Maddeler halinde ele almış olduğumuz tuzun yararları ve zararları hakkında bilgiler aldıktan sonra tuz tüketiminize ciddi oranda sınır getireceğinizi düşünüyoruz. Tuz genel olarak zararlı bir madde olarak görüsel de tuzun insan sağlığı açısından çok sayıda yararı da bulunmaktadır. Tuzun yararları ve zararları tuz konusunda tüketicileri bilinçlendirmek adına hazırlanmıştır.

Uzun zamandan beri insanoğlu tuzun sadece zararlı olduğundan bahsedip duruyor. Tuzun elbette ki insan vücuduna zararı var fakat bu zararlar tuzun aşırı derecede alınması durumunda gerçekleşiyor. Hiç tuz almayan bir insanın metabolizmasını komple durur ve infilak eder. Kısacası her şeyin fazlası zarar dersek yanlış bir şey söylemiş olmayız.

Tuzun az alınması durumunda hücre dejenerasyonu meydana gelmekte ve erken yaşlanma olmaktadır. Tuz azlığı böbreklerin gücünü yitirmesine, Karaciğerin tükenmesine ve kalpte bulunan kasların cansızlaşıp bitap düşmesine neden olmaktadır. Tuz eksikliğinde eklem ağrıları kas ağrıları meydana gelmektedir. Tuzun ayrıca iyileştirme gücü çok yüksektir. Tuzun gereğinden fazla alınması durumunda ise vücutta ödemler oluşmaktadır.

Bununla birliktede vücuttaki kan basıncı değerlerinde yükseliş meydana gelmektedir. Fazla tuz tüketiminin en büyük göstergesi ise yüksek tansiyondur. Aşırı tuz tüketimi tansiyonunuzun fırlamasına neden olur. Aşırı tuz tüketimi kemiklerde ki kalsiyumu emer ve kalsiyum eksikliğine neden olur. Tuz en çok kalbin düşmanıdır. Kalbinizi seviyorsanız aşırı tuz tüketiminden uzak durmanız gerekmektedir. Vücutta biriken tuzu atmanın en güzel yolu ise spor yapmaktır. Düzenli spor yaparak vücudunuzda biriken tuzu terleme yolu ile atmanız mümkün.

Durağan bir yaşam süren insanların büyük bölümünün vücudunda ciddi anlamda tuz birikimi meydana gelmekte ve bu durum da çeşitli sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Vücudunuzun içerisinde biriken tuzu atmak için durağan yaşamınızı hareketlendirmeye çalışın. Spor yapmayı ve yürüyüş yapmayı alışkanlık haline getirin. Bu sayede hem fazla tuzu bedeninizden uzaklaştırırsınız hem de olduğunuzdan daha genç görünebilirsiniz.

Yorum Yap