Sizinle uğraşan birinden kurtulmak için neler yapılması gerekir merak ediyorsanız bu makale tam size göre. Sizinle uğraşan bu kişi, sinir bozucu, size aşık olan bir adam veya sizi bütün gün takip eden biri olabilir. Sevmediğiniz birinden kurtulmak istiyorsanız, bunu yapmanın en basit yolu ya o kişiyle yüzleşmek ya da resmi alana kadar ondan kaçınmaktır. Yazımızın sonundaki uzman psikolog videosunu da mutlaka izlemelisiniz.

Sizinle uğraşan birinden kurtulmak için dua etmek her zaman yapılması gereken bir eylemdir. Ama öncesinde yardımcı olacak bir kaç adım işinizi kolaylaştıracaktır. Unutmamak gerekir ki önce eylem sonra dua..

Sizinle uğraşan birinden kurtulmak için yapılması gerekenler

Kişiden Kaçınmak

İletişimizi azaltmak: Kişi sizi ne sıklıkla ararsa arasın veya mesaj atarsa atsın, cevap vermeyin, aramalar veya mesajlar bile umutsuz gelmiyor. Kişi sizi takip ediyorsa, çağrılarınıza ve mesajlarınıza cevap verdiğinizi ve bu kişiyi kasıtlı olarak görmezden geldiğinizi açıkça belirtin. “Çağrımı aldın mı?” derse, neden bahsettiğini bilmiyormuşsunuz gibi, boş ve kafası karışmış görünmelisiniz. Bu, noktayı eve götürmeye yardımcı olabilir.

Sosyal medyada yok saymak: Kişi Facebook duvarınıza ne sıklıkta mesaj gönderirse, fotoğraflarınıza yorum yaparsa yapsın veya yazdığınız bir şeyi retweetlese bile, onu kabul etmeyin. Durumunuzdan biri hakkında birçok insanla birlikte yorum yaptıysa, diğer tüm insanların yorumlarını “beğenmelisiniz”, ancak yorumlarını değil. İster çevrimiçi ister şahsen olsun, o kişiyle hiçbir şey yapmak istemediğinizi açıkça belirtin.

Gittiği yerlerden kaçınma: Kaçınmaya çalıştığınız kızın her zaman belirli bir kafede takıldığını, her zaman belirli bir arkadaşınızın partisine gittiğini veya Cuma geceleri her zaman sinemaya gittiğini biliyorsanız, bu yerlerden kaçının. Kişinin gittiği yere gitmezseniz, o kişiyle karşılaşma olasılığınız daha düşük olacaktır. Ancak kişiher zamanetrafınızdaysa, bu size çok fazla yardımcı olmaz.

Rutini değiştirme: Aynı öğle yemeği mekanına, aynı akşam yemeğine veya aynı bara veya kulübe gitmeyi bırakın. Kaçınmaya çalıştığınız kişi sizi tam olarak nerede bulacağını biliyorsa, ondan kurtulmak zor olacaktır. Bu kişiden kaçınmak için hayatınızı tamamen değiştirmemeniz gerekse de, günlük rutininizde bazı değişiklikler yapmak hayatınızı iyileştirmeye ve kişiyi bundan kurtarmaya yardımcı olabilir.

 • Kişi öğle yemeğinde her zaman yanınızda oturuyorsa, tüm arkadaşlarınızı normal yerinizden uzakta farklı bir öğle yemeği masasına taşımayı deneyin, böylece kişi sizi bulmakta zorlanır.
 • Siz ve arkadaşlarınız Cuma geceleri akşam yemeği için her zaman aynı yere giderseniz, şehir genelinde bir yer seçin ve kişiden bahsetmeyin.
 • Kişi sizi her zaman salonlarda takip ediyorsa, sınıfa gitmek için rutininizi değiştirin.

Yeni arkadaşlar: Arkadaşlarınız o kişiden gerçekten hoşlanıyorsa veya o kişiye karşı dürüst olamayacak kadar kibarlarsa, o zaman yeni bir arkadaş veya hatta tamamen yeni bir arkadaş grubu bulmanız gerekebilir. Tüm yeni insanlarla takılıyorsanız, kişinin sizi rahatsız etme olasılığı daha düşük olacaktır ve yeni arkadaşlarınız varsa, yeni yerlerde takılmanız muhtemeldir ve kişinin sizi bulma veya takip etme olasılığı daha düşük olacaktır.

Kişiyle Yüzleşmek

Ne söyleyeceğini planlama: Sizinle uğrasan birinden kurtulmak için Kişiyle yüzleşmek ve ona artık takılmak istemediğinizi söylemek istiyorsanız, söylediklerinizi dikkatlice planlamalısınız. Rastgele bir patlamanız varsa veya kelimelerinizi akıllıca seçmezseniz, kişi ciddi olduğunuzu veya gerçekten düşündüğünüzü düşünmeyebilir. O kişiye artık onunla takılmak istemediğinizi söyleyeceksiniz, böylece nedenini açıklamanın en iyi yolunu düşünebilirsiniz.

 • Eğer kişi gerçekten sinir bozucuysa ve bunu söyleyecek kalbiniz yoksa, sadece arkadaşlıktan zevk almadığınızı, arkadaşlığın sizin için zararlı olduğunu veya kişiden ayrı biraz zaman geçirmek istediğinizi söyleyin – kalıcı olarak.
 • Kişinin kendiniz hakkında kötü hissetmenize neden olması, kişinin her zaman kendisi hakkında konuşması ve kimseyi dinlememesi veya kişinin sizin için düpedüz kaba olması gibi daha somut bir neden varsa, o zaman kişiye bunu söyleyebilirsiniz.
 • Dürüst olmak istemiyorsanız, bunun sadece büyük bir çatışmaya neden olacağını düşünüyorsanız, bu da sorun değil. Kişiye arkadaşlarınız için zamanınız olmadığını, zor bir dönemden geçtiğinizi ve yalnız kalmak istediğinizi veya sadece çalışmalarınıza odaklanmak istediğinizi söyleyin.

Arkadaşlığı bitirmek: Nispeten yalnız olabileceğiniz bir zaman ve yer seçin ve söyleyeceklerinizi söyleyin. Kişiden biraz uzakta durun ve kollarınızı göğsünüzün üzerinde çaprazlayın, bu da zaten geri çekildiğinizi gösterir. Kişiye sizi kazanmaya çalışması, değişmeye söz vermesi veya hatta size dokunmaya veya sarılmaya çalışması için bir fırsat vermeyin.

 • Kısa tutun. Kişiye tepki vermesi için çok fazla zaman vermeyin.
 • Göz temasını koruyun. Kişiye gerçekten bunu kastettiğinizi gösterin.

Kişiyi başka bir arkadaş: Kişiyle yüzleştikten sonra iyi olmak istiyorsanız, kişiyi yeni arkadaşlar edinmesine yardımcı olabilecek bir kulübe, etkinliğe veya yeni bir yere yönlendirebilirsiniz. Bu sadece kişi için daha iyi değil, aynı zamanda sizin için de daha iyi olabilir. Ancak bunu yalnızca kişiyi hayatınızdan attığınız için biraz üzülüyorsanız yapmalısınız.

 • Kişi yeni arkadaşlar bulursa, sizi hiç vakit kaybetmeden unutur.

Takip etme: Bu kişiyle teması tamamen kesmeye karar verdiyseniz (potansiyel olarak onu yeni bir yöne yönlendirdikten sonra), o zaman kararı kesinleştirin. Kişinin homurdanmasına, rastgele ortaya çıkmasına veya sizi bir kafeye kadar takip etmesine ve sizi kahve içmeye zorlamasına izin vermeyin. Hayır, hayır demektir, ne olursa olsun. Kişi sizi rahatsız etmeye devam ederse, tehdit edici görünmemelisiniz, ancak kararınız konusunda kendinden emin ve kararlı olmalısınız.

 • Bazen, kişisel gelişim için bağları kesmek gerekir.

Sinir Bozucu Olmak

Sizinle uğraşan birinden kurtulmak için başka bir yol ise sinir bozucu olma yöntemidir. Ağlamalısınız ya da o kişinin yanındayken çoğu zaman gözle görülür şekilde üzülmelisiniz. Nasıl duygusal bir çöküntü yaşadığınızı ve dünyadaki her şeyin nasıl bu kadar üzücü ve adaletsiz olduğunu ve ağlamayı ve bu kadar üzgün olmayı nasıl durduramayacağınızı konuşun. İlk başta, kişi size yardım etmesine izin verilmekten onur duyabilir, ancak bunu birkaç hafta boyunca sürdürürseniz, kendi başına uzaklaşabilir.

Ne kadar harika olduğun hakkında konuşma Herkes iyi bir narsisti sever. Tüm zamanınızı ne kadar sıcak olduğunuz, kaç kişinin sizi sevdiği ve çok yakında nasıl zengin ve ünlü olacağınız hakkında konuşarak geçirin. Sürekli aynaya bakın, makyajınızı yeniden uygulayın, her zaman ne kadar çarpıcı göründüğünüzden bahsedin ve şimdiye kadarki en iyi kıyafeti nasıl giydiğiniz hakkında konuşarak etrafta dönün.

 • “Ben” ve “ben” kelimelerini mümkün olduğunca sık kullanın ve kendisinden bahsettiği her an kişiyi kesin.
 • Kişi kendisi hakkında konuştuğunda, sadece kafası karışmış görünün, sanki sizinle ne ilgisi olduğunu anlayamazsınız.

 

Yorum Yap