Sahte viski ve votka içerek zehirlenen ve hayatını kaybeden kişi sayısı her geçen gün arttığından dolayı alkol kullanan ve tüketmiş olduğu alkolün sahte olup olmadığını merak eden kişiler sahte içki nasıl anlaşılır diye merak etmektedir. Alkolün sahte olup olmadığını nasıl anlarız konusunda artan ölümcül vakalar nedeniyle uzmanlar çok sayıda bilgi vermiş durumda. Sahte içki nedeniyle insanların yaşamlarını yitirmesini engellemek adına bir içkinin sahte olup olmadığının nasıl anlaşılabileceği konusunda sizlere bilgi vereceğiz.

Tüketilen alkollerin sahte olup olmadığını anlamak adına çok sayıda yöntem bulunmaktadır. Şimdi sizlere maddeler halinde almış olduğunuz alkolün nelerine dikkat ederek sahte olup olmadığını anlayacağınız konusunda bilgi vereceğiz.

– İçerisinde alkol bulunan içecekleri TAPDK Satış Belgesi bulunan işletmecilerden almaya özen gösterin. Bu tarz işletmelerin sahte içki satması söz konusu değildir.

– Şüpheli bir havası olan ve ambalajları tuhaf görünen alkollü içkileri tüketmeyin. Çünkü fabrikasyon olan orijinal alkollerin normalden farklı görünme ihtimalleri pek yoktur.

– Kapağı üzerinde Gelir İdaresi Başkanlığı ve TAPDK logoları bulunan, bandrol yer almayan, bandrolü yırtılmış veya aşırı derecede yıpranmış olan şişelerdeki alkollü içecekleri kesinlikle almayın.

– Bandrol üzerindeki logolar yukarı aşağı yönde hareket ettirildiğinde ve farklı açılardan bakılmak suretiyle kontrol edildiğinde, mavi turkuaz renk dönüşümü olması gerekmektedir. Eğer bu tarz bir renk dönüşümü yoksa ilgili alkollü içeceğin sahte olduğu söylenebilir.

– Kapağı açık olan alkollü ürünü satın almaktan kaçının. Kapağı açılmış olan ürünlerin sahte olma ihtimalleri aşırı derecede yüksektir. Üretici firmalar tarafından kapağa yerleştirilen mührün koparılmamış olması aşırı derecede önemlidir.

– Kapağında enjektör deliğine benzer delik bulunan şişelerdeki alkollü içecekleri de kesinlikle almayın. Bazı uyanık kişiler enjektör vasıtasıyla orijinal içki şişelerinin içerisine sahte içki koyabilmektedir.

– Şişenin daha önce kullanılmış olup olmadığına veya bu izlenimi verip vermediğine bakın. Birçok sahte içki üretimi yapan kişi orijinal şişe temininde sıkıntı çektiğinden dolayı eski kullanılmış olan şişeler içerisinde alkollü içecekleri koyarak satışını yapmaktadır.

Teknoloji aşırı derecede ilerlediğinden dolayı sahte içkileri anlamak ciddi anlamda zorlaşmıştır. Sahte içkiden dolayı sorun yaşamak istiyorsanız aslında bu sorunun kesin çözümü kesinlikle alkol içmemekten geçmektedir. Her ne olursa olsun alkol tüketmemeye özen göstererek sahte içkiden tam anlamıyla korunabilirsiniz.

Yorum Yap