Kışın bizi sıcak tutan yün giysilere karşı vefalı olur ve onlara iyi bakarsak, uzun yıllar eskitmeden kullanabiliriz.

Yünlü Çamaşırlar ve Örgülü Çamaşırlar Nasıl Yıkanır?

Kural 1: Yün giysiler elde yıkanmalıdır! Yünlülerinizi elde yı­kamak biraz yorucu olabilir ama uzun ömürlü olmaları ve hep pırıl pırıl kalmaları için bu küçük zahmete katlanmak gerekecek.

♦ Yünlüler, deterjan yerine, rendelenip sıcak suda eritilmiş doğal sabunla yıkanmalılar. Yıkamadan önce ters çevril- meliler. Fakat şunu unutmayın: Yün için çok sıcak su da çok soğuk su da iyi değildir. Ayrıca, yünlüler çabucak yıka­nıp durulanmalı, suda bekletilmemelidir.

♦ Yün giysilerdeki ter kokusundan kurtulmak için, 10 litre suya 1 yemek kaşığı kabartma tozu” formülünü kullanabi­lirsiniz. Hem ter kokusundan kurtulursunuz hem de yünlü­lerin renkleri canlanır. Ter kokusu için ayrıca, 10 litre su için 1-2 yemek kaşığı tuz veya sirke formülünü de kullanabilirsi­niz. Yıkadıktan sonra, gliserinli suda (10 İt su için 1 çay kaşı­ğı gliserin) durularsanız, yün daha yumuşak ve kabarık olur.

♦ Renkli yünlü giysileri durularken, durulama suyunun içi­ne az sirke koyun, giysilerin rengi daha canlı olacaktır.

♦ Yünlünüzde yağlı bir leke varsa: 1 bardak kuru hardalın içine az su koyup katı bir karışım elde edin. Gazlı bezden geçirerek, 10 litre ılık (40-45 derece) suda eritip 2-3 saat bekletin. Giysilerinizi bu karışımda yıkayın, başka deterjan veya sabun kullanmayın.

♦ Tüylenmiş yünlü ürünün eskisi gibi güzel ve bakımlı gö­rünmesi için, fasulye ıslattığınız suyu kullanın.

♦ Yünlülerinizi çamaşırlıkta kurutmayın. Giysiler modelleri­ni kaybedebilir. Çamaşırlığa asmak yerine ıslakken havluya sarın, yavaşça sıkın ve beyaz çarşaf veya havlu ile örtülmüş masanın üzerine serin. Sakın güneş altında ve kalorifer üs­tünde kurutmayın.

♦ Örgü şalınızı yıkadıktan sonra, yumuşak bez üstünde ma­saya serip düzeltin ve köşelerinden çekip toplu iğne ile ma­saya sabitleyin

Yorum Yap