Bugünki makalemizde sizlere Tenkitli Neşir Kılavuzu Osmanlı Türkçesi Metinleri İçin PDF indir ile ilgili yazıyı paylaştık.Yazımızda Tenkitli Neşir Kılavuzu Osmanlı Türkçesi Metinleri İçin PDF indir ile ilgili bilgileri bulabilirsiniz.

Tenkitli Neşir Kılavuzu Osmanlı Türkçesi Metinleri İçin PDF indir, e-kitap sitemizde Tenkitli Neşir Kılavuzu Osmanlı Türkçesi Metinleri İçin kitabı ile ilgili informasyon vereceğiz. Kolektif tarafınca kaleme alınan Tenkitli Neşir Kılavuzu Osmanlı Türkçesi Metinleri İçin kitabı 156 sayfadan oluşup, Ciltsiz kapak olarak yayınlanmıştır. Tenkitli Neşir Kılavuzu Osmanlı Türkçesi Metinleri İçin kitabını 9786254280566 numarası ile kontrolünü yapabilirsiniz. Tenkitli Neşir Kılavuzu Osmanlı Türkçesi Metinleri İçin kitap özeti, Tenkitli Neşir Kılavuzu Osmanlı Türkçesi Metinleri İçin pdf oku, Tenkitli Neşir Kılavuzu Osmanlı Türkçesi Metinleri İçin yandex, Kolektif e-kitap pdf, Tenkitli Neşir Kılavuzu Osmanlı Türkçesi Metinleri İçin PDF Drive, Tenkitli Neşir Kılavuzu Osmanlı Türkçesi Metinleri İçin Epub ile ilgili indirme bağlantıları makalemizde.

Tenkitli Neşir Kılavuzu Osmanlı Türkçesi Metinleri İçin PDF Oku

Tenkitli Neşir Kılavuzu Osmanlı Türkçesi Metinleri İçin Kısa Özet

Tenkitli neşir (édition critique, edisyon tehlikeli sonuç, tahkik) ameliyesi, elle yazılan (yazma) eserleri metin tenkidi sürecinden geçirerek müellifin elinden çıkmış olması olabilecek metne ulaşmayı amacında olan, uzun bir tarihe haiz, meşakkatli, ilmî bir faaliyettir. Nüsha tespiti, nüsha mukayesesi, nüsha şeceresi oluşturma, nüshalar içindeki farkların belirtilmesi, metin tenkidi, metin tamiri, dil içi tercüme ve notlandırma benzer biçimde aşamalardan bir araya gelen tenkitli neşir çalışmasında “aslolan metne erişme” ve “nüshalar arası ilişkileri belirleme” çabası, sürecin temelini oluşturur. Türkiye üniversitelerinde Osmanlı Türkçesi ile yazılmış metinlerin tenkitli neşrine yönelik yüzyılı aşkın süredir meydana getirilen emek harcamalar neticesinde bu sahada bir birikim oluşmuş bulunmakla beraber söz mevzusu birikim derli toplu bir kitap formatında bir araya getirilebilmiş değildir. Durumlar bu şekilde algı edince değişik disiplinler ve mahfiller kendi bakış açılarına uygun, tutarlı bir sistem daha da ilerletmeye çalışmış fakat her insanın ittifak edebileceği bir yöntem geliştirilememiştir. Önceleri Osmanlı Türkçesi metin neşri daha ziyade edebiyat ve tarih alanlarıyla sınırı olan iken son senelerda Osmanlı’nın dinî ve ilmî mirasına yönelik derhal her disiplinden akademisyenin git gide artan ilgisi değişik disiplinlere ilişkin metinlerin neşrini de gündeme taşımıştır. Bundan dolayı Tenkitli Neşir Kılavuzu, Osmanlı Türkçesi ile yazılmış her türden metnin tenkitli olarak neşredilmesine kılavuzluk etmek maksadıyla hazırlanmış olup yapılanması, bölümlenmesi ve teklifleri ile mevcut değişik uygulamaları birleştirecek halde telif edilmeye çalışılmıştır.

Tenkitli Neşir Kılavuzu Osmanlı Türkçesi Metinleri İçin PdF indirmek için Tıklayın

Yorum Yap