Yumurta besin değeri en yüksek olan yiyeceklerden birisi olduğundan dolayı özellikle sabah kahvaltılarında yumurtanın tüketilmesi uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir. İnsanlar yumurta pişirirken kimi zaman yumurtaların çatlamasından dolayı sıkıntılar yaşamaktadır. Bu nedenden dolayı yumurta çatlamadan nasıl haşlanır konusu özellikle yumurta tüketmeyi seven kişiler tarafından merak ediliyor. İnsana tokluk hissi vermesinden dolayı sabahları sıklıkla tüketmiş olduğumuz yumurtayı haşlarken büyük ihtimal beyaz yumurtaların çatlamasından yana sıkıntılarınız vardır çünkü kahverengi yumurtalar haşlanırken çatlamamaktadır. Eğer yumurtaların haşlanırken çatlamalarından yana sıkıntılarınız varsa gelin hep birlikte yumurta çatlamadan nasıl haşlanır öğrenelim.

Yumurta çatlamadan nasıl haşlanır konusunda geliştirilmiş olan çok sayıda yöntem bulunsa da özellikle kullanılan bir yöntemin yaygın olduğunu ve başarılı sonuçlar verdiğini gördük. Eğer yumurtaları haşlarken yumurtalarınız çatlıyorsa haşlamaya başlamadan evvel yumurta suyunun içerisine biraz tuz ilave edin. İçerisine koyacağınız tuz yumurtanın çatlamadan haşlanmasını sağlayacaktır. Tuzun neden yumurtanın çatlamasına engel olduğu konusu şüphesiz bir kimyasal konudur. Tuz yumurta kabuğuna işleyerek yumurta kabuğunun daha mukavim hale gelmesini sağlamaktır ve bu sayede yumurta çatlamadan haşlanmaktadır.

Haşlama suyunun içerisine tuz ilave etmiş olmanıza rağmen yumurtalarınız aşırı derecede çatlamaya devam ediyorsa bu durumun temel sebebi buzdolabından direkt olarak çıkartmış olduğunuz yumurtaları haşlamaya çalışıyor olmanızdır. Soğuk yumurtalar sıcak ile temas ettiklerinde büzülmeler meydana gelmekte ve bu nedenden dolayı yumurtalar çatlamaktadır. Bu nedenden dolayı özellikle sabah kahvaltılarında haşlayacağınız yumurtaları geceden oda ortamında bulundurmaya özen gösterin. Bu sayede sıcaklık farkından dolayı meydana gelen çatlamaların önüne büyük ölçüde geçebilirsiniz.

İnsanların çeşitli yöntemleri denemiş olmasına rağmen yumurtaları çatlamadan haşlamaları kimi zamanlar güç olduğundan dolayı bazı firmalar yumurta haşlama makinelerini geliştirmiş ve satışa sunulmuştur. Eğer saymış olduğumuz yöntemleri denemiş olmanıza rağmen yumurtaları çatlamadan haşlayamıyorsanız kesinlikle bu yumurta haşlama makinelerinden alarak kullanmanızı tavsiye etmekteyiz.

Yorum Yap