Bu sayfada televizyonu ilk kim bulmuştur, televizyonun icadı, televizyonun mucidi, ilk televizyon yayını nerede kim tarafından yapılmıştır ve televizyonun tarihsel gelişimi hakkında bilgiler bulabilirsiniz.

Televizyonun İcadı

Günlük hayatımızda neredeyse en sık kullandığımız alettir televizyon. Hayatımızdaki yeri ayrı bir yer etmiştir. Sevdiğimiz dizileri, haberleri ve yarışmaları televizyon aracılığı ile izleriz. Peki hiç merak ettiniz mi televizyonun serüvenini gelin şöyle bir televizyonun geçmişine bakalım. Televizyonu kim bulmuş, ilk televizyon nasıl bir şeymiş.

Televizyonun tarihi incelendiğinde 1920’lere kadar gidilmektedir. John Logie Baird‘in yaptığı çalışmalar ile elde ettiği ilk televizyon sadece görüntüyü yansıtma özelliği ile dikkat çekse de, sonraki yıllarda televizyon üzerine yapılan çalışmalara ışık tutması açısından çok önemlidir. Teknolojinin neredeyse en büyük buluşlarından olan televizyon yıllar ilerledikçe adeta evrim geçirerek günümüze kadar ulaşmıştır. Televizyonun serüvenini incelerken yazımızın başında da belirttiğimiz gibi John Logie’nin hayatını incelemeden olmaz. Çünkü Jonh Logie televizyonun babasıdır desek sanırım yanılmış olmayız.

Çocukluğundan itibaren sürekli yeni şeyleri merak edip, çeşitli deneyler yapan jonj logie kendi imkanlarıyla evinde gerçekleştirdiği deneyler sonucunda, elektrik üretimi yapabilmeyi başarmış ve bu buluşu ile, sadece akıllı ve kedini ispat etmiş öğrencilerin eğitim görebildiği Batı İskoçya Teknik Kolejine davet edilerek burada ilgilendiği alanlar ve teknik ve mekanik üzerine çok detaylı eğitim görmüş mezun olmuştur. Kolej eğitiminden sonra Glasgow Üniversitesinde master yapan Logie elektronik üzerine eğitimini tamamlayarak bir çok elektronik şirkette çalıştıktan sonra sağlık sorunlarından dolayı işine ara vermek zorunda kalmıştır. Sağlık sorunlarından dolayı iş hayatında başarılı olamayan Logie kendi memleketine dönerek çocukluğundan beri hayal ettiği televizyonun icadı için çalışmalarına tekrar başladı. Artık John Logie Baird deney yaparken çocukluğuna nazaran daha bilgiliydi ve deneylerinde yaptığı hataların neden kaynaklandığını çok iyi anlamıştı.

Logie bu alanda evinde yaptığı ve televisor adı verdiği ilk buluşunda çay kutusuna montalı bir dikiş iğnesi, karton ve bisküvi kutusundan faydalanarak kurduğu mekanizma ile ilk deneyinde başarı kaydetmiştir. Logie 25 Haziran 1925 tarihinde yapmış olduğu televisor adı verdiği buluşun patentini alarak buluşunu Kraliyet Enstitüsü’ne tanıtır ve büyük destek görür. Logie bu buluşu ile kariyer basamaklarını da bir bir tırmanmaya başlar.

İlk televizyon istasyonunun 1929 yılında kurulmasından sonra ilk zamanlarda bölgesel olarak yayın yapan BBC adına çalışmalar başladı. 14 Haziran 1946 yılında ölen Logie Baird ilk televizyonu bulan kişi olarak tarihe geçmiştir.

Televizyonun Tarihsel Gelişimi

Yazımızın başında belirttiğimiz ve hayatında kısa kesitlere yer verdiğimiz televizyonun babası yani mucidi olan John Logie Baird’dir. Televizyonun yolculuğunda iki ayrı dönem vardır. 1. Dönem bulunuşu ve icat edilişi 2. dönem ise bulunan bu televizyonun gelişmesini sağlayarak günümüze kadar ulaşmasını sağlamış olan Philo Taylor Farnsworth‘tür.

Philo Taylor Farnsworth’de tıpkı John Logie Baird gibi çocukluğundan itibaren elektronik aletlere merakı olan bir çocuktu 19 Ağustos 1906‘da doğumlu olan Taylor elle çalışan çamaşır makinesine yerleştirmiş olduğu motor ile çamaşır şimdiki otomatik çamaşır makinesinin günümüze kadar gelmesini sağlamıştır. Bugün daha 10 yıl önceye kadar kullanmış olduğumuz tüplü televizyonların mimarı olan da Philo Taylor Farnsworth’tır.

Yorum Yap