Ülkemizde en çok yatırım yapılan araçlardan biri altındır. Geleneksel olarak bireyler kuyumculardan altınlarını alır ve evlerinde biriktirme yoluna giderler. Uzun vadede kar gütmeyi amaçlayan bu kişiler devlet teşviki ve birikimin güvenliğinin az olmasından ötürü altın hesabı açmaya yönelmeye başladı. Altın hesabı açtırmak avantajlı mı? Sorusunu akıllara getiriyor. Bu yazımızda enine boyuna altın hesaplarını inceleyeceğiz.

Altın Hesabı Nedir ?


buca escort
Bazen fiziki bazen de gerçek altınların bankaya götürülüp sözleşme imzalanarak yatırılmasına altın hesabı denmektedir. Son dönemlerin gözde yatırım modeli olarak kabul edilen bu yöntem ülkemizde de çok rağbet görmektedir.

Altın Hesabı Nasıl Açılır?

Her zaman her bankanın şubesinde altın eksperleri bulunmaz ve bankalar altın hesabı açtırmak isteyen müşterilerine randevu vermektedir. Küpe, yüzük, kolye, altın çeşitleri gibi yatırımlarınızın değeri belirlenir ve karşısında size bir hesap açılır. Bazı bankalar faiz imkanı da sunmaktadır ve dileyen kişiler faizli veya vadeli yatırma seçeneklerini kullanabilir. Yalnız faiz imkanı değil, altın birikim hesabı, tasarruf hesabı ve fon seçenekleri de bulunur.

Bankaya Altın Yatırmanın Avantajları

Yastık altı altınların bankalara yatırması hem faiz gelirinin işlenmesini sağlar hem de yıpranma, çalınma veya eskimesi gibi risklere karşı korumanızı sağlar. Aynı zamanda altınlarını hem kasaya yatırıp tutarı üzerinden birikim yapmak isteyen kişiler de kasa hizmet bedelini ödemeden iki türlü kazanç sağlamış oluyor.

Altın Hesabının Dezavantajları Var mıdır?

Bu hesapların en büyük dezavantajı altınlarını alırken ve satarken arada ki fark oluyor. Alım ve satım arasında ki fiyat farkı birçok yatırımcıyı zorlamaktadır. Diğer bir dezavantajı ise mesai saatleri içerisinde işlem görmesidir. Sadece haftanın 5 günü işlem yapabilir ve acil durumlarda yatırımınıza erişim sağlayamazsınız. Ani dalgalanmalara karşı yatırımcı altınını bozdurup satamayacağı için zarar edebilme ihtimalide bulunuyor. Hızlıca altınlarını elinden çıkaramayan kişi bir sonra ki dalgalanmayı beklemek zorunda kalıyor.

En Karlı Altın Yatırımı İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Altını bozdurmayı düşündüğünüz süreyi hesaplayın
  • Yatırmak istediğiniz banka ile her detayı görüşün
  • Altının yıl içerisinde ki değişimlerini analiz edin
  • Devlet teşvikinden faydalanmak istiyorsanız en karlı bankayı seçin