Siyah noktalara evde çözüm

Cildini yeteri kadar temizleyen veya tozdan ve kirden kapanan gözenekler için en büyük sorun siyah noktalardır. Her yaştan kişinin kâbusu siyah noktalardan evde pratik hazırlayacağınız maskeler ve yöntemler ile kurtulmanız mümkün.

Siyah Noktalar Nasıl Temizlenmeli?

Siyah nokta temizliğinde yapılan en büyük yanlış tırnak ile sıkılmasıdır. Ancak daha doğru olan enjektör veya temizleme aparatları ile temizlenmesiniz. Profesyonel temizlik yönteminde ucunda halka bulunan demir çubuklar kullanılır ve hafifçe bastırmak yeterlidir.

Siyah Nokta Düşmanı: Limon suyu ve Yoğurt maskesi

Bu ikili siyah nokta temizleme konusunda oldukça başarılıdır. Gözleriniz hariç tüm yüzünüze uygulayacağınız bu maske ile hem var olan siyah noktalar yok olacak hem de yenilerinin çıkmasını önleyecektir. Bir yemek kaşığı yoğurdun içine biraz limon sıkın ve yüzünüze sürün. Kurumasını bekleyin ve ılık su ile durulayın. Haftada bir gün uygulayabilirsiniz.

Yumurta Akı ile Temiz Cilt

İki yumurtanın beyazını bir kaba dökün ve çırpın. İhtiyacınız olan ek aparat tuvalet kâğıdıdır. Yumurta akını yüzünüze sürün ve tek kat tuvalet kâğıdı ile kaplayın. Ardından bir kat daha yumurta akı sürün ve tekrar kâğıt ile katlayın. Üç kat olması yeterlidir. Kurumasını bekleyin ve yüzünüzden çıkartın. Siyah noktaların tuvalet kâğıdına yapıştığını göreceksiniz.

Doğadan gelen peeling Kil

Ham kil ile evde siyah noktalarınızdan kurtulabilirsiniz. Yağlı cilde sahipseniz içerisine biraz limon damlatabilir, kuru cilde sahipseniz biraz bal takviyesi yapabilirsiniz. Buhar banyosu yapın ve maskenizi sürün. Yarım saat kadar bekletin ve ılık su ile yıkayın. Oluşan gerginlik hissini nemlendirici sürerek hafifletebilirsiniz.

Koruyucu Önlem: Cadı fındığı yağı

Ciltte ki kolajen üretimini arttıran bu yağ siyah nokta oluşumunu engeller.

Siyah Noktaya Meyilli Ciltleri İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Cilt temizliğini önemseyin
  • Aşırı yağlı ve doymuş yağlardan uzak durun
  • Yüzünüzü gün içerisinde sık sık yıkayın
  • Düzenli peeling, bakım ve maske uygulayın
  • Soğuk su ile gözeneklerinizin küçülmesini sağlayın
  • Haftada 1 kez buhar banyosu ile gözeneklerinizi açın
  • Yüzünüze dokunmadan el hijyenini sağlayın
  • Yastık kılıflarını sık sık değiştirin