdiğiniz yemeklerle kendinizi şımartın, parlak renklerle kendinizi çevreleyin, perdelerinizi değiştirin. Gri ve siyah renkli giy­siler giymeyin. Çoktan unuttuğunuz bir hobiyle kendinizi meşgul edin ve negatif düşüncelerden kaçının. Özellikle güneşli havalarda sık sık temiz hava almaya çıkın.

♦ Sağlıklı beslenmeye çalışın ve fazla yemek yemeyin. Unut­mayın, bel çevreniz ne kadar genişlerse ömrünüz o kadar kısalabilir! Ancak, yorucu bir diyet yaparak kendinize ezi­yet etmeyin. Onun yerine dengeli beslenmeyi tercih edin. Menünüzde her gün, (vücudunuzun ihtiyacı olan vita­minlerle, selüloz ve mikro elementlerle depolanması için) bol sebze ve meyve olmalı. Balık ve et yemeklerini (piştik­lerinde de vitamin ve mikro elementleri korumaları için) fırında pişirin. Böylece yiyeceklerdeki yağ miktarı, protein, mineral ve vitaminlerin kaybı minimuma iner. Sebzeleri de haşlamak ve kızartmak yerine fırında pişirmeyi tercih edin.

 

Yorum Yap