Bugünki makalemizde sizlere WhatsApp Çevrimiçi Kapatma Iyi mi Yapılır? – 2022 ile ilgili yazıyı paylaştık.Yazımızda WhatsApp Çevrimiçi Kapatma Iyi mi Yapılır? – 2022 ile ilgili bilgileri bulabilirsiniz.

WhatsApp çevrimiçi kapatma iyi mi yapılır sorusu pek oldukça kullanıcının aklında sual işaretleri oluşturmaktadır. Ikimiz de bu içeriğimizde WhatsApp çevrimiçi durumu kapatma ve çevrimdışı görünme yöntemlerini sizler için bir araya getirdik.

Günümüzün en popüler mesajlaşma uygulamalarından birisini WhatsApp olarak söylemek kesinlikle yanlış olmayacaktır. Birçok şahıs günlük hayatta telefonlarıyla yapmış olduğu mesajlaşma işlemlerini WhatsApp üstünden hallediyor. Hal bu şekilde olunca WhatsApp fonksiyonları hakkında bilgiler de merak edilenler içinde yer ediniyor.

Bir WhatsApp kullanıcısının çevrimiçi olması, WhatsApp’ı etken olarak kullandığının göstergesi olarak açıklanabilir. Eğer kişinin profilinde çevrimiçi ibaresi yer alıyorsa uygulamayı kullanıyor anlamına gelir. Sadece uygulamayı kullanmıyorsa son görülme zamanı yer alabilir. Buna ek olarak lüzumlu ayarları yaptıktan sonrasında son görülme durumunu kapatmak da mümkündür.

Fakat sanılanın aksine WhatsApp’ta çevrimiçi durumunu kapatmak uzun bir süre süresince mümkün değildi. En azından üçüncü parti bir uygulama kullanmadan WhatsApp’ta çevrimiçi durumunuzu gizleyemiyordunuz. Sadece WhatsApp yetkililerinin belirttiğine bakılırsa ilerleyen dönemde bu özelliğin karşımıza çıkabileceğini sizlerle paylaşmıştık. Geçtiğimiz dönemde ortaya çıkan bir haber bu durumun kontrol aşamasında bulunduğunu gösterdi. Bu özellik sonrasında çevrimiçi durumunu tamamen kapatmak bir seçenek olarak karşımıza çıktı!

Bu özelliğin kullanıcılara sunulmasıyla beraber içeriğimizi güncelleyeceğimizden bahsetmiştik. İçeriğimizde artık WhatsApp çevrimiçi kapatma işleminin iyi mi gerçekleştirileceği bilgisine de ulaşabilirsiniz. Buna ek olarak son görülmenizi kapatmak ve çevrimdışı bildiri gönderme yöntemlerini öğrenmek de mümkün. Sözü uzatmadan bu yöntemlerin detaylarına göz atalım.

WhatsApp Çevrimiçi Kapatma – 2022

WhatsApp yetkilileri kullananların çağrılarına cevap verdi ve uzun süredir beklenen özelliği kullanıcılarına sundu. Bu sayede WhatsApp kullanırken tamamen çevrimiçi olmak mümkün hale geldi. Ek olarak oldukça rahat bir halde bu işlemi gerçekleştirmek mümkün. Hem Android hem de iOS cihazlarınızda şu adımları takip ederek WhatsApp çevrimiçi durumunuzu her insana kapatabilirsiniz:

 • Ilk olarak WhatsApp uygulamasını açın.
 • Hemen sonra Ayarlar kısmına ulaşın. Eğer iOS kullanıyorsanız sağ alt bölümde yer edinen çarka; Android kullanıyorsanız üst bölümde yer edinen üç nokta sembolüne tıklayın.
 • Peşinden Gizlilik seçenekleri ile devam edin.
 • Daha sonrasında Son Görülme ve Çevrimiçi sekmesine dokunun.
 • Çevrimiçi ayarınızı kapatmak için yapmanız ihtiyaç duyulan işlem son görülmeyi de kapatmaktır. Isterseniz çevrimiçi ve son görülme ayarlarınızı belirli kişilere de kapatabilirsiniz. Sadece asla kimsenin çevrimiçi ya da son görülme durumunuz görmesini istemiyorsanız “Asla Kimse” ve “Son Görülme bilgisiyle aynı” tercihlerini işaretleyebilirsiniz.

Anlayacağınız suretiyle WhatsApp çevrimiçi kapatma durumunun yalnızca Son Görülme ile aynı şekilde olmasını sağlıyor. Doğrusu son görülmenizi göremeyen kişilerden çevrimiçi durumunuzu da gizleyebilirsiniz. Bunun haricinde son görülmenizi kapatıp çevrimiçi durumunuzu açık tutmak da bir seçenek.

WhatsApp Son Görülme Kapatma: Mobil

Ilk olarak Android ve iOS işletim sistemine haiz cihazlar WhatsApp son görülme kapatma işleminin detaylarını inceleyelim. Her iki aygıt türünde de benzer adımlar olsa da sual işareti oluşmaması isminde ayrı ayrı anlatmakta yarar var. Ilk olarak iOS cihazlarda son görülme kapatma işlemi için şu adımları takip edebilirsiniz:

 • WhatsApp uygulamasını açın ve menünün sağ alt bölümünde yer edinen Ayarlar ikonuna dokunun.
 • Karşınıza çıkan seçenekler arasından Hesap seçeneğine dokunarak sonraki adıma geçin.
 • Peşinden Gizlilik seçeneği ile devam edin.
 • Daha sonrasında Son Görülme ayarları seçeneğine dokunun.
 • Son görülme durumunuzu tüm kullanıcılara kapatmak için Asla Kimse seçeneğini işaretleyin ve işlemi tamamlayın.
iphone-son- çevrimiçi gorulme-kapatma

iPhone modellerinde son görülme kapatma işlemi bu kadar rahat. Android cihazlar için de temelde aynı prosedürü takip edebilirsiniz. Eğer Android cihazınızda WhatsApp son görülmenizi kapatmak istiyorsanız şu adımları takip etmeniz gerekmekte:

 • WhatsApp uygulamasını başlatın ve sağ üst tarafta yer edinen üç nokta ikonuna dokunun.
 • Hemen sonra Ayarlar seçeneğine dokunarak işleme devam edin.
 • Peşinden Hesap ayarlarına dokunun.
 • Sonrasında Gizlilik ayarları ile devam edin.
 • Son Görülme seçeneği ile işlemi sürdürün.
 • Eğer son görülme durumunuzu tüm kullanıcılara kapatmak istiyorsanız Asla Kimse seçeneğini işaretleyin. Daha sonrasında işlem tamamlanacaktır.
android-son-çevrimiçi gorulme-kapatma

Bu işlemlerin peşinden hem Android hem de iPhone telefonunuzda WhatsApp son görülme durumunuzu kapatabilirsiniz. Sadece bu aşamada unutmamanız ihtiyaç duyulan mühim bir mevzu mevcut. Eğer son görülmenizi kapatırsanız sizin de öteki kullananların son görülmesini göremeyeceğinizi ihmal etmeyin. Doğal ki son görülme hususi durumunu tekrardan etken hale getirirseniz öteki kullananların da son görülmesini görebilirsiniz.

WhatsApp Çevrimiçi Kapatma: WhatsApp Web

WhatsApp Web uygulaması da telefon uygulaması şeklinde çevrimdışı hususi durumunu destekliyor. Sadece üçüncü parti bir yazılım ile de bu işlemi gerçekleştirmek mümkün. Gene de bu özelliği kullanmak mevzusunda çekinceniz var ise WhatsApp’ın sunmuş olduğu güncellemeyi kullanabilirsiniz.

Eğer WhatsaApp Web sayfasında son görülme ve çevrimiçi kapatma istiyorsanız şu adımları takip edebilirsiniz:

 • Ilk olarak Chrome Web Mağazasına girin ve WAIncognito uzantısını tarayıcınıza indirin.
 • Hemen sonra web.whatsapp.com adresine ulaşın ve WhatsApp hesabınıza giriş yapın.
 • Peşinden durumunuzun yanında yer edinen yeni WAIncognito menüsünü açın.
 • Seçenekler içinde yer edinen “Don’t send ‘Last Seen’ and ‘Online’ updates” seçeneğini etken hale getirin. Bu işlemin peşinden son görülme ve çevrimiçi durumunuz gizlenecektir.

Bir kez daha bu özelliğin resmi olarak WhatsApp Web’de de yer aldığını hatırlatalım. Bundan dolayı özelliği kullanmak yerine indireceğiniz eklentiye ilişkin sorumluluğun tamamen size ilişkin bulunduğunu ihmal etmeyin. Biz gene de WhatsApp’ın güncellemesini tercih etmenizi öneriyoruz.

Son Görülmeyi Belirli Kişilere Kapatma

WhatsApp son görülme kapatma işlemi ile ilgili bahsedilebilecek bir öteki mevzu ise yalnızca belirli kişilere son görülme kapatma oluyor. Bir başka deyişle seçeceğiniz sınırı olan sayıda ve belirli kişilerin son görülmenizi görmemesini sağlayabilirsiniz. iPhone cihazlarda belirli kişilere son görülme kapatma için şu adımları takip edebilirsiniz:

 • Ilk olarak telefonunuzda WhatsApp uygulamasını başlatın.
 • Hemen sonra sağ altta yer edinen menüden Ayarlar menüsünü açın.
 • Bu menüde yer edinen seçenekler arasından Hesap ayarlarına dokunun.
 • Peşinden karşınıza çıkacak seçenekler arasından Gizlilik seçeneği ile devam edin.
 • Son Görülme ayarlarına girin ve Şunlar Hariç Kişilerim seçeneğine dokunun.
 • Bu işlemin sonrasında rehberiniz açılacaktır. Son görülmenizi görmesini istemediğiniz kişileri işaretleyin.
 • İşlemi tamamladığınızda işaretlediğiniz kişiler son görülmenizi göremeyecektir.

iPhone cihazlara ek olarak Android cihazlarda da bu işlemi gerçekleştirmek mümkündür. Android telefonunuzda belirli kişilere son görülmenizi kapatmak için gerçekleştirmeniz ihtiyaç duyulan adımlar ise şu şekilde:

 • Telefonunuzda WhatsApp uygulamasını başlatın ve sağ üst bölümde yer edinen üç nokta ikonuna dokunun.
 • Daha sonrasında Ayaralar seçeneği ile devam edin.
 • Peşinden Hesap ayarları ve Gizlilik seçeneklerine dokunun.
 • Karşınıza çıkacak ayarlar arasından Son Görülme’yi seçin.
 • Şunlar Hariç Kişilerim seçeneği ile son görülmenizi görmesini istemediğiniz kişileri belirleyin.
 • Bunun peşinden işlemi tamamlayın ve son görülmenizi istemediğiniz kişilerin görmesini engelleyin.
whatsapp-cevrimdisi-mesaj-gonderme

WhatsApp Çevrimdışı Bildiri Gönderme Şekilleri

Bunun haricinde çevrimdışı görünmek mevzusunda destek olabileceğimiz bir öteki mevzu ise çevrimdışı bildiri gönderme şekilleri oluyor. Bu aşamada her telefonun tüm şekilleri uygulamasının mümkün olmadığını belirtelim. Sadece siz de kendi telefonunuzda deneyerek benzer şekilleri keşfedebilirsiniz.

İlk çevrimdışı bildiri gönderme yöntemi bildirim çubuğunu kullanmak oluyor. Android ve iOS işletim sistemine haiz cihazlarda bildirimler vesilesiyle WhatsApp mesajı göndermek mümkün. Bunun için yapmanız ihtiyaç duyulan işlem bildirim bölümünde mesajı görüntülemek ve Cevapla butonuna basarak mesajınızı yazmak oluyor. Buna ek olarak iOS cihazlarda bildirimin üstüne basılı tutarak da mesajı cevaplamak mümkün.

Bunun haricinde çevrimdışı bildiri gönderme için kullanabileceğiniz bir yöntem ise akıllı asistanları kullanmak oluyor. Telefonunuzdaki akıllı asistana bildiri göndermek istediğiniz kişiyi ve mesajınızı söyleyerek çevrimiçi olmadan mesajınızı iletebilirsiniz. Sadece bu yöntemi kullanmanın bazen zorlayıcı olabileceğini hatırlatalım.

Çevrimdışı bildiri gönderme şekilleri içinde yer edinen son seçenek ise web bağlantınızı kesmek oluyor. Eğer telefonunuzun web bağlantısını keserseniz çevrimiçi durumunuz etken hale gelemeyecektir. Bunun için Wi-Fi ya da mobil veri bağlantınızı kapatabilirsiniz. Ek olarak Wi-Fi’a bağlı değilseniz tayyare modunu açarak da web bağlantınızı kesmek mümkündür. Daha sonrasında mesajınızı gönderip internetinizi tekrardan açabilirsiniz. Böylece çevrimiçi olmadan mesajınızı göndermiş olacaksınız.

Bunlara ek olarak üçüncü parti yazılımlar ve APK’lar vesilesiyle da çevrimiçi durumunu kapatmak ve bildiri göndermek mümkün. Sadece bu yazılımları ihtimaller içinde riskli sonuçlar oluşturabileceği için pek tavsiye ettiğimiz söylenemez. Kaldı ki WhatsApp’ın yeni güncellemesiyle tüm bu problemler ortadan kalktı.

WhatsApp Çevrimiçi Kapatma: Sıkça Sorulan Sorular

İçeriğimizde WhatsApp çevrimiçi kapatma sorusu ile ilgili sıkça sorulan sorulara da yer vermemiz icap ettiğini düşündük. Eğer aşağıda yer edinen sorulardan değişik bir sual aklınıza takıldıysa yorumlar kısmından bizlere iletebilirsiniz.

WhatsApp çevrimiçi gözükmemek mümkün mü?

Artık WhatsApp uygulamasında çevrimiçi gözükmemek resmi olarak mümkün. Ek olarak üçüncü parti uygulamalar, yazılımlar ve eklentiler yardımıyla WhatsApp çevrimiçi durumunu gizlemek mümkün. Buna ek olarak son görülme durumunu da kapatabilirsiniz. Gene de üçüncü parti uygulamaların potansiyel bir risk taşıdığını belirtmekte yarar var. Bundan dolayı yalnızca WhatsApp’ın sunmuş olduğu özellikten faydalanmanızı tavsiye ediyoruz.

WhatsApp arka planda kalınca çevrimiçi görünür mü?

Eğer WhatsApp uygulamanız arka planda çalışmaya devam ediyorsa çevrimiçi durumunuz görünmeyi sürdürebilir. Bu durumun telefondan telefona farklılık gösterdiğini belirtelim. Bir başka deyişle bazı telefonlarda arka planda çevrimiçi durumunuz derhal kaybolurken bazı cihazlarda bir süre daha çevrimiçi gözükmeniz mümkündür.

WhatsApp çevrimiçi kapattığımda başkalarının çevrimiçi durumunu görebilir miyim?

WhatsApp uygulamasında çevrimiçi durumunu kapatmanız öteki kullananların da çevrimiçi durumunu göremeyeceğiniz anlamına gelir. Yalnız son görülme durumunuzu da kapatabilirsiniz. Bu durumda ise öteki kullananların son görülme durumlarını göremezsiniz.

WhatsApp çevrimiçi kapatma gelecek mi?

Geçtiğimiz dönemde WhatsApp’ın beta testleri içinde yer edinen bir özellik çevrimiçi durumunu tamamen kapatmaya olanak sağlıyordu. Daha sonrasında WhatsApp bu özelliği kullanıcılara sundu. Artık WhatsApp çevrimiçi kapatma işlemini telefondan ya da WhatsApp Web’den kullanabilirsiniz.

whatsapp-cevrimdisi-gorunme

WhatsApp Çevrimiçi Kapatma: Genel Değerlendirme

Bu içeriğimizde WhatsApp çevrimiçi kapatma işlemi hakkında dört gözle beklenen soruları sizler için yanıtladık. Günümüzde WhatsApp da bu işlem için resmi bir destek sağlamaktadır. Ek olarak üçüncü parti yazılımlar ve eklentiler yardımıyla çevrimiçi durumunu tamamen gizlemek mümkün hale gelebilmektedir. Gene de bu uygulamaların kişisel bilgileriniz için riskli olabileceğini belirtmekte yarar var.

Buna ek olarak çevrimiçi durumunuzu gizlemek yerine yapabileceklerinize de içeriğimizde değindik. Bunların içinde çevrimiçi kapatma işleminin peşinden son görülmenizi kapatmak yer ediniyor. Son görülme durumunuzu kapatarak tamamen çevrimiçi durumunuzu kapatmasanız da gizlilik mevzusunda mühim bir avantaj sağlayabilirsiniz.

Ek olarak içeriğimizde çevrimdışı bildiri gönderme yöntemlerine de yer verdik. Bu yöntemler yardımıyla WhatsApp’ta çevrimiçi olmadan bir bildiri göndermenizin mümkün hale geldiğini belirtelim. Sadece bu yöntemlerin direkt WhatsApp uygulamasına girmeden çalıştığını ve zamana süre tam olarak doğru çalışmayabileceğini de hatırlatmak gerek.

WhatsApp çevrimiçi kapatma içeriğimiz burada sonlanmış oluyor. Siz de içeriğimiz ile ilgili görüşlerinizi aşağıda yer edinen yorumlar kısmından bizlere iletebilirsiniz. Ek olarak mevzuyla ilgili merak ettikleriniz ve sorularınız için de bizimle yorumlar bölümünden iletişime geçebilirsiniz!

Yorum Yap